Sari la conținut

Cheile Sohodolului, Obarsia Lotrului, Sibiu, Transfagarasan (tura de 2


Okesz
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Sambata 29.09 dimineata devreme intentionez sa plec spre Cheile Sohodolului pe care sa le traversez spre nord, dupa care Petrosani - Obarsia Lotrului - Oasa - Jina - Sibiu, cu cazare acolo.

Pt detalii vezi topicul lui AlexAB /index.php?/topic/754673-m-am-pierdut-in-cheile-sohodolului-tura-735-km-relatia-cu-doamna-in-varsta/

 

Deci este nevoie de motor enduro - touring, preferabil cu anvelope mixte (eu merg pe Metzeler Tourance Next, dar sigur nu-mi va fi usor :) ).

In caz ca ca ne prinde seara mai devreme, ne putem caza si la Obarsie.

Duminica inapoi la Bucuresti prin Transfagarasan.

 

Poate mai exista doritori sa nu merg singur....

Editat de Okesz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Okesz, sigur o sa te descurci. Tine cont ca eu m-am dus pe-acolo fara experienta de enduro sau cauciucuri.

Daca nu te ratacesti si daca n-a plouat prea mult, o sa fie frumos si sigur te descurci.

(Daca n-as fi avut planuri pentru sambata si daca mi-ar fi venit si mie Heidenaurile de care ma tot plang pe toate topicurile, m-as mai fi bagat o data :) ).

Tura placuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc @AlexAB pt urari si celorlalti pentru atentionari.

In ceea ce priveste zapada, vineri si sambata va fi considerabil mai cald si se topeste zapada pana ajung eu acolo.

M-am uitat adineauri pe webcam si la Balea Lac drumul este deja negru, zapada este doar pe langa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul intre Petrosani si Obarsia Lotrului este foarte prost - adica lipseste asfaltul pe portiuni lungi de cativa km iar acolo unde este asfalt este rupt rau, dar nu imposibil de facut - eu l-am facut acum o saptamana cu TDM-ul

 

La Obarsie nu prea ai unde sa te cazezi, poate la cabana daca sunt locuri sau la casute dar sa ai sac de dormit la tine, este frig ca dracu in galeata aia, acum o saptamana Bucuresti 29 grade pranz, Obarsia sub zero dimineata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul intre Petrosani si Obarsia Lotrului este foarte prost - adica lipseste asfaltul pe portiuni lungi de cativa km iar acolo unde este asfalt este rupt rau, dar nu imposibil de facut - eu l-am facut acum o saptamana cu TDM-ul

 

La Obarsie nu prea ai unde sa te cazezi, poate la cabana daca sunt locuri sau la casute dar sa ai sac de dormit la tine, este frig ca dracu in galeata aia, acum o saptamana Bucuresti 29 grade pranz, Obarsia sub zero dimineata

La Obârșie mai există pensiunea Bradul. ;)

 

http://www.obarsia-lotrului.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca pleci devreme tare, ma tenteaza sa te insotesc o parte din drum, ca m-as intoarce in aceeasi zi. Macar sa iasa de un Chei, un Defileu (ca daca te intorci pe el e asfalt superb si scapi si de "chinul" drumului prost spre Obarsie - nu ca asta ar fi o problema pentru GS-urile noastre), o bucata de TA. Spun oamenii rai ca vor sa inchida noaptea TA si TF incepand de azi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Winter is coming." :)

Pe timp de vară erau deschise între 8 și 20.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Băi fraților,

eu am făcut cheile în întregime, de la sud la nord, cu un Mitsubishi L200 echipat cu gume BFG AT, acum vreo patru ani, toamna, după niște ploi. Din ce mai rețin, pe urcarea catre creastă era o porțiune cu noroi, că am fost nevoit că cuplez și fața, așa că gumele Metzeler (pe care le am și eu pe GSA) mi se par cam insuficiente. Dacă mai luam în calcul și greutatea BMW-ului (cu tot cu cutii) fața de a Dominatorului colegului AlexaAB, sansele de a o pune jos cresc. Asta în caz de umezeala, pe uscat nu ar trebui să fie problemă. Am mai încercat eu să trec de pe valea Doftanei prin pasul Predeluș către Cheia și cînd am intrat in niste noroaie cu șleauri, mi-a luat o jumătate de oră să o întorc.

Tot la exploatarea aia forestiera am intrebat oamenii dacă pot să ies în Cîmpul lui Neag. După ce au aruncat un ochi la nivelul de echipare off-road al masinii au zis ca pot să ajung fara probleme. Mie drumul mi s-a parut că se preteaza mai mult pentru ATV- uri.

 

Parcă mă încearcă nițel..., numai nițel. Vedem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super misto tura, sa stii ca m-am uitat pana la capat la film sa vad daca v-ati pierdut si voi :D. Oricum am retrait sentimentul de "unde naiba sunt si cum ies de-aici" din iesirea mea. Poate-mi gasesc si eu un coleg pentru iesirile viitoare in afara asfaltului (dar cineva care merge mai incet :D )

Mergeti super tare/bine. Ma-ntreb in cat timp (dupa cati km) ajungi sa mergi asa.

 

Pacat ca nici un video sau poza nu pot reda in intregime frumusetea locului. Mai ales ca e complet lipsita de manele si gratare (nu ca as avea ceva cu gratarele).

La 38:20 unde drumul era blocat de tractor si pomi taiati v-ati intors? Eu am ajuns la semnul de la 40:00 din partea opusa.

Editat de AlexAB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.....

La 38:20 unde drumul era blocat de tractor si pomi taiati v-ati intors? Eu am ajuns la semnul de la 40:00 din partea opusa.

Pai si noi am ajuns la bifuractie din directia opusa, doar ca din mers nu am apucat sa citim ce scrie si am mers inainte, pana cand am dat de tractor.

Daca nu era tractorul, probabil urcam pana la varful Arcanu (daca se putea), ca asta scria pe "semnul" acela :)

Noroc deci cu tractorul.

Dar tu tot acolo te-ai ratacit sau in alta parte?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In altă parte :) Pe acolo la semn am dat de nenea care mi-a zis sa urc panta aia in sus, pe care eu n-as fi urcat, îmi aluneca spatele pe ea. Am urcat-o cu avant. Daca nu era el ma duceam și eu spre tractor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...