Sari la conținut

Reparare prindere side case


Postări Recomandate

Salutare!

Am nevoie de o idee de reparare a prinderilor unui sidecase din plastic.

Ma gandeam sa improvizez doua table sau ceva platband dintr-un metal mai moale, in care sa decupez prinderea, sa pun una pe interior si una pe exterior si sa le prind cu popnituri sau ceva suruburi.

Las mai jos poze cu case-ul si o schema cu solutia la care m-am gandit..

A mai incercat cineva sa repare astfel de prinderi? Se poate lipi plasticul cu ceva rasina si sa tina mai bine decat tabla aia?

 

post-97710-0-72719400-1538171392_thumb.jpg

post-97710-0-98918100-1538171400_thumb.jpg

post-97710-0-74248900-1538171505_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vad in poze niste fisuri pe langa gaurile de prindere. Daca plasticul este crapat acolo, si nu sunt doar zgarieturi superficiale, eu zic ca e compromisa definitiv cutia. Poti sa o carpesti dar greutate mare nu o sa poti pune in ea si poate deveni periculos. Eu zic ca n-are rost sa-ti mai bati capul cu ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Taie o tabla sanatoasa pe dimensiunea interioara a fundului cutiei, gauresti si prinzi in patru suruburi cu saibe mari direct pe placa (tabla sanatoasa sa fie in cutie, saibe poti pune atat in cutie cat si sub placa si eventual tapitezi tabla cu un strat de mocheta, lipit pe tabla), definitiv...si poti cara apoi si-o lada cu bere in cutie, iti garantez io! Testat! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ivan pedala e buna ideea cu tabla pe interior, dar nu stiu daca voi gasi o tabla atat de mare si sa se muleze pe fundul cutiei..

@john17 oricum avea si inainte un pic de joc, acum cu 3-4 mm in plus va sta fixa.

Vreau sa o repar, poate mai merge o perioada, macar cu cateva haine, fiind niste chinezarii nici inainte nu puteam sa pun mare lucru in ele, dar isi faceau treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca impermeabilitatea nu e atat de importanta, atunci de ce nu dai 2 gauri in partea aceea si o prinzi cu suruburi de 5/6, saibe pe ambele parti si aia e. Sau chiar folosesti saibe cu garnituri dupa.

 

Am un top case care nu mai are sistemul de prindere in fata, l-am luat deja cu modulul asta, doua suruburi (unul pe fiecare parte) si merge foarte bine de 2 ani. Nu am avut probleme la nici o viteza oferita de FZS600.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

fiind niste chinezarii nici inainte nu puteam sa pun mare lucru in ele, dar isi faceau treaba.

Chinezariile astea sunt cam de unica folosinta, sunt fdintr-un plastic de cacao. Luasem si eu unul de proba si cand am sarit o sina de tramvai (oscilatie sus-jos, nu va inchipuiti ca am decolat) cu o baterie moto in el, a trecut coltul bateriei prin plastic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...