Sari la conținut

Postări Recomandate

Salutare !

Vreau sa incep scoala (A2).

Imi poate spune cineva niste pareri despre scoala Hey Moto(instructori, cum decurg orele, rezultate) din Bucuresti ? :D

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare !

Imi poate spune cineva niste pareri despre scoala Hey Moto(instructori, cum decurg orele, rezultate) din Bucuresti ? :D

Salut,nu am facut la Hey Moto,eu am fost la AMI,insa ti-i recomand cu caldura.Ai o sedinta de test gratuita,sa vezi ce si cum,apoi,instructorii sunt ft ok,isi dau interesul,si explica pana intelegi,fara sa isi piarda rabdarea.Si daca ai momente mai naspa si ti se pare ca nu iti ies chestiile,au grija sa te motiveze si sa te "repuna back on the track".O sa auzi numai de bine de ei,daca dai un search.Multa bafta!

Partajează acest post

Link spre post

Pe Poligonul de la Electronicii ti-l recomanda pe Remus de la Academia Moto.
La scolile mari am vazut ca se fac cursurile in turma.

PS In acest topic se vade calitatea scolilor moto de la noi. In 30 ore s-au primit 2 recomandari.

Se pare ca majoritatea nu au avut o experienta buna ce merita sa fie recomandata.

Editat de M!ha!

Partajează acest post

Link spre post

Salut,nu am facut la Hey Moto,eu am fost la AMI,insa ti-i recomand cu caldura.Ai o sedinta de test gratuita,sa vezi ce si cum,apoi,instructorii sunt ft ok,isi dau interesul,si explica pana intelegi,fara sa isi piarda rabdarea.Si daca ai momente mai naspa si ti se pare ca nu iti ies chestiile,au grija sa te motiveze si sa te "repuna back on the track".O sa auzi numai de bine de ei,daca dai un search.Multa bafta!

Cel care a deschis Hey Moto, a facut parte din AMI. Cristi (Strumf) a fost instructor la AMI. Deci, sunt ok si una si alta.

Partajează acest post

Link spre post

Va multumesc pentru raspunsuri :D

Cred ca voi apela la AMI, am inteles ca au acea hala in care pot da poligonul si iarna.

Partajează acest post

Link spre post

Sfatul meu este sa refuzi sedintele in care mai sunt programati simultan alti 5 cursanti la acelasi instructor.

De fapt acest aspect al trebui sa il discuti de la inceput.

Editat de M!ha!

Partajează acest post

Link spre post

Unde ai văzut tu asta ?

Partajează acest post

Link spre post

Recomand Adi Moto sau Ami.

Partajează acest post

Link spre post

Cristi Strumfu' mi-a fost mie instructor pe vremea cand lucra la Scoala Moto Louis. Instructor foarte bun, am ramas prieteni dupa. Recomand.

Partajează acest post

Link spre post

Recomand Adi Moto sau Ami.

AMI ii vad in poligon si instructorul nu e dedicat fiecarui elev. De fapt nu e scoala de soferi cat B sa fie cu tine in masina...

Un instructor poate face si cu 5-6 elevi simultan fara probleme, unul e la prima sedinta, altul deja la a 6-a de ex. Fiecare cu motorul lui si programa independenta unul de altul.

Ce te impiedica sa-ti faci poligonul in < 3 min ?

La cat A inveti 90% singur, nu e ca la cat B.

Inainte sa va urcati pe motoare, faceti minim 20 de ani de bicicleta in toate modurile posibile si apoi va suiti pe motoare.

Bafta !

Partajează acest post

Link spre post

20 de ani de bicicleta? Adica daca nu ii ai pe bicla nu poti merge, sau cum? Si cum ai stabilit fix 20?

Altfel recomand AMI dar cum am facut si cu instructori care acum sunt la hey moto nu pot decide 100 %.

Editat de Flower-Power

Partajează acest post

Link spre post

AMI ii vad in poligon si instructorul nu e dedicat fiecarui elev. De fapt nu e scoala de soferi cat B sa fie cu tine in masina...

Un instructor poate face si cu 5-6 elevi simultan fara probleme, unul e la prima sedinta, altul deja la a 6-a de ex. Fiecare cu motorul lui si programa independenta unul de altul.

Inainte sa va urcati pe motoare, faceti minim 20 de ani de bicicleta in toate modurile posibile si apoi va suiti pe motoare.

Bafta !

Treaba cu poligonul si cu instructorii din poligon este subiectiva si tine de gustul fiecaruia. Eu am lucrat foarte bine cu cei de la scoala AMI si il stiu si pe patronul de la Adi Moto si ambele scoli stiu ca au programe foarte bune si intructori bine pregatiti. Rata cea mai mare de promovabilitate o are scoala AMI.

Nu vad ce treaba are mersul pe bicicleta cu motociclismul...dar poate imi scapa mie ceva.

Poti sa te urci din prima pe motor si sa mergi foarte bine fara sa te fi urcat macar o data pe o bicicleta sau poti sa fii antitalent complet...e o chestiune de abilitati. Daca vrei putem intra mai in detaliu si sa discutam despre echilibru, memorie musculara etc,dar nu cred ca e cazul.

Partajează acest post

Link spre post

Mai lasati-ma cu rata de promovabilitate...rahat cu apa rece. Mai stiu eu unii care le pasa doar de asta, nu ca sa invete candidatii cum sa se descurce in traficul de zi cu zi...

Ca noi avem nu stiu cate mii de candidati care au luat din prima carnet de motor, dar la logistica, la tehnica, la dotari, la didactica, la partea de pro-customer sunt praf.

Am spus MINIM 20 de ani de bicicleta ca o recomandare. Nu vreau sa intru in polemica si nu mai are rost sa scriu pe acest topic.

Cine invata de mic copil toate trucurile si metodele de a merge cu bicla, are sanse MULT mai mici de a lua trante si a avea evenimente nedorite pe motor.

Motocicleta nu e joaca prieteni. Te joci cu viata daca voi credeti ca invatati mersul pe 2 roti direct cu motocicleta.

Mai rau e ca te joci si cu viata altora.

Si cu asta am incheiat.

Partajează acest post

Link spre post

Scoala AMI a tot ținut cursuri de conduita preventiva și cadru legal cu moto polițiști gratis, chiar dacă nu erai cursant la ei sau și pentru cei care aveau deja permis, cursuri în plus de manevrabilitate în ilioara, unde plăteai 35 lei pentru 4 ore cred... Plus alte forme de întâlniri în scopul asta. Sincer, dacă mai exista o școală moto care face asta, as fi curios sa știu care, pentru ca nu știu câte fac asta.

Am recomandat AMI și pentru aceste lucruri și pentru faptul ca din 12 ședințe în total, de la a 7a te scoate pe strada în trafic.

Mai mult decât atât, dacă vrei sa înveți în plus, o faci pe cont propriu, sub diferite forme, în funcție de buget.

Editat de misionaru

Partajează acest post

Link spre post

Am spus MINIM 20 de ani de bicicleta ca o recomandare. Nu vreau sa intru in polemica si nu mai are rost sa scriu pe acest topic.

Cine invata de mic copil toate trucurile si metodele de a merge cu bicla, are sanse MULT mai mici de a lua trante si a avea evenimente nedorite pe motor.

Motocicleta nu e joaca prieteni. Te joci cu viata daca voi credeti ca invatati mersul pe 2 roti direct cu motocicleta.

Mai rau e ca te joci si cu viata altora.

Si cu asta am incheiat.

Nu zic ca te incurca neaparat bicicleta, insa ce spui tu sunt povesti.

Bicicleta are 10-15 kg, mobra are 150-400. Daca incerci sa faci transferul de masa ca sa te inclini pe mobra ca pe bicla, ai ajuns in sant. Identic pentru franare, doar ca ajungi in cap.

Pe bicla e nitel mai greu sa rupi aderenta spate dand la pedale. Nu mai vorbesc in mers, in curba. Am zis ceva de wheelie? Ar trebui...

Pe bicla e ceva mai greu sa-ti educi creierul pentru viteza. Chiar si-un incepator o sa mearga frecvent cu mobra de doua ori mai rapid decat merge un supersportiv cu bicla. Limita - era sa zic ca nu exista, insa majoritatea sunt limitate la 300 km/h. Cam ce din biciclism te-ar pregati pentru genul asta de viteza?

Traficul il abordezi pe bicla intr-un anumit fel, rareori iti ocupi o banda. Mergi asa cu mobra, ai toate sansele sa intri in canal, pieton, sau sa te buseasca o masina din spate/laterala.

Bicla te mai invata sa nu incetinesti la pietoni, sa tratezi semafoarele ca fiind optionale, etc. Lucruri care dor pe mobra.

Fireste, are o anumita utilitate mersul pe bicicleta, ca si B-ul, insa nici pe departe cat zici tu. Si da, am aproape 40 de ani de mers pe bicla.

Partajează acest post

Link spre post

EU n-am 20 de ani de bicla. Ba, am invatat sa merg pe bicla in anul 4 de facultate:))) La mine, skiurile erau baza, 5 luni pe an . Ce vremuri. Cred ca bicicleta te ajuta la partea de echilibru. Dar in rest, se cam termina asemanarile. Am 3 sezoane, ma consider/sunt inca incepator, si n-am murit inca. Nici nu intentionez. Cum ramane cu aia 20 de ani?

Partajează acest post

Link spre post

Bafta !

:troll: E si el un troll micut care o tine una si buna cu teoria lui...Nu zic ca nu are dreptul la opinie ,dar cand iti zice lumea ca esti beat te duci si te culci.

Partajează acest post

Link spre post

Amice, nu ma cobor la nivelul tau ca sa te jignesc si eu, dar esti pasibil de un warning pentru nerespectarea regulamentului.

Nu ti-am urmarit postarile dar poate ai scris deja dupa mai multe pahare...

Partajează acest post

Link spre post

Amice, nu ma cobor la nivelul tau ca sa te jignesc si eu, dar esti pasibil de un warning pentru nerespectarea regulamentului.

Nu ti-am urmarit postarile dar poate ai scris deja dupa mai multe pahare...

Prietene ai noroc ca nu stau sa ma cobor la nivelul tau. Pana acum ti-am vorbit cu frumosul ,dar se pare ca mataluta esti mai tare de cap si pricepi mai greu anumite chestii.

Daca continui cu amenintarile si cu jignirile s-ar putea sa fii chiar tu ala care si-o va lua in freza.

Te las in prostia ta.

Partajează acest post

Link spre post
On 07.10.2018 at 0:05, WEASEL1 said:

Salutare !

Salut, te-ai apucat? E cam tarziu insa daca nu ai inceput si planuiesti in primavara, iti recomand cu caldura HeyMoto. Instructorii sunt pregatiti iar echipamentele si motocicletele si ele sut foarte ok.

Multa bafta!

Partajează acest post

Link spre post
Acum 21 ore, catalin18 a spus:

Salut, te-ai apucat? E cam tarziu insa daca nu ai inceput si planuiesti in primavara, iti recomand cu caldura HeyMoto. Instructorii sunt pregatiti iar echipamentele si motocicletele si ele sut foarte ok.

Multa bafta!

Salut, am si terminat scoala, acum o ora am luat si sala :D.

Acum astept noul sezon sa ma pot inscrie pentru poligon si traseu si sa le sustin.

Partajează acest post

Link spre post
Acum 5 ore, WEASEL1 a spus:

Acum astept noul sezon sa ma pot inscrie pentru poligon si traseu si sa le sustin.

Bravo mister,felicitari!Chiar daca e devreme,bafta la examen :d

Partajează acest post

Link spre post
Acum 5 ore, lokko_boy a spus:

Bravo mister,felicitari!Chiar daca e devreme,bafta la examen :d

Multumesc :D

Partajează acest post

Link spre post
On 06.12.2018 at 9:29, WEASEL1 said:

Felicitari pentru sala si multa bafta in poligon + traseu.

Partajează acest post

Link spre post

Salutare tuturor! 

La un moment dat exista o reclama la o scoala moto ce in timpul iernii avea pooligon indoor  , undeva  intr-o haa la IMGB-

Mai exista ?

Stie cineva ceva?

Multumesc

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.