Jump to content

Vând Yamaha FJR 1300A din anul 2003

Recommended Posts

Eu am gasit la mobra mea pe ceva site (yamahaeurope parca) campania activa pe serie si apoi m-am tinut ca râia de Dual Tours pana mi-au facut remedierea (inlocuire tps FZ6) :P

Edited by john17

In caz de accident nu se complica lucrurile?

Bineinteles ca se complica, nu numai in caz de accident,si in caz ca ramai fara talon sau pierzi numarul sau pierzi actele..

» Post actualizat in 11 Oct 2018 21:32

N-o fi, dar eu n-as da una de un leu pe ceva ce practic nu este al meu :-)

Corect 😉

• 2 weeks later...

Eu am gasit la mobra mea pe ceva site (yamahaeurope parca) campania activa pe serie si apoi m-am tinut ca râia de Dual Tours pana mi-au facut remedierea (inlocuire tps FZ6) :P

poti sa detailiezi un pic , te rog ?... cica au fost recalluri pe fjr si as vrea sa vad despre ce e vorba

Nu mai stiu. Am rupt atunci netul cautand informatii, mai ales ca initial nu pricepeam legatura dintre tps si manifestarile mobrei, si am gasit un site oficial in care am putut verifica dupa vin. Acum nu mai dau de el, am gasit cyclevin si ceva cu gov.uk unde apar ceva recalluri.

poti sa detailiezi un pic , te rog ?... cica au fost recalluri pe fjr si as vrea sa vad despre ce e vorba

La primii ani de gen2 a fost un recall pe partea de legaturi la masa. (spider issue) . Am avut un 2007 in Franta care s-a oprit in drum fix dupa ce l-am vandut. Clientul plecase de la mine pe ploaie torentiala si cu putin inainte sa ajunga la el acasa s-a oprit f aproape de o reprezentanta Yamaha. S-a dus la ei si i-au reparat-o gratuit. Asta se intampla prin 2013-2014, nu mai stiu exact.

• 2 months later...
Acum 17 ore, caracterincompatibil a spus:

Incep eu cu 300

Ai uitat sa mai pui un zero si ajungeam la un adevar! :)
Conceptul de "best offer" este strain romanilor; de obicei are succes in tarile cu un nivel ridicat de civilizatie, bun simt si inteligenta al populatiei (fara inflamari aiurea pentru ca dai dovada exact de ce anume nu ai vrea sa dai dovada!)
Best offer este o oferta in jurul pretului cerut si cea mai buna oferta din partea unuia interesat poate avea castig de cauza.
Best offer este un concept de vanzare pentru un produs "what you see is what you get", care este la vanzare la un pret foarte mic si se mai permite o negociere minora
Ce ai facut tu este defapt licitatie minima la o vanzare fara rezerva de pret, adica exact opusul!

Astept oferte serioase din partea cui ar putea fi interesat: am numar de telefon in anunt si exista mesagerie privata!

Stima si asfalt uscat!

Prietene motociclist (sau scuterist) suparat pe viata, nu am ascuns ce vand spre deosebire de altii; vad ca sunt "proscris" fara vina :)) Se pare ca - in viziunea ta - NU pot avea drepturi daca nu am acte in regula :) Ce vina am eu ca omul are amenzi si nu vrea sa le achite ?
Nu exista un sistem de protectie sociala impotriva celor ce nu ofera fiscal dar nici urmarire pentru aceste fapte ce nu sunt considerate delicte. Cum bine s-a punctat la un moment dat, nu e prima si nici ultima motoreta fara fiscal la vanzare.
Vrei motoreta? Asta e situatia ei, o iei asa sau inchizi anuntul si treci mai departe! Este atat de simplu! Comentariile sunt de prisos

Nu e vina mea ca citesti printre randuri! Atentie ca prejudecata este ratiunea prostului ;) - Voltaire

Ramane valabila oferta mea legata de şaua corbin ;)

Mai bine ai dezmembra motocicleta, daca te apucai de cand ai pus-o la vanzare, crede-ma ca acum aveai jumatate din bani in mana si o tona de piese inca la vanzare...

Salutare colegi

Motoreta nu se va dezmembra pentru ca nu are nici o problema; nu fac parte din grupul privilegiat de oameni care au nevoie neaparata de bani si trebuie sa vanda utilajul.
Sunt in discutii cu cineva care a luat in serios anuntul si a venit duminica sa o vada, deci probabil nu va mai dura mult pana se va lua o decizie.
Alternativ, am dus actele pentru intocmirea dosarului de judecata la avocatul meu chiar ieri; inteleg ca in termen de cateva luni voi avea hotararea judecatoreasca cu care voi putea inregista la fiscal si inmatricula motoreta, moment in care - in mod evident - pretul va urca cu 800-1000 de euro si se va alinia la nivelul celorlalte surate din aceeasi perioada si cu aceleasi dotari.

Stima

Demersurile astea ar fi fost bine sa le fi inceput undeva in toamna. In primavara ai fi avut astfel sanse mari sa fie totul in regula dpdv al actelor. 

Sunt si eu curios cum evolueaza lucrurile (evident, daca vrei sa le faci publice) in ceea ce priveste costurile si timpul efectiv. Pentru ca sunt multi in situatia ta cu banii dati si cu promisiuni de genul  "lasa boss ca facem noi actele, nu e graba".

Cum sa nu, bineinteles ca va voi tine la curent cu evolutia lucrurilor; circulatia cu agregatul pe drumurile publice nu-mi este interzisa de acest demers ci doar posibilitatea eliberarii de fiscal la randu-mi in caz de vanzare.

Motocicleta este inmatriculata, are valabil RCA si ITP, nu prezinta defectiuni tehnice, deci pot circula legal cu aceasta atat in tara cat si in strainatate

Conceptul de "best offer" este strain romanilor; de obicei are succes in tarile cu un nivel ridicat de civilizatie, bun simt si inteligenta al populatiei

Cine are un "nivel ridicat de civilizatie, bun simt si inteligenta" nu se leaga la cap cu combinatii din astea parlite precum autovehicule fara fiscal pentru cateva sute euro economie... iar daca nu-si permite ceva ok, ori ia alt model mai ieftin, ori mai asteapta sa straga bani.

Imi plac oamenii cu observatiile "acide" nascute din pura nestiinta,  fara legatura cu articolul de vanzare, povestea sa, etica sau realitatea;  dar simt ca trebuie sa impartaseasca o presupunere din adincul intelepciunii fiintei sale!

Tineri si impulsivi! Toti simt ca au puterea sa mute muntii Carpati cu un stranut! Mda, ce sa mai zic! :)

Bafta tuturor!

Am vandut motocicleta!

Multumesc frumos pentru gazduire, se poate inchide acest topic!

Stima si asfalt uscat!

• l.u.v locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...