Sari la conținut

pareri fiat panda 20101.2 benzina , 51 kw


B299JOY
 Share

Postări Recomandate

Salut ! Exista cineva pe forum care detine un model fiat panda 1.2 benzina si ma poate ajuta cu cateva pareri despre masina? Fiabilitate, costuri intretinere sau orice alte pareri ?

 

Rog colegii sa nu propuna alt model pentru ca am posibiltiatea sa iau de la un vecin o astfel de masina si nu stiu daca merita sau nu ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc zi de zi un vw polo cu motor de 1.2 in 3 cilindri si sunt foarte multumit de cotet. Este o masina de oras, nimic mai mult. Evident, poti merge si in afara, dar cu eforturi mai mari cand vrei sa depasesti si e chinuita. Depinde ce vrei sa faci cu ea. Pt oras, naveta la servici, aceste motorase sunt ok. Daca mergi cu ea normal, consuma putin, intretinerea si taxele sunt ieftine.

Si ce e cel mai important, nu atragi atentia cu asa ceva, parchezi oriunde si nu ai stresul usilor indoite in parcari si a barilor zgariate.

Editat de BMWs1000RR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am avut acum vreo 10 ani un panda, din 2004, cred ca tu cauti cava mai nou.. dar ca idee, mi-a placut tare mult masinuta. E drept ca o foloseam ca a 2-a masina, nu pt drumurile lungi, cu familia, dar era foarte fun de condus in oras, era foarte sprintena, chiar daca era 1.2 benzina. Imi placea si acel city-servo, facea condusul un joc. Consumul nu era grozav, cam ca toate benzinarele in oras, 8-9%. Pe afara, 5-6. Cat am tinut-o, nu am avut nicio probl cu ea, decat pompa de benzina care s-a ars, dar s-a remediat cu costuri decente. Per total, mi-a ramas in aminitri ca o masinuta de oras foarte reusita.


» Post actualizat in 07 Oct 2018 13:18

... spre deosebire de punto, care e total failure :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, am avut 2 panda, unu 2007 si unu 2004, ala 2004 era 4x4 facut in italia, i-a cazut caseta, consuma mult dar era o masina ok. In schimb ala din 2007, era facut in polonia, 1.2 benzina, senzatie de oras, nu prea incapatoare si foarte fiabila.

 

Acum, na, e totusi o masina de 8 ani...nu stiu cum se comporta dupa 8 ani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ! Exista cineva pe forum care detine un model fiat panda 1.2 benzina si ma poate ajuta cu cateva pareri despre masina? Fiabilitate, costuri intretinere sau orice alte pareri ?

 

Rog colegii sa nu propuna alt model pentru ca am posibiltiatea sa iau de la un vecin o astfel de masina si nu stiu daca merita sau nu ...

Depinde pt ce o folosesti si cum o folosesti. Pe post de scuter e okish dar are un consum mare 10% nediscutabil in B varianta de 1.2i benzina aspirat.

La drum lung, mai bine iei maxi-taxi, izolare fonica 0, depasesti carute si biciclete asta daca te lasa ei, glumesc, dar ideea e ca nu ai cum sa depasesti un Fiat Ducato de ex pt ca te va pune la punct si daca este incarcat.

Viteza ei de croaziera este cam 90km/h de acolo in sus, consuma mai mult decat un Fiat Ducato.

 

Coincidenta face ca informatiile astea le am de la un coleg pe care l-am intrebat care a fost cea mai de k.k.t masina pe care a avut-o, la jobul anterior era controlor de calitate pt o firma contractoare cu Airbus iar omul trebuia sa circule prin tara (RO) pe la diverse fabrici si fabricute, iar masina lui de servici era, BINGO Fiat Panda 1.2, la 90km/h 7% si la un 130-150 ( daca avea spatiu sa prinda viteza aia) lua nediscutabil +10% noroc ca era benzina de la firma si nu o platea el.

Un drum Bucuresti-TG Jiu + retur era obositor rau de tot pt ca nu ai pe ce sa te bazezi 70de cai 110nm la 1100kg.

In oras totusi e buna mai ales iarna, este o masina inalta iar puntile sunt foarte aproape de capatele masini, o urci pe bordura linistit sau pe un maldar de zapada, pt oras e buna.

De fiabilitate colegul meu nu s-a plans in 15.000km cat a mers cu masina aia, dar .........na era masina de firma intretinuta ca la carte, cu masina aia firma facea bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cre' ca firma lucra pt baloane cu aer cald (hot air, if you know what I mean), altfel nu l-ar fi trimis sa faca drumuri prin tara cu o masina cu care merg din chiosc in chiosc agentii comerciali de chewing gum...

Masina e ok, ca si calitate a fabricatiei ce se face in Pl sau Tr e mai trouble free decat ce vine in Ro de la "mama Italia". Vb de produsele grupului Fiat. La 1.2 8V au fist niste probleme pe ecu, ramanea in 2 cilindri pt ca le crapau finalii pe una dintre iesirile pentru bobina. Exista o rescriere de soft care prevenea treaba asta, dar inclin sa cred ca in 2010 problema era rezolvata deja din fabrica. Mai pica directia electrica, mi se pare insa ca la Panda vine separat partea coloanei cu senzorul de cuplu si nu trebuie inlocuit intreg ansamblul. Folosind-o in mod "city" se strica mai repede, dar nu inteleg de ce ar conduce cineva asa, e mult prea usoara directia. Nu e cea mai economica, dar oricum nu se compara cu motocositoarele in 3 cilindri despre care amintea un coleg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cre' ca firma lucra pt baloane cu aer cald (hot air, if you know what I mean), altfel nu l-ar fi trimis sa faca drumuri prin tara cu o masina cu care merg din chiosc in chiosc agentii comerciali de chewing gum...

 

French management=zgarciobi , indiferent ca este vb de o firma subcontractoare sau o firma foarte mare. Astia isi mananca de sub unghie uneori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Franțujii adevarati i-ar fi dat reno, pejo(s) sau circoen. Pe platforma la dacia nu intri decat cu masina din grup, am un cunoscut care si-a luat reno ca sa nu mai bata km pe jos pe acolo cu laptopul in carca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Franțujii adevarati i-ar fi dat reno, pejo(s) sau circoen. Pe platforma la dacia nu intri decat cu masina din grup, am un cunoscut care si-a luat reno ca sa nu mai bata km pe jos pe acolo cu laptopul in carca.

Off topic. Nu are trb marca vehiculului, sunt mai multe nivele de securitate in raportat la responsabilitatea ta/functia ta. Ala vinde gogosi.

Pe platforma industriala(nu in parcarea din fata) vezi Suzuki-uri, Passat-uri, Hyundai ce are fiecare.

 

Vrajeala pura ce ti-a spus colegul tau. Accesul auto se da raportat doar la functia pe care o ai sau la misiunea pe care o ai pe platforma.

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lol :) Eu am mers blana cu ea-160 si nu mi-a luat mai mult de 7, la 140 lua cam 6, intr-adevar ala 4x4 lua aproape 9-10 la 120-130, dar asta tractiune fata benzina nu lua f mult.

 

Si iti zice un om care a avut 2, nu a auzit de la un prieten. Eu nu conest consumul masinii prietenului tau, dar fiind masina de firma poate el o coxa intr-un mod de ii sareau pistoanele prin capota, ca deh, asa e romanul, cat timp nu e a lui nu il intereseaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ! Exista cineva pe forum care detine un model fiat panda 1.2 benzina si ma poate ajuta cu cateva pareri despre masina? Fiabilitate, costuri intretinere sau orice alte pareri ?

 

Rog colegii sa nu propuna alt model pentru ca am posibiltiatea sa iau de la un vecin o astfel de masina si nu stiu daca merita sau nu ...

Timp de aproximativ 8 luni am avut masina cumnatului, un Fiat Panda 1.2 benzina an 2010.

El s-a mutat din tara noastra minunata asa ca masina este momentan la vanzare la o reprezentata Dacia undeva prin Pantelimon.

Despre masina, spatiu limitat. Consum extrem de mic. Foarte fasenata nu este insa avand in vedere ca e micuta te deplasezi usor cu ea prin oras.

Piesele sunt ieftine, tocmai ce i-am schimbat amortizoarele fata spate, suport motor anti-balans, discuri de frana Bosch + placute fata Bosch.

post-38619-0-58032100-1538989716_thumb.jpg

post-38619-0-04279200-1538989728_thumb.jpg

In total 616 lei, decent zic eu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Cu toate că postul este vechi poate mai sunt oameni care se interesează de aceasta mașina.  Motor 1.2 69 de cp consum pe 18k km 5,4l/100km. Pana acum nu am avut de schimbat nimic și însumează 80k km. Urmează 2 amortizoare pe spate pentru ca unul este scurs si ar fi ok sa le schimb pe amândouă. O parte din bord a rămas fără lumina, dar este funcțional. Ca o recomandare căutați o varianta cu ESP. Top speed 180 km😅

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...