Sari la conținut

Stare drum Vulcan-Herculane


Paladin
 Share

Postări Recomandate

A fost cineva de curand pe valea Cernei, traseul Vulcan - Campul lui Neag - Herculane?
Adica asta: https://www.google.ro/maps/dir/45.3712123,23.3644499/DN66A/@44.9586308,22.657848,11.5z/data=!4m19!4m18!1m10!3m4!1m2!1d23.0110198!2d45.3003033!3s0x474de3ce5c0ba87b:0x62cb447d6e9bde54!3m4!1m2!1d22.9899786!2d45.296205!3s0x474de24a2fb53b07:0x5f747bbb46cd8a5c!1m5!1m1!1s0x4751fbcc2101a58f:0x8ced2c539b2c2b8e!2m2!1d22.5937355!2d45.0514338!3e0?hl=en

 

S-a asfaltat / reasfaltat in primavara Vulcan - Lupeni, dar nu stiu unde s-au oprit cu asfaltarea.

 

Daca ajunge asfaltul pana in drumul Herculane - Baia de Arama, as face drumul ala. Nu intreb de enduro, eu sunt cu vaca mare si joasa, mai mult de 100 m de drum neasfaltat sau pietre mai mari de 5 cm ma cam blocheaza.

 

(Stiu ca valea Cernei spre Herculane e prost, dar e totusi un drum asfaltat cu ceva gropi. Pot sa merg pe el, doar ca mai incet, si poate cu dureri de poponet dupa.)

 

Daca am postat la sectiunea gresita va rog mutati. Tineam vag minte ca era o categorie cu starea drumurilor, dar nu am gasit-o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E neasfaltata bucata intre granita jud HD cu GJ si pana la intersectia catre Cerna Sat: https://goo.gl/maps/iQgdndxaQ4o

Inainte de Cerna Sat mai sunt ceva urme usoare de asfalt si drum betonat.

Eu am fost anul trecut ultima oara, dar un prieten a fost acum o luna si drumul e la fel, neasfaltat, dar anul asta s-au pus si bariere la intrarea in parcul national Domogled.

post-15231-0-27783000-1538727096_thumb.jpg

Editat de emilian_rks
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, multumesc. Deci nu am sanse pe acolo. Pacat, cred ca e foarte frumos peisajul.

Ai foarte mari sanse vara si calare pe ceva adaptat terenului accidentat.

 

Altfel ....nu !

Drumuri bune !

» Post actualizat in 05 Oct 2018 08:51

Traseul alternativ este deasemeni foarte frumos si accesibil.

Facut foarte de curand !

Weekendul asta e vreme foarte buna in zona asa ca merita sa incerci !

Daca ramai la Herculane peste noapte poti sa incerci vestitele cadite in aer liber.

Apa termala calda , Cerna care curge alaturi rece ... cerul instelat deasupra capului ... un vis !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DN66A este, intradevar un drum superb, dar iti trebuie o moto adaptata pentru astfel de drum, eu am fost anul trecut imediat dupa o perioada mai ploioasa si a fost exxxxtrem de greu (cu un Transalp).

Asfalt nu este decat o portiune de 1-2 km (placi beton) in capat spre Cerna Sat, in rest numai drum forestier, noroaie, grohotisuri - atentie mare la ele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am stat in Herculane, dar n-am apucat de data asta sa fac bai.

 

Am facut la dus Valea Jiului - Hateg - Caransebes si la intors Herculane - Baia de arama - Tg. Jiu. Ambele foarte frumoase, am prins valea Jiului destul de pustie si vreme pergecta de plimbare.

 

Cand asfalteaza Herculane - Valea lui Neag sa-mi dati si mie un PM :P

Editat de Paladin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai fost spre Baia de Arama si nu ai mers la Ponoarele ai ratat unul din fenomenele naturale vestite - Podul lui Dumnezeu - pod de piatra si o masa boiereasca la Casa Boierului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ratat, dar mai trec pe acolo.


Data viitoare vreau sa fac Malovat - Baia de arama. https://www.google.ro/maps/dir/Malov%C4%83t/Baia+de+Aram%C4%83/@44.8382752,22.7448477,10.5z/data=!4m19!4m18!1m10!1m1!1s0x47523b02e66e7669:0xe9c075927dffa864!2m2!1d22.727365!2d44.7067796!3m4!1m2!1d22.6303759!2d44.8372743!3s0x475221daec38f121:0xa75d1d74b4e266e2!1m5!1m1!1s0x47520485b6b71c53:0xd158b67c0d1273c6!2m2!1d22.8119052!2d44.9971528!3e0?hl=en

 

Pare asfaltat, desi nu grozav. E ok pt un cruiser?

 

Dar cred ca abia la primavara mai ajung prin zona.

 

Imi plac drumurile de pe acolo, peisaj frumos, asfalt decent (cand e), mult mai libere decat cele din apropierea Bucurestiului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseul asta este bestial...peisaje de vis si drumuri aproape necirculate! Atentie insa la animale, gropi in asfalt si nisip, pietris sau grohotis pe calea de rulare, lemne si te miri ce mai poti gasi pe sosea! Drumul asta poate fi parcurs cu orice motocicleta, daca nu insisti sa pui genunchiul jos! Nu rata pestera si Podul lui Dumnezeu, iar daca ti-e foame si sete, Conacu' Boierului din apropiere te poate hrani si adapa fara probleme, dar la preturi pe masura. Merita efortul! Apoi, daca ai luat doar o gustarica, poti sa treci prin Baia de Arama si la crescatoria de pastravi poti savura pastrav la gratar, ori alte specialitati pe baza de pastrav, cules direct din balta! Pe drumul spre Tg-jiu poti vizita casa lui Constantin Brancusi, poti trece sa vezi tezaurul din grota manastirii Tismana...Valea Sohodolului (atat cat iti pemite motocicleta, fiindca o buna portiune este asfaltata, cam ca orice drum vechi din tara). Si ar mai fi destule de vazut...cauta-ma daca ai timp cand ajungi in zona si te pot indruma in functie de timpul pe care-l ai la dispozitie sau chiar insoti, in functie de timpul meu disponibil. :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseul asta este bestial...peisaje de vis si drumuri aproape necirculate! Atentie insa la animale, gropi in asfalt si nisip, pietris sau grohotis pe calea de rulare, lemne si te miri ce mai poti gasi pe sosea! Drumul asta poate fi parcurs cu orice motocicleta, daca nu insisti sa pui genunchiul jos! Nu rata pestera si Podul lui Dumnezeu, iar daca ti-e foame si sete, Conacu' Boierului din apropiere te poate hrani si adapa fara probleme, dar la preturi pe masura. Merita efortul! Apoi, daca ai luat doar o gustarica, poti sa treci prin Baia de Arama si la crescatoria de pastravi poti savura pastrav la gratar, ori alte specialitati pe baza de pastrav, cules direct din balta! Pe drumul spre Tg-jiu poti vizita casa lui Constantin Brancusi, poti trece sa vezi tezaurul din grota manastirii Tismana...Valea Sohodolului (atat cat iti pemite motocicleta, fiindca o buna portiune este asfaltata, cam ca orice drum vechi din tara). Si ar mai fi destule de vazut...cauta-ma daca ai timp cand ajungi in zona si te pot indruma in functie de timpul pe care-l ai la dispozitie sau chiar insoti, in functie de timpul meu disponibil. :peace:

 

Asa Unchiule ... hai sa ajutam zona.

Daca e nevoie facem si trasee cu ghid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai facut ghidusii de acest gen, dar totul depinde de timpul liber si posibilitatile imediate pentru a ma deplasa, fiindca stii tu...insurat e nitel mai bine ca spanzurat! Macar detalii si sfaturi pot oferi, acolo unde stiu sigur ce spun! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea era Vulca-Herculane, pentru celelalte este clae ca sint practicabile si frumoase, iar pe traseu sint obiective deosebite, noi le-am vazut pe majoritatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Ivan si Kosmin. O sa fac drumul ala, in toamna asta sau la primavara.

Nu pun genunchiul jos (intentionat), mie imi place sa ma plimb si sa vad peisaje. Cam drumuri d-astea, pustii, nu neaparat foarte bune dar care sa nu-mi strice motocicleta la viteza mica, caut.

 

Cheile Sohodolului le-am vazut, cat e drumul decent. Si Tismana si tezaurul.

Editat de Paladin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...