Sari la conținut

06.10.2018: Bucuresti --> Lepsa


l.u.v
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 75
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cum a zis si un celg mai sus, ai dreptate si nu ai. Toti avem stiluri diferite de mers si multi ne dam de placere. La plimbarile postate de mine de-a lungul anilor se intampla mereu acest aspect. De aia spuneam participantilor cam care vor fi opririle, aveam grija sa cam avem numerele de telefon ale tuturor si sfatuiam ca nimeni sa nu ramana 'chiar singur'. Apoi daca un grupulet prindea viteza ii astepta pe ceilalti la punctele de intalnire (benzinarii, restaurante, etc).

 

Incidente au fost si vor mai fi, dar pana la urma un singur lucru e valabil, fiecare E PE ROTILE LUI.

 

Il poti incurca pe un coleg, il poti trage dupa tine prea tare, e la discernamantul fiecaruia sa isi ia masuri pentru el.

Altfel se ajunge ca la grupurile de cioparisti din cluburi, unde n-ai voie sa faci nimic in grup, in antemergator, cu inchizator, bla bla, imi pare rau, si asa sunt foarte multe reguli pe planeta, nu am in niciun caz rabdare sa imi mai impuna acum un lider de cioparisti sa merg cu 100 la ora la plimbare. Pana la urma pentru unii motoreta e o refulare, o supapa, o distractie, trebuie inteles si aspectul asta.

 

E bine cand postezi plimbarea sa cam spui si cam la ce ritm de mers ai de gand sa mergi si cei care nu agreaza acel stil de mers sa isi aleaga un grup mai potrivit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Ribo, ala nu se numeste grup, ci gasca.

 

Grup inseamna nemtii aia 8-9 pe care i-am vazut acu 2 saptamani pe Transfagarasan si care bat Europa impreuna in lung si lat.

Sau aia 4 sloveni carora atunci cand le-am facut poze cu aparatul unuia sa iasa toti in cadru si i-am intrebat daca sunt prima oara pe aici, unul mi-a raspuns zambind: man, cred ca am venit de 20 ori!

Sau aia 4 americani de la Vidraru care venisera din Albania si faceau turul tarii cu mobre inchiriate.

 

Si nu este chiar o coincidenta ca toti erau peste 50 ani, ma gandesc ca stiau ei cum sta treaba cu mersul in grup!

 

@the mentalist, am mai spus ca eu sunt vinovat, pentru ca ma asteptam la altceva. In rest, fiecare are dreptatea lui, important este sa nu mori cu ea in brate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa experienta mea gurpurile peste un anumit numar, sa zic 3-4, au tendinta sa se separe oricum la o tura mai lunga, fie de o zi sau mai multe, si nu e nimeni de blamat, e greu sa mearga legat un grup mai mare fara sa incurce circulatia pentru ca ar trebui sa mearga relativ incet, la parada. Se face jonctiunea mai incolo si aia e, eu chiar nu vad o problema aici, chiar si singur sa raman.

 

Mi s-a intamplat de cateva ori, singur fiind, sa depasesc un grup de motoristi(ca te misti altfel cand esti singur) si 1-2 dintre ei sa se agate de mine cu chef de dat, deci total necunoscuti. Daca se tavalea unul din ei cu ce as fi fost eu de vina? Cine se aseamana se aduna in final, si e bine sa iti alegi partenerii de drum care merg in ritmul tau si nu vor mai fi discutii. Tu alegi sa mergi in grup, nu invers.

 

Cand eram copil si veneam de pe maidan cu genunchii sange si ingalat pana la gat ai batrani se apucau sa boscorodeasca ceilalti copii de parca aia mi-ar fi dat aia cu uluca peste picioare si mi-au pus namol in cap, pai e corect?

 

Este activ pe forum cineva care a patit asa ceva recent, la un drum in 2 celalalt a murit. Nu ai vrea sa stii ce imi spune la telefon si in ce hal se simtea, doar pentru ca el a fost la momentul ala in fata!

 

Stiu despre cine vorbesti pentru ca m-a sunat si pe mine, de la Cluj veneau.

 

Ce vreau sa spun: esti singur pe motoret si nu iti trage nimeni de comenzi, in grup sau fara grup, si n-o sa-ti pazeasca altii pielea cat timp tu nu o faci. Eu cred ca e mai intelept sa gandesti asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Rapiditatea si puterea nu prea conteaza pe viraje stranse, ci greutatea si ciclistica. De aia un supermoto bate cam orice in conditiile date.

Legat de mers, fiind diferiti ca structura avem si asteptari diferite, evident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ribo, ala nu se numeste grup, ci gasca.

 

Grup inseamna nemtii aia 8-9 pe care i-am vazut acu 2 saptamani pe Transfagarasan si care bat Europa impreuna in lung si lat.

Sau aia 4 sloveni carora atunci cand le-am facut poze cu aparatul unuia sa iasa toti in cadru si i-am intrebat daca sunt prima oara pe aici, unul mi-a raspuns zambind: man, cred ca am venit de 20 ori!

Sau aia 4 americani de la Vidraru care venisera din Albania si faceau turul tarii cu mobre inchiriate.

 

Si nu este chiar o coincidenta ca toti erau peste 50 ani, ma gandesc ca stiau ei cum sta treaba cu mersul in grup!

 

@the mentalist, am mai spus ca eu sunt vinovat, pentru ca ma asteptam la altceva. In rest, fiecare are dreptatea lui, important este sa nu mori cu ea in brate.

Luv...grupul il ai deja..nu il consruiesti pe forum. Eu am cativa baieti si anume suntem 4 la numar cu care ies si bat romania-n lung si n lat. Ne potrivim in mers si fiecare se da dupa fiecare ( ba ca e cu pasagera ba ca e fara).

Mai am si alt grup (gasca cum ii zici tu) unde lumea iese sa se dea..si daca eu nu ma simt sigur in momentul ala..raman in spate si ma vad cu ei unde e punctul de oprire.

 

Depinde de fiecare ce-si doreste de la forum si de la oamenii stransi random.

 

Numa de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Absolut corect!

 

Am subliniat ca asteptarile mele erau altele, conform cu acceptiunea mea despre mersul in grup. Faptul ca acestea nu au corespuns nu ii face pe ceilalti vinovati in vreun fel, ci doar pe mine, deoarece nu m.am asigurat ca toate sa fie conform cu ceea ce asteptam.

 

Spor tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce faci dragule, imbatrinesti dar tot speri la vremurile tineretii cind faceam 1 Decembrie in grup de 10-15 moto, nu se mai poate, nu ai cu cine, cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mama... Asa tare s-a mers? Nu stiu Lepsa nu am mers niciodata pe acolo nici macar cu auto.

 

 

As mai adauga o categorie, aia care dupa ce mananca deobicei la jumatatea drumului, se desumfla total cand se urca inapoi pe moto.

Dupa o masa buna, ma gandesc.... Pfff dc nu am venit eu cu platforma ca sa se aseze carnatii mai bn in stomac :))

 

Cum zicea un coleg The Menthalist parca moto este si o refulare, nu neaparat o pasiune.

 

Civilazata discutia, diplomata let's agree to disagree.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mama... Asa tare s-a mers? Nu stiu Lepsa nu am mers niciodata pe acolo nici macar cu auto.

 

 

dude ... vstrom 650 .

 

 

incerc sa-mi imaginez ceva mai puturos care sa poarte denumirea de mototocicleta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@the mentalist, am mai spus ca eu sunt vinovat, pentru ca ma asteptam la altceva. In rest, fiecare are dreptatea lui, important este sa nu mori cu ea in brate.

 

cine a deschis topicul cu plimbarea face si regulile, opririle , ia telefoanele colegilor si normal ar trebui sa mearga si primul ca sa impuna ritmul de mers , sau sa il puna pe cel mai incet primul . asta daca gasca nu e foarte mare si implicit neomogena

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate fi inchis daca zice cel care l-a deschis, dar din ce s-a scris aici se dovedeste ca si comunitatea moto de acum a preluat din tendinta societatii de azi, egoism, Indiferenta, Eu sint Mai cu Mot, Sa le arata Noi cine Sintem etc. Nu este prima data cind citesc, inclusiv pe topicuri despre veterani si accidente.

Cind am reinceput motociclismul si intram pe site ne consultam, vorbeam despre trasee, primeam informatii si sfaturi, ne intilneam si faceam plimbari, acum totul este la misto, motociclistii merg mai mult pe tastatura, sint agresivi, ranchinosi, sint priceputi la toate chiar daca nu au nici o meserie, nu stiu sa scrie, sa aprecieze calitati sau frumuseti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Si totusi ..... un grup din punctul meu de vedere, uneste mai multe persoane cu diferite moto, experiente, etc. Se poate desparti partial, dar se itregeste continuu, ideea este sa ajungem ACASA cu bine, ori daca rareori nu se poate intimpla, colegul mai ghinionist sa aiba sprijinul grupului (din toate punctele de vedere ..... orientare, asistare in caz de accident, etc.). Am inceput sa evit incepatorii (nu le fac un mare bine) si mai ales persoanele cu care n-am nici o legatura empatica. Am mers cu citiva useri de pe moto.ro, si as face asta cu majoritatea din ei, cu + si - de compatibilitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
On 10.10.2018 at 22:36, bmwio said:

Poate fi inchis daca zice cel care l-a deschis, dar din ce s-a scris aici se dovedeste ca si comunitatea moto de acum a preluat din tendinta societatii de azi, egoism, Indiferenta, Eu sint Mai cu Mot, Sa le arata Noi cine Sintem etc. Nu este prima data cind citesc, inclusiv pe topicuri despre veterani si accidente.

Cind am reinceput motociclismul si intram pe site ne consultam, vorbeam despre trasee, primeam informatii si sfaturi, ne intilneam si faceam plimbari, acum totul este la misto, motociclistii merg mai mult pe tastatura, sint agresivi, ranchinosi, sint priceputi la toate chiar daca nu au nici o meserie, nu stiu sa scrie, sa aprecieze calitati sau frumuseti.

 

Lasa domnule oamenii sa mearga cum vor si nu mai impune dumneata limite dupa propriul plac. Daca unuia ii face placere sa o mai calce, cat timp nu incomodeaza pe nimeni, cine esti dumneata sa-l tragi de urechi, lasa omul sa se distreze. Personal ma uit cu admiratie la unul care imi intoarce casca pe cap, nu dau buzna sa-i bat obrazul. 

 

Sunt 2 feluri de bosorogi: aia carora le creste inima in ei si se uita nostalgici la copiii care joaca bambilici in spatele blocului si aia care au cutitul pregatit sa le taie mingea. Personal ader la prima categorie, chiar daca nu sunt inca bosorog.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

" Personal ma uit cu admiratie la unul care imi intoarce casca pe cap, nu dau buzna sa-i bat obrazul."

Acum vreo 2-3 ani prin transalpina am fost depasiti pe o curba strinsa cu +5-10 km/h, m-am uitat cu admiratie la acei motociclisti.

La prima oprire le-am spus colegilor de drum ca au trecut baietii MARI pe linga noi ..... mobre puternice, siguri pe ei, o placere sa-i vezi.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...