Jump to content

Solutie/acid pentru decaparea vopselei electrostatice

dan.c.
 Share

Recommended Posts

Caut o solutie rapida pentru curatarea in special a jantelor de aluminiu. Sablatul iese din calcul, prea multa mizerie si timp pierdut + scule scumpe.

Au americanii o solutie numita B17 Paint stripper care in cateva minute dizolva aproape complet toata vopseaua de pe jante:

https://www.bencosales.com/metal-strippers/liquid-strippers/

Cam asa arata specificatiile:

Characteristics Methylene Chloride Content 55-65% by weight Specific Gravity 1.195 (9.97 lbs./gal.) Percent Volatile >95% VOC Content 176 grams/liter (1.59 lbs./gal.) Boiling Point (Initial) 104 degrees F Freezing Point Less than 40 F Flash Point: N/A

Mie nu mi-a placut chimia deloc, asa ca apelez la voi, o fi vreun chimist pe aici :) Ce alternativa la solutia asta gasesc pe la noi? Sau macar in UE?

P.S. Stiu de decapantii de la noi, sunt frectie pe langa chestia asta. Pe aia ii dai pe janta, astepti 30min apoi te apuci si razuiesti cu o spatula vopseaua. Cu B17-le asta dupa cateva minute scoti janta curata sau in cel mai rau caz o speli cu apa cu presiune si zboara tot.

Edited by dan.c.

A avut un prieten asa ceva acum ceva ani . Este destul de scumpa solutia asta + ca este FOARTE toxica .

Nu stiu cum sta asta cu butoiul ala in atelier , mai mult ca sigur are ceva masca . Prietenul asta al meu scotea in curte butoiul si te usturau ochii si nasul oriunde ai fi stat in curtea aia ( si nu era prea mica ) ... nu mai zic ca o data a luat janta ( dupa ce o scosese din solutie ) cu mainile goale si a doua zi nu mai avea gram de piele , erau palmele la carne . Intr-adevar solutia era foarte buna , dupa ce tinea janta 5 minute scufundata , doar o spala cu Karcher-ul si nu mai era deloc vopsea pe ea .

Bafta .

Multumesc de lamuriri. Am uitat sa mentionez ca vreau sa fac o afacere din asta, nu cumpar solutia doar pt un set de jante.

Nu stiu de ce, dar mi se pare foarte complicata sablarea... compresor imens, praf peste tot, munca de chinez... prefer sa ma echipez in cauciuc :) din cap pana in picioare, sa imi cumpar o masca cu injectie de aer curat pe care sa o folosesc si la vopsit si sa bag rotile in acid. Daca nu ma abat de la procedurile de lucru nu ar trebui sa apara probleme.

Din ce am citit pe net se pare ca clorura asta se evapora usor. Americanii ziceau ca au pus ceva in ea pt a ingreuna evaporarea, deci tre sa mai cercetez, sa mai vorbesc cu vreun chimist, dar e bine ca am gasit baza de plecare. In plus, aia are 55-65% clorura de metilen iar la noi am gasit concentratie de 99,9%. :)

Edited by dan.c.

Kent gasket & carbon stripper. Am folosit asa ceva intr-un atelier si cand dadeai pe vopsea (orice vopsea) se incretea si se desprindea pana la metalul curat. Poti lua un singu spray de test, vezi daca te ajuta.

E superstrong solutia. In tinerete foloseam chestia asta ca sa decapam rezervoare de benzina si alte piese pentru un buggy/preserie in Barcelona la o fabricuta. Dupa aia le fosfatam si nu mai rugineau de la condens/apa din benzina.

Toata treaba o faceam cu prezervativul pe mine, masca de gaze si in aer liber. In curte mai exact.

Rezultatul era spectaculos!

Iesea fierul argint nu alta!

E superstrong solutia. In tinerete foloseam chestia asta ca sa decapam rezervoare de benzina si alte piese pentru un buggy/preserie in Barcelona la o fabricuta. Dupa aia le fosfatam si nu mai rugineau de la condens/apa din benzina.

Toata treaba o faceam cu prezervativul pe mine, masca de gaze si in aer liber. In curte mai exact.

Rezultatul era spectaculos!

Iesea fierul argint nu alta!

Care solutie bre ca uitasi sa spui.

• 3 weeks later...

Clorura de metilic

Dupa clatire le bagam intr-o solutie de acid fosforic si niste saruri care inegreau un pic metalul dar nu mai ruginea neam!

Dupa clatire cu apa sub presiune si uscare dadeam direct grund si apoi vopsea in camp electrostatic fara alte pregatiri.

Tot timpul cat faceam tratamente chimice verificam pH-ul. Daca nu era conform fisei produsului faceam totul degeaba!

Pana sa se usuce dupa fosfatare incepeau sa oxideze sau se patau si nu tinea vopseaua.

Daca vreti produse de genul asta si nu gasiti pot sa va dau contactul unui distribuitor pe PM.