Sari la conținut

Bmw X2 - 2.0 D Sport


Cezu
 Share

Postări Recomandate

Acum 6 minute, john17 a spus:

Mie îmi ies 6.9l/100km. Mult, f mult... X3 2.0d 177cp, tot automat, încărcat bine a consumat mai puțin... 

Din ce an e masina ta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i a mea (slavă Domnului! 🙏). Eu personal nu halesc suv-urile & co. Prefer rwd, dacă aș lua vreodată 4x4 ar fi ori un "taxi" cu 300cp, preferabil Sti, ori, dacă e să fie pt nămol, Land Cruiser, Patrol etc. dar modelele vechi, cu șasiu și blocaje mecanice pe diferențiale, nu pseudo blocante făcute din esp. Pt mers normal pe stradă nu sunt dispus să târâi după mine 150kg de fiare în plus (care mai au și frecări) doar ca să pot ieși din curte fără să lopatez de 1 sau 2 ori pe an. Pe asfalt dpmdv la <300cp nu se justifică 4x4. 

X3-ul amintit e din 2010, xdrive, propulsat de mirificul N47. Și e aproape 9, are nițel peste 400000km. 😛 În apărarea lui pot spune că distribuția s-a înlocuit prima oară la ~330k, se pare că uleiul bun schimbat des (+ cutia automată, trebuie să recunosc) se simte! 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, john17 a spus:

Nu-i a mea (slavă Domnului! 🙏). Eu personal nu halesc suv-urile & co, prefer rwd, dacă aș lua 4x4 ar fi ori "taxi" cu 300cp, preferabil Sti, ori, dacă e să fie pt nămol, Land Cruiser, Patrol etc. dar modelele vechi, cu șasiu și blocaje mecanice pe diferențiale, nu pseudo blocante făcute din esp. Pt mers normal pe stradă nu sunt dispus să târâi 150kg de fiare în plus (care mai au și frecări) doar ca să pot ieși din curte fără să lopatez de 1 sau 2 ori pe an, iar pe asfalt <300cp nu se justifică 4x4. 

X3-ul amintit e din 2010, xdrive, propulsat de mirificul N47. Și e aproape 9, are nițel peste 400000km. 😛 În apărarea lui pot spune că distribuția s-a înlocuit prima oară la ~330k, se pare că uleiul bun schimbat des (+ cutia automată, trebuie să recunosc) se simte! 

Ma gandesc ca nu ai eco-pro. Chiar stateam 'pândă'  pe calculele facute de computerul de bord  si a rezultat ca la aprox 100 km parcursi ( pilot automat/140/Germania) reiesea un plus de 16km, pe scurt 16% economie. Iesind din modul 'pensionar' , cu o viteza medie de 200 imi arata 52MPG ceea ce inseamna cam 5.4. Acum ca uzura motorului o fi cauza ori tehnologia ceva mai avansata de pe modelul asta ... nu stiu.

Intr-o alta ordine de idei, in Mai am  dat x2-ul inapoi si am luat noul Z4 care e un sugaci fara egal, 2.0 i. Urmeaza X4, 3.0 D.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, john17 a spus:

Păi și cum, cu eco (shit) pro consumă minunea tehnicii mai mult decât un brontozaur mai mare, cu 2 grupuri conice, și obosit pe deasupra?!? :huh:

Pai cum mai mult?  Media a fost de 6 in conditiile in care mergeam si cu 100 dar  si cu 220-230. Banuiesc ca mergand normal ( 110)  as fi scos undeva la 5/100 km, poate mai bine. Motorul era nou, rodajul e dupa 5-6 mii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, john17 a spus:

Împărțind datele date de tine am obținut 6.9! X3 a consumat cam 6.7 în vreo 6000km.

Este exact 6.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
La 24.09.2019 la 23:08, Cezu a spus:

 Iesind din modul 'pensionar' , cu o viteza medie de 200 imi arata 52MPG ceea ce inseamna cam 5.4.

unde ai scos tu viteza medie de 200km/h ? 

 

z4 2.0 e trist rau ... de manichiurista ...

 

x4 e super misto 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...