Sari la conținut

Caut coleg 6 Oct, traseu enduro (Muntii Baiului sau Lacul Bolboci)


AlexAB
 Share

Postări Recomandate

Nu stiu cum se cheama pe unde cobor eu, dar vin din Secarie si cand ajung in capatul celalalt fac la dreapta inainte de antenele alea. Drumul e ok pana se transforma intr-o potecuta si santuri. Am vazut o singura caruta care urca pe acolo, adica era blocata in sant. Nu cred ca urca vreo masina pe acolo daca e noroi(si tot timpul a fost). E si panta mare. Sincer nu prea vad rostul sa cobori in Azuga si sa te intorci pe DN1. Mai bine te intorci si mai mergi pe creasta iar. Nu recomand fara cauciucuri de noroi(macar de la k60/e07/tkc in sus). E un sol lipicios si in perioada asta sigur e noroi. Nu promit ca vin dar :D cine stie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si eu ma gandeam initial ca n-are rost sa cobor ci sa ma intorc daca-i frumos drumul.. de-aia am si gandit-o cu 50km, daca tot m-am urcat pana acolo sa ma dau de doua ori :D.

Bine, depinde si cat imi ia sa fac cei 25 km.. daca merg singur o sa fiu melc sa nu zbor de pe creasta, daca mai merg cu cineva o sa fiu mai putin codobelc.

Editat de AlexAB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca mai exista om mai incantat ca mine de noile sale cauciucuri incat sa le pozeze si sa le faca alb negru :))))

Am zis ca daca tot rad eu de mine sa radeti si voi. Azi mi-au zambit zeii cauciucurilor, hahah, asa le-am zis la service.

post-97306-0-80166800-1538566198_thumb.jpgpost-97306-0-63975800-1538566203_thumb.jpg

 

Pentru iesirea de sambata s-a inscris un coleg cu o Yamaha Tricker XG250.


» Post actualizat in 03 Oct 2018 11:53

Sa curga noroaiele!! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Primiti cu vaca? Sunt tentat de iesire, insa inca ramane de vazut daca ma pot eschiva de alte indatoriri.

A ramas la 6 plecarea? Nu e cam devreme pentru asa tura scurta? (Intreb, nu dau cu parul, ca e tura ta.)

Ai idee daca e noroi (vin cu rotile de sosea sau trec la cele de scandal)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Primiti cu vaca? Sunt tentat de iesire, insa inca ramane de vazut daca ma pot eschiva de alte indatoriri.

A ramas la 6 plecarea? Nu e cam devreme pentru asa tura scurta? (Intreb, nu dau cu parul, ca e tura ta.)

Ai idee daca e noroi (vin cu rotile de sosea sau trec la cele de scandal)?

 

Absolut! Momentan eram decis sa ma duc singur, baiatul cu Trickerul a anuntat ca nu mai poate veni.

Eu de regula plec mai devreme ca sa nu vad trafic, sa prind rasaritul, sa mai fac o poza si daca patesc ceva sa am timp sa rezolv inainte sa vina noaptea.

 

Robert, stiu ca tu mergi tare (inclusiv pe off) si nu prea faci opriri (am vazut cat ti-a luat sa faci Cheile Sohodolului vs cat mi-a luat mie), ceea ce ma rog, e perfect ok, e un stil fain de mers. La mine fiind prima urcare pe Bailului, voi fi mai incet si voi merge incat sa admir si peisajul. Adica si daca as pleca la 6 si tu la 8, probabil ai ajunge tu primul pe creasta :))).

 

Plecarea o putem muta la 6 jumatate.

 

Aveam in plan la intoarcere sa ma opresc si la Adancata, la FRM, doar cat sa-mi arat sustinerea pentru Robert Dumitru si dna. Elena.

 

Cum a ramas? traseul final este stabilit? e sigur si off? ca si pe mine ma roade...

 

Da, traseul e stabilit, Bucuresti, Secaria (alimentare), creasta (off-ul e scopul), as merge pana la Popasul Uriasilor, coborat in Poiana Tapului, apoi eu vreau sa merg spre FRM la Adancata.

» Post actualizat in 05 Oct 2018 03:28

Poate fi și ora 7 :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vin aproape sigur, 99%. :)

 

Plecarile pe vremea asta sunt mai complicate, ca sa zic asa, si din cauza diferentelor de temperatura de la zi la noapte (plus diferente de temperatura in timpul zilei de la zona la zona). Daca pleci foarte devreme o sa fie frig, la fel si la destinatie, cu cat ajungi mai devreme cu atat mai frig va fi (in cazul de fata, in zona Valea Prahovei deja sunt temperaturi negative noaptea). Ca idee, roua se formeaza in jur de ora 8 la munte in perioada asta (daca nu e inghet), asta inseamna ca e si mai alunecos.

Pe traseu, in functie de cat de solicitant este, te incalzesti repede dar in acelasi timp te si racesti repede, in functie de ce si cum faci. Asa ca atentie la echipament.

 

 

Parerea mea este ca ora 7 ar fi mai bine. Sa zicem ca asta ar fi ora de plecare de la locul de intalnire...care va fi unde?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru tura asta era sa mor in masina de (cuvant urat). La propriu. Am fost la ITP si in drum spre munca mi-a intors vidanja in fata, doar 4 benzi. Am avut si ceva viteza (60-70-80) si era si ud pe jos putin de la udatorii de la primarie(fix de acolo incepea). Am incercat sa evit in prima faza dar mi-a alunecat fata putin asa ca am indrepta si am intrat in modul ABS manual. Se blocau franele in draci si mi-a trecut toata viata prin fata. In final am reusit sa opreeeesc la limitaaa cu motoreta aproape paralela de duba(7 m lungime avea macar). Sincer, am avut noroc doar ca am inceput sa franez imediat cum a inceput duba sa faca stanga. Aveam si cauciucurile pe la 1.5 bar si placutele erau montate cu 30 min inainte(tineau deja ok ca tot le-am frecat doar ca nu muscau si am putut sa gestionez).

 

Asa ca ma intorc la bicicleta prin oras ca ma calmeaza si pot mai usor sa evit tinand cont de viteza mai mica de deplasare.

 

Asa ca vin si eu maine pe Baiului. Propun Bucuresti-Ploiesti-Valea Doftanei-Creasta Baiului-Coborat in Azuga. De acolo vedem care pe unde se duce.

 

7 dimineata e prea devreme ptr mine. Creasta Baiului in stilul meu nu ia mai mult de 30-60 minute. Putem sa triplam timpul, 3 ore sa zicem. Plus 2 maxim pana la urcare si 2 intors. Deci in cel mai rau caz sunt 7 ore. Se urca pana aproape de 2000 m, e frig acum la 9 dimineata la munte. Eu as pleca pe la 9 si un pic, dar negociem.

 

Robert, treci pe alea de noroi ca sigur o sa ai ceva noroi in golul alpin si pe coborarea spre Azuga pe unde vreau eu sa mergem. Altfel te chinui.

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

razvano, eu rămân cu plecarea la ora 7, ne putem vedea in intersecția dna Ghica, ieșind spre Andronache si autostradă.

 

wawessh.. Ce c*cat.. Ma bucur că ai reușit să nu te întinzi pe sub vidanjă.

» Post actualizat in 05 Oct 2018 09:57

Dacă nu mai pleacă nimeni de la 7, va urez drum bun și sa ne vedem cu bine sus pe creastă :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incerc sa ma mobilizez pentru 7. Este tura ta, cum a mai spus cineva, nu vreau sa intervin in program. Ti-am inteles si constrangerea legata de timp, ai in plan Adancata, eu la sfarsit de traseu o tai spre casa si doar ma opresc un pic la fratele meu, la casa de vacanta (cu cat o ard mai putin pe traseu cu atat ajung mai devreme acasa in Bucuresti...stii tu, sotie, copil...). :)

 

Nu imi place sa merg singur si nici tie nu iti recomand sa faci asta, mai ales pe trasee pe care nu le cunosti si cu atat mai putin daca sunt si dificile.

Editat de razvano
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci așa rămâne, după intersecția dna Ghica, pe dreapta, pe sensul spre Andronache, ora 7. Căutați băiatul fluorescent :D.

post-97306-0-11687100-1538739434_thumb.jpg

Editat de AlexAB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prea multe Dominatoare cu far de KTM nu cred ca sunt. :)

 

Pentru mine nu prea face sens sa vin in Colentina, plec de pe Kiseleff si mi-e mult mai usor si rapid sa ies spre Baneasa si mai Otopeni si DN1 sau autostrada. Nu stiu cum am putea proceda in cazul asta, sa facem jonctiunea undeva.

Editat de razvano
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegi. Puteti pune un dropped pin pe google maps unde parasiti asfaltul si la ce ora estimati ca se va intampla asta? Nu vreau sa ma pronunt cu certitudine, dar sunt sanse reale sa va pot insoti daca imi iese pasenta cu soacra. Insa daca vin, prefer sa o fac pe cont propriu pana la momentul parasirii DN. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vai de capul meu. Nici cand ma duc la munca nu ma scol la 6. Eu ma scol la 8 30 9. :D

 

Eu zic sa mergem pe dn1, campina, valea doftanei, secarie, urcare creasta. Ce sa facem pe autostrada si nici pe dn1 pana in Comarnic nu e fun. Din Comarnic se urca pe un drum aplecat si foarte ingust unde nu poti sa faci nimic, doar sa te mai trezesti ca te inghesuie o masina. Am facut traseul asta de minim 8 ori si asta e cel mai bun. Am niste probleme tot timpul sa gasesc urcarea din Secarie dar o dibuiesc repede.

Ramane 7 Victoriei? In mod normal trebuia sa ne vedem undeva la iesire din Bucuresti ca eu nu trec pe la Victoriei ca sa ajung pe dn1(o sa inveti cu timpul asta). Era mai ok la mc ul din otopeni.Cred ca va astept la mc la 7 15-20.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vai de capul meu. Nici cand ma duc la munca nu ma scol la 6. Eu ma scol la 8 30 9. :D

 

Eu zic sa mergem pe dn1, campina, valea doftanei, secarie, urcare creasta. Ce sa facem pe autostrada si nici pe dn1 pana in Comarnic nu e fun. Din Comarnic se urca pe un drum aplecat si foarte ingust unde nu poti sa faci nimic, doar sa te mai trezesti ca te inghesuie o masina. Am facut traseul asta de minim 8 ori si asta e cel mai bun. Am niste probleme tot timpul sa gasesc urcarea din Secarie dar o dibuiesc repede.

Ramane 7 Victoriei? In mod normal trebuia sa ne vedem undeva la iesire din Bucuresti ca eu nu trec pe la Victoriei ca sa ajung pe dn1(o sa inveti cu timpul asta). Era mai ok la mc ul din otopeni.Cred ca va astept la mc la 7 15-20.

A ramas Victoriei in urma postului meu. :)

 

Comarnic unde, dreapta la trecerea aia de pietoni nenorocita? Urca urat de tot drumul ala si e malefic de ingust. Iar soferii cu PH la numar... :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...