Sari la conținut

Parere Supermoto Fiabila


RobertCtin
 Share

Postări Recomandate

Ma bucur ca merge bine, am intrat si pe topicul "Poze cu Supermoto" si am vazut ca ai avut problema cu ambreiajul dar bine ca nu a fost nimic grav.

Legat de suruburi cred ca se rezolva cu niste loctite.

Si pe mine m-ar bate gandul la un 690 enduro dar citisem pe alte forumuri din afara si erau mai multi baieti care ziceau ca au probleme cu consumul de ulei si eram in dubii legat de fiabilitatea motorului, sau poate au avut ei ghinion..

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 87
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

37 minutes ago, Gabi12 said:

Si pe mine m-ar bate gandul la un 690 enduro dar citisem pe alte forumuri din afara si erau mai multi baieti care ziceau ca au probleme cu consumul de ulei si eram in dubii legat de fiabilitatea motorului, sau poate au avut ei ghinion..

 

Probabil depinde și de generație sau/și exploatare. Al meu (2016) consumă. Nu văd însă asta ca pe o problemă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Gabi12 a spus:

Ma bucur ca merge bine, am intrat si pe topicul "Poze cu Supermoto" si am vazut ca ai avut problema cu ambreiajul dar bine ca nu a fost nimic grav.

Legat de suruburi cred ca se rezolva cu niste loctite.

Si pe mine m-ar bate gandul la un 690 enduro dar citisem pe alte forumuri din afara si erau mai multi baieti care ziceau ca au probleme cu consumul de ulei si eram in dubii legat de fiabilitatea motorului, sau poate au avut ei ghinion..

 

 

 

 

 

Legat de loctite, pun eu pe fiecare surub pus de mine, de astea încă nu am pierdut niciunul. Cel mai tare a fost cand nu știam de ce nu pot schimba viteze, pierdusem șurubul de la pedala schimbătorului. 😂

 

Legat de consumul de ulei, din ce știu, generația pre 2019 consuma ceva. Dar al meu, fără să-l laud, cred ca nu papa deloc, sau cel puțin nu se observa pe geamul de vizitare. Am făcut mai multe schimburi de ulei pana acum decât prevede cartea, dar pt a testa diferite mărci nu pt ca era vreo problema cu vreunul dintre ele. Încă nu m-am hotărât pe care sa rămân.😁

Acum 2 ore, john17 a spus:

Nu ți-ai luat opțiunea "magnet cu sfoară"? De legat după mobră pt colectarea șuruburilor. Se zice că e indispensabilă la kktm. :lol:

Când am bifat lista cu opțiuni, au spus ca nu mai au pe stoc sfoara dedicata KTM, aveau doar pt Ducati. Am zis pas. 🤣

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Man, sincer... Acum după 2 ani de la achiziția 690-ului meu, spun sincer ca da. Eu personal am tot cautat un sh pana în 7000eur(ori 690 ori 701,nu conta). Și nu am găsit nimic pe placul meu la vremea aceea. Ajungeam în zona a 8k cu el acasă. Pai, am mai pus ceva bănuți și l-am luat de nou. La 6-7k un 690 sau 701 nu cred ca se găsește acum (întreg și complet funcțional, ne abuzat animalic). 

E prea mica diferența reala între 690/701 sh și nou ca să primeze un sh. 

E doar părerea mea dpdv financiar și rațional. Nu înseamnă că am și dreptate. 😊

 

PS:familia Biriș m-a ajutat/asistat/consiliat timp de vreo 3-4 luni în vederea achiziției unui SM sh din Italia. În tot acest timp doar unul a fost la preț super bun, dar s-a dat în 2 zile de la postarea lui pe internet. Poate ca acum, la 2 ani buni după apariția 690-ului sau 5 de la apariția 701-ului sa fie mai multe pe piața la preturi bune. 

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

M-am uitat la sh-uri si pe It si pe De ...si sunt cam putinele . Dar mai mult de informare generala . Nu sunt sigur ca o sa merg pe genul asta ,momentan.

Ca noua m-am uitat doar la ktm 690 si in zona mea la acelasi pret ( sau diferenta neglijabila)  sunt si MT 09 sp , sau Tracer 9 , sau Gsxs 1000 f...si ma gandeam daca isi merita pretul ...ca sa stiu daca ramane pe lista sau nu. 

Multam de opinie. 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu plăcere, oricând. 👍 

Încă un PS... Merita banii o asemenea jucărie doar dacă o iei fix pt asta, o jucărie care-ți produce o stare de bine, zâmbete de-ți crapă obrajii și distracție în permanenta de la 10kmh. O jucărie cam scumpa dacă e sa gândești 100% rațional. Dar nah, e moto, irationalul și sufletul primează. 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Sa fiu sincer , daca mai puteam sa prelungesc putin partea irationala si urmatoarea motoreta era tot una sport ...

Dar dupa 4 luni de tratament si recuperare ( pt o cazatura de Stan si Bran combinata cu o hernie de disc) si peste 10 kg dat jos ca sa ajute ...tot am un deranj la spate destul de mare ca sa fiu fortat sa ma uit la alternative cu o pozitie de mers mai geriatrica.

Practic in momentul asta am pe lista cam tot ce este cu pozitia relativ dreapta si cu un pic de promisiune de fun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Da , dar am zis si cu potential de fun ...deci se elimina alea geriatrice 100% ...de gen GS , Paneuro, Kawa 14 C ...

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, goe 75 a spus:

Sa fiu sincer , daca mai puteam sa prelungesc putin partea irationala si urmatoarea motoreta era tot una sport ...

Dar dupa 4 luni de tratament si recuperare ( pt o cazatura de Stan si Bran combinata cu o hernie de disc) si peste 10 kg dat jos ca sa ajute ...tot am un deranj la spate destul de mare ca sa fiu fortat sa ma uit la alternative cu o pozitie de mers mai geriatrica.

Practic in momentul asta am pe lista cam tot ce este cu pozitia relativ dreapta si cu un pic de promisiune de fun.

Eu sunt sănătos cu spatele dar am avut o perioada de dureri din cauza tenisului meu. Pe SM nu ma durea deloc, doar după ce ma dădeam jos. Cursa lunga a suspensiei plus restul geometriei zic eu ca e pro-cei cu probleme la spate. 👍

Am făcut un test pe un mt09(nu sp) și sincer nu cred ca e ok pt spate bulit. Cursa scurta la amortizor, poziție dreapta, poc poc șocuri în coloana. Dar vezi tu. 😉

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...