Sari la conținut

Piesa Logan no name...adica fara nume pt mine


marauder
 Share

Postări Recomandate

Auzind ceva troncanind pe jos am aruncat o privire si am vazut ce se vede in poza.

Cum se cheama chestia respectiva? Intutia imi zice ca "nucile" alea doua de fapt ar trebui sa fie unite cumva (poate s-a rupt/sarit un surub care le unea prin mijloc).

Presupun ca nu e greu de schimbat chestia aia, atata timp cat stiu ce sa cer de la piese auto...deci cum o cheama pe ea, pe piesa?

post-2998-0-03252800-1537965462_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auzind ceva troncanind pe jos am aruncat o privire si am vazut ce se vede in poza.

Cum se cheama chestia respectiva? Intutia imi zice ca "nucile" alea doua de fapt ar trebui sa fie unite cumva (poate s-a rupt/sarit un surub care le unea prin mijloc).

Presupun ca nu e greu de schimbat chestia aia, atata timp cat stiu ce sa cer de la piese auto...deci cum o cheama pe ea, pe piesa?

attachicon.gifpiesa logan1.jpg

 

51uHGXzqTWL._SX425_.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clar trebuie sa stea acolo.

 

E cumva piesa asta?

"Cap de bara stanga"

https://www.emag.ro/cap-de-bara-stanga-dacia-logan-sandero-premiere-classe-fdr-512/pd/DRJHSHBBM/

https://www.emag.ro/kit-brate-suspensie-dacia-logan-1-wss1007/pd/DRN0LKBBM/

 

 

poti gasi la unixauto, epiesa pe preturi competitive (nu luat pretul de la emag ca fiind ce mai bun)

 

succes!


» Post actualizat in 26 Sep 2018 12:53

 

 

asta de aici e mai aproape de adevar

 

51uHGXzqTWL._SX425_.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oil-1322142131.jpg
La service vine o blondă şi cere un "şaptesutezece". Vânzătorii se uită unii la alţii miraţi şi se duc la mecanic.

Acesta o întreabă pe clientă:

- Ce-i acela un "şaptesutezece", frumoasă doamnă?

- Ştiţi, chestia aia mică din mijlocul motorului.... Am pierdut-o şi-mi trebuie alta, răspunde blonda.

Ca să înţeleagă despre ce e vorba, mecanicul îi dă un pix şi o hârtie şi o pune să deseneze piesa.

Femeia trasează un cerc cam tremurat în mijlocul căruia scrie 710, dar asta tot nu-l lămureşte pe mecanic.

Aşa că o duce afară pe blondă la o maşină cu capota ridicată şi o întreabă:

- La maşina asta vedeţi vreun "şaptesutezece"?

- Desigur, răspunde ea bucu-roasă arătând cu degetul. E chiar aici!

Dacă nu te-ai prins încă ce-i acela un "şaptesutezece" uită-te la fotografia de sus.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai sigur mai bine te duci la un service auto sa ridici masina pe elevator si sa faca baietii constatare. Din poza nu cred ca bieleta antiruliu e singura problema. Ca sa iti faci niste idei intra pe autokarma. Eu acolo am gasit cele mai bune preturi si ai destule marci sa alegi. Pretul unei bielete antiruliu (la logan) e de vreo 25 lei +- . As recomanda fimele oe (dacia si \ sau renault ), lemforder, swag, sachs. Firmele low cost roadhouse, qwp, starline sunt de evitat pt ca platesti manopera degeaba...

 

Cunosc persoane care au cumparat placute frana roadhouse, starline si au stricat discuri originale...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai mi-a dat prin cap o situatie , sper ca pur ipotetica. E posibil ca surubul lung sa fie rupt...oare oi avea probleme la dat jos bieleta veche? In principiu cred ca nu pt ca doar piulita de jos strange (cred) deci alte "piulite" nu sunt, deci ar trebui sa iasa doar punand o surubelnita la rupturile de sus si jos si cioca boca cu ciocanul...dar or iesi usor? Tineti aproape

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E bagata doar prin niste bucse de "cauciug", iese. Daca esti pervers si vrei sa faci cost saving pui doar un surub nou :P

Swag = febi = petarde. Dar e un rahan de piesa, nu are nici articulatie sferica, poti pune orice. Singura treaba e ca ar trebui sa ridici masina simultan de ambele parti, cu o roata pe sol si una suspendata n-o sa prea poti s-o montezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru bucsele de la bara antiruliu - prinderea pe sasiu - se demonteaza doar suportul lor.

 

Asa arata suportul:

 

https://www.epiesa.ro/suport-bara-stabilizatoare-dacia-logan-ls_-1-5-dci-ls0j-ls0y-qwp-wss806/18979/100596/autoart-703018012/

 

Partea naspa este o piulita de 10 la care nu prea ai acces - vine pe filetul subtire care se vede in poza;

 

 

Pentru bucsele care vin pe bascula trebuie sa bagi o proptea (eu am pus surubul vechi de la bascula) intre capul cu torx si suportul amortizorului apoi bagi un cric sub bascula si ridici ca sa comprimi cauciucul sa poti monta piulita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ai dreptate! Pe mine m-a mancat, mi-a luat aproape 2 ore la una. Si cand am scos bucsa nici nu era prea uzata, desi marginea se vedea mai rau. Masina e din 2007, are 270k si au mai fost inlocuite candva intre 100k si 200k.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...