Jump to content
Sign in to follow this  
ashtray.

Card motociclist

Recommended Posts

Pot scrie pe card : NU SURESCITATI SI SE POT PRELEVA ORGANE ? vb in cazul in care mai ajung sa mai merg vreodata pe mobra ?

Si probabil cei de la ambulanta iti vor scoate casca cu ranga de pe cap doar doar sa gaseasca acel sticker

Si se vor duce la medicul de familie sa linga fisa medicala ...

Aviz amatorilor de imprumut casti ca poate se trezesc cu ciupicu' amputat si donat pe post de fluier autorului stirii senzationale....

Ciupicu'! :crack:

Bai, am vz si eu la porctv de dimineata stirea, mi se pare si mult prea succint prezentat si nu f util...

Este doar cancan... click bait sau stiri pentru audienta.

Nu e. In weekend îl primesc eu și va zic ce și cum

Nu e. In weekend îl primesc eu și va zic ce și cum

mai bine multa sanatate..... ;)

Poate fi util sau nu, depinde de situatie. Cred ca ar trebui sa il pui unde vrei tu, nu in casca. Posibil sa starnesc alte reactii, dar de ce si in limba maghiara?

Poate fi util sau nu, depinde de situatie. Cred ca ar trebui sa il pui unde vrei tu, nu in casca. Posibil sa starnesc alte reactii, dar de ce si in limba maghiara?

Pentru că inițiativa aparține Uniunii Studenților Maghiari și ei au simțul proprietății mai dezvoltat

» Post actualizat in 26 Sep 2018 12:32

Plus că e sponsorizat de consiliul județean care e condus de UDMR, plus că e in 3 limbi, deci și română și engleză, așa că nu e stres.

Pot scrie pe card : NU SURESCITATI SI SE POT PRELEVA ORGANE ? vb in cazul in care mai ajung sa mai merg vreodata pe mobra ?

poate nu resuscitati.(desi daca mori nu s emai pt preleva organe si te contrazici ).. sau te referi sa nu-ti arate tate pe marginea drumului?

Pe de alta parte, ece mlaghiara, medicii ins ecuime nu stiu romana?

Si de ce in casca? PE aia o scot paraedici si o lasa la fata locului, nu stie nici sfantu sa se uite in captuseala.

pentru aia alergici la medicamente de obiei se poarat o bratara cu marcajul asta. Poate o bratara cu un QR code care da istoricul medical? Si ceva text cu in caz de accident scanati asta?

Edited by einstein1984

dar de ce lb engleza? Medicii din bucuresti nu cunosc limba romana?

dar dece provinicia si nu capitala?

dar de ce Oradea si nu Timisoara, Clujul, Sibiu?

dar de ce studentii maghiar si nu romani?

dar de ce isi bate capul cineva cu asa ceva in loc sa stea la crasma la beute?

Te pui cu Gică?

dar de ce?

dar de ce?

dar de ce?

dar de ce?

dar de ce isi bate capul cineva cu asa ceva in loc sa stea la crasma la beute?

Chiar acum ma gandesc ca e grav de tot daca ai casca altcuiva pt o mica tura si se intampla ceva... sunt curios daca au gandit asta

Edited by Klaus Cata

Chiar acum ma gandesc ca e grav de tot daca ai casca altcuiva pt o mica tura si se intampla ceva... sunt curios daca au gandit asta

Dacă știi că ai așa ceva în/pe casca nu o împrumuți nimănui.

salutari:
@ashtray.: care ar fi problema cu practica?

@alzayr : oricum trebuie sa scoata casca...

@john17: de ce nu e util?

@ florinelu07: de ce e cancan...?

@ iulianserban : de ce nu in casca? oricum trebuie sa scoata casca... daca in anglia si in alte tari din lume e ok idea, si sunt 2.000.000 de carduri (!!!) atunci aici de ce nu ?

@einstein1984: in mai multe limbi, pt sa fie de folos si in alte tari... bratara si qr codurile nu prea sunt GRATIS. oare ambulanta are timp si semnal net pentru scanare...???

@Klaus Cata : cardul contine si o poza cu rideru, deci in caz de accident se poate identifica, daca casca e imprumutata sau nu.

Cu siguranta ar fi foarte util , probabil vor fi informati si doctorii de pe ambulante de treaba asta si vor sti unde sa se uite , totul are nevoie de timp .

salutari:

@ashtray.: care ar fi problema cu practica?

@alzayr : oricum trebuie sa scoata casca...

@john17: de ce nu e util?

@ florinelu07: de ce e cancan...?

@ iulianserban : de ce nu in casca? oricum trebuie sa scoata casca... daca in anglia si in alte tari din lume e ok idea, si sunt 2.000.000 de carduri (!!!) atunci aici de ce nu ?

@einstein1984: in mai multe limbi, pt sa fie de folos si in alte tari... bratara si qr codurile nu prea sunt GRATIS. oare ambulanta are timp si semnal net pentru scanare...???

@Klaus Cata : cardul contine si o poza cu rideru, deci in caz de accident se poate identifica, daca casca e imprumutata sau nu.

Noi nu putem lua un cicat de concediu medical cand iti curg mucii... trebuie adeverinta semnata si stampilata de angajator, mergi la medic familie unde o lasi si in baza cardului de asigurat iti da un certificat in dublu exemplar completat cu pixul si cu ala te duci inapoi la angajator sa iti dea banutii cuveniti...

Ce infrastructura sulii este asta? Ca cica suntem tari in IT dar avem doar solutii de cicat care produc doar birocratie. Are cineva impresia ca o sa se ia astia dupa un timbru pus in casca?

Ce istoric medical sa iti verifice aia? La ce varsta ai inceput diversificarea sau daca ti-ai facut analizele anul curent?

Isi asuma un cadru medical sa aplice tratament/masuri pe baza unei informatii din captuseala castii? Vise...

Pai o persoana constienta nu o imprumuta, insa sunt unii care merg pe motor beti manga. Crezi ca de exemplu aia se gandesc prea mult? Eu lucrez intr un laborator si incerc sa gandesc din punctul de vedere al "salvatorului". sunt sigur ca exista la ambulanta niste protocoale care trebuiesc respectate, deci treaba poate fi mai complicata decat pare

@ am postat in acelasi timp cu florinelu

Edited by Klaus Cata

@Klaus Cata : pe card o sa fie o poza cu rider (posesoru real al castii), deci daca e imprumutat eventual, atunci datele nu sunt ale victimei.

Eu mi-am scris singur cu ceva ani in urma pe spatele buletinului toate detaliile medicale importante si il am mereu in buzunar . Personal , chiar mi-a fost de folos .

Cred ca si in Japonia se foloseste un sistem asemanator .

Edited by Ivanica

Pe masina de curse era obligatoriu sa ai scrise grupa de sange si rh-ul. Discutand cu medicii care asigura asistenta la curse am aflat ca, in caz de nevoie, protocolul lor impune sa faca analiza si nu sa se ia dupa ce e scris pe aripa...

Edited by john17

Pe masina de curse era obligatoriu sa ai scrise grupa de sange si rh-ul. Discutand cu medicii care asigura asistenta la curse am aflat ca, in caz de nevoie, protocolul lor impune sa faca analiza si nu sa se ia dupa ce e scris pe aripa...

Exact asta vroiam sa spun si eu. Am intrebat un medic de grupa de sange si daca ajuta faptul ca e trecuta undeva si mi-a spus ca fac obligatoriu analize si nu se iau dupa diverse hartii.

Cand dai de permis si cand il reinoiesti trebuie sa faci fisa medicala. Asta implica faptul ca nu ai cine stie ce boli grave.

Edited by Endurache