Sari la conținut

Parere Supermoto Fiabila


RobertCtin
 Share

Postări Recomandate

2018 costa 39403ron. In mail mi s-a precizat ca voi primi modelul 2019 la pretul de 8460eur.uite astazi coversia facuta la cursul BNR. In orice caz,mie mi-au spus ca oferta lor initiala rămâne valabila. De pretul de pe site nu au zis nimic. Si ce e si mai ciudat si eu personal nu pricep:cum se poate sa fie pretul in Romania(cu tot cu tva) același cu pretul din alte tari(fara tva)? In Germania, tara cu tva 19%,motorul costa aprox 9800(+/- ceva in functie de dealer). 

Screenshot_20190306_090020_com.android.chrome.jpg

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 87
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

O sa treaca sezonu si tu tot la analiza preturilor o sa fii , cand o sa.ti placa pretul o sa fie iarna ... Daca nu ai buget , orienteaza.te spre un SH de afara la 6 mii accesorizat si gata ca oricum ce iei tu e chel si anost .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea ta oricum nu contează. Daca ai citi fara sa sari peste pagini(probabil asa faceai si la scoala), ai pricepe ca buget este dar nu e de unde să-l iau. Nu stiu de ce m-am obosit să-ți raspund. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

George,pe mine ma distreaza situatia asta,e ca si pe vremea lui ceau,cand aveai buzunarele pline cu bani si nu aveai ce sa-ti cumperi cu ei... 😁

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haha, exact la asta ma gandesc si eu. Oricum nu ma agit prea tare, pt mine sezonul oricum începe abia pe sfarsit de aprilie, inceput de mai. Sper ca pana atunci sa rezolv. Partea nasoala e ca astia de la BM au ieșit de sub "tutela" Dementor de la 1.02.2019 si nu mai aduc decat KTM din Ungaria. Nu stiu ce invarteli au de nu aduc si Husky, dar asta e situația. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

După inca vreo 3-4 incercari(mailuri, discuții telefonice) cu cei de la Dementor, am ajuns in impas total. Nenea ala de acolo nu răspunde la mailuri, la telefon e foarte prietenos pana ii zic ce motor doresc si cine sunt. Moment in care "schimba placa" si abia mai zice doua vorbe. 

Avand in vedere ca "in afara" preturile sunt in jur de 10k euro, comparativ aici e sub 9k. 

Acum, m-ar putea ajuta cineva cu o chestie? Evident cineva din București. Daca aveti drum pe la Dementor as dori o informatie clara. Aduc sau nu Husky? Simplu. Având in vedere ca de. 4 luni ma poarta cu vorba... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Never mind. DEMENTOR,niste gunoaie de oameni acolo,in special cel responsabil cu motocicletele. 1KTM.RO din Sibiu la fel de neseriosi,am discutat cu ei,mi-au dat termen de raspuns 2 zile,au trecut 5,nu mai raspund nici aia la telefon. Daca asa se fac afaceri,le doresc falimemt cat mai rapid. Astept un raspuns de la un dealer Husky/Ktm din Spielberg(Austria) ,respectiv Nyreghaza(Ungaria) si saptamana ce vine batem palma(sa treaca sarbatorile catolice). Se poate considera inchisa "discutia". 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm...bai deci citesc si nu-mi vine a crede ce citesc. Deci ai banii si vrei sa cumperi...si astia se tot fofileaza si o dau din colt in colt.  In plm..la ce foame este in tara asta....sa am o afacere de genul..as trage cu dintii de un client de genul lui George. Singurul gand care-mi vine in cap este faptul ca ei nu castiga mai nimic din toata treaba asta si nu se obosesc sa munceasca pentru putin, adica adaosul este infim sau nu au bani sa plateasca furnizorul, caz in care ar trebui sa ia avans de la om dar sa fie siguri ca pot livra (lucru nedorit de client deoarece exista riscul de teapa..au fost cazuri aici pe forum). Oricum..e dubioasa rau treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea sa fie alta explicatie pt. timpii mari de raspuns. Acum 2 ani, mi-am servisat pompa de apa la Huskvarna si imi trebuia o garnitura.

 

Ghici in cat timp a ajuns? Raspuns: in 3 luni.    

 

Deci sezonul de vara s-a dus pe p.... . In timpul asta, eu sunam in fiecare luni la Dementor pentru a afla status-ul comenzii. La fel ca George, dupa cateva repetari, au inceput sa se acreasca. Am incercat sa ma zburlesc la ei, fara prea mare succes.

 

Apoi am cautat adresa de mail a firmei Husqvarna si surpriza .. ei nu pot fi contactati direct. Cu mare greutate am dat de un fel de reprezentant de vanzari in Europa, careia i-am scris toata povestea si am rugat-o sa ma ajute. Femeia a escalat problema, in cateva zile m-a contactat seful depozitului din Europa si imediat Dementor a inceput sa dea raspunsuri mai la obiect. Iar obiectul era ca aia faceau nu-stiu-ce schimbare in felul cum gestioneaza inventarul si exact in perioada aia se bagau codurile pieselor in noua platforma.

 

In final piesa a sosit, am facut motorul si drept compensatie am primit o sapca OEM :))).

 

Din mail-urile primite cu FW am vazut ca Dementor are un cioc foarte mic cand discuta cu fabrica. Ori nu stiu ei sa puna problema, ori nu-si permit sa faca figuri ... oricum se pare ca ei prefera sa astepte un raspuns, chiar si cateva luni, in loc sa puna mana pe telefon si sa le explice ca au pe cineva care asteapta sa sara cu 9K de coco.

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricare ar fi motivul pt care raspund atat de greu, e de porc sa tragi de cineva sa iti bage mana in buzunar. Am discutat ieri si astazi cu inca 2 dealeri care "se aprovizioneaza" de la Dementorul vietii. Se bat de aceeasi problema,adica de scarbosii aia de insi care "manageriaza" asa zisa firma. Un tip sta cu avansul dat de 3 luni si cu un 701 Enduro in așteptare... Deci se poate si mai rau. Mi-am luat gandul ca voi lua din Romania. Repet, le doresc faliment rapid. Cum naiba supraviețuiesc, pe mine ma depaseste. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai nene...te porti cum te porti pt ca esti singurul importator. Ok,fie,esti un gunoi. Dar sa nu vrei sa faci bani? In toata tara sunt dealeri mici KTM si majoritatea,pe langa Dementor,iau si din alte parti(tari). Plm,poate-s eu ingust la minte,dar la asemenea management,cred ca abia castiga bani de salar si chirii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va enervati prea tare pe ei,ca si eu cautam anul trecut un scuter nou Honda sh150i pe la diverse magazine oficiale,si nu am avut succes-ca sa vedem,da tu avansu si incepem sa cautam,ca parca era unu gri pe undeva prin europa etc ;pina la urma am renuntat..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, george05 a spus:

Bai nene...te porti cum te porti pt ca esti singurul importator. Ok,fie,esti un gunoi. Dar sa nu vrei sa faci bani? In toata tara sunt dealeri mici KTM si majoritatea,pe langa Dementor,iau si din alte parti(tari). Plm,poate-s eu ingust la minte,dar la asemenea management,cred ca abia castiga bani de salar si chirii.

Ce schimbare de atitudine , nu demult nu te grabeai , nu era stres , mai e pana vine vara .... Ti.am zis ca  vine sezonul si ramai fara mobra ...  Numara banii daca te plistisesti .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fun fact... 

In Austria pretul Husky-ului, fara tva, e 8560eur(dealer Viena). 

In Ungaria 7757eur fara tva(dealer Szeged). 

Am primit si pretul unui KTM 690SMC R, din Nyreghaza(Ungaria) si interesant, e 7570eur fara tva. 

Daca nu se sucesc cei de la Nyreghaza, saptamana viitoare(sa terminam cu mancarea si bautura de sarbatori) facem factura.

Pana nu vad actul semnat oricum nu cred nimic. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

In cele din urma s-a finalizat procesul. A picat si varianta Ungaria. Cu ajutorul unui membru al acestui forum(nu dau nume) am reusit sa o scot la capat si am luat singura bucata de pe stoc dintr-o tara vecina. 

Norocul meu e ca e aproape, partea de service si garantie o voi face tot la ei. In Romania doar Dementor. NU MERSI! 

"Problema" rezolvata. Sa ne vedem sanatosi! 

IMG_20190530_190456.jpg

IMG_20190530_190503.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Frumoasa foc! 

Sa o stapanesti cu placere. 

Numai sa nu o iei prin Mukachevo si Uzhhorod in drum spre dealer ;) :) .

 

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi mult!

Nope,pe la vecinii maghiari voi merge. Oricum ultimii 50km nu sunt tocmai ok, dar nu e o problema. Multumesc de heads up. 😊 Sanatate! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
Acum 4 ore, Gabi12 a spus:

@george05 Salut George, ce ne poti spune despre motor acum la un an jumate dupa achizite, ai avut probleme cu el, cu consumul de ulei, fiabilitate, etc

Salutare. Vezi și pe topicul "Poze cu Supermoto", am cam ținut un jurnal acolo. 

Acum, punctual :

-consum ulei :zero! (cea mai mare bucurie). 

-a crăpat o bucsa de la cilindrul receptor pierzând tot uleiul din pompa de ambreiaj. 

-pierde șuruburi în veselie, neimportante sa zic asa, noroc ca o verific săptămânal. 😁

-bordul a făcut figuri și l-am schimbat în garantie(condens pe interior chiar dacă nu ma plouasr sau sa fi spălat motorul înainte, respectiv nu indica distanta parcursa și viteza timp de aprox 2 min după care își revenea). 

-motorul are aprox 4k km, nu vibrează sau alte dracovenii mai mult decât o făcea când era la 500km sa zic asa(nu vibrează, nu bate, nu troncane😁 de felul lui) 

-in rest, apa, paie și bătaie. Nu îl menajez, dar nici nu-mi bat joc de el sub nici o forma.

 

E motorul de naveta zilnica, de circuit, de orice. Nu se supăra în nici un fel orice i-ai face și oriunde l-ai duce. Odată ce mi-a trecut supărarea cu cilindrul receptor, am decis ca cel mai probabil va îmbătrâni la mine. Fiecare km parcurs cu el e o încântare. 👍

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...