Sari la conținut

Scuter de 49 cmc inscris la primarie - e voie cu el in Paris?


raluca_carlan
 Share

Postări Recomandate

Avem voie sa mergem cu un scuter de 49 cmc in Europa? Scuterul e un Yamaha Neo's cu numar galben de primarie. Daca merg cu el prin Paris, este vreo problema?

Care e faza: sotul meu intetioneaza sa inchirieze o motorulota cu care am vrea sa ne plimbam vreo 2 saptamani pana in Franta. Aceea motorulota are un "garaj" micut in partea din spate. In el incape la fix scuterul nostru, si din pacate nu incape motocicleta (YBR-ica e cam grasa, adica un pic mai lata). Am vrea sa luam si scuterul cu noi, e mult mai lejer sa te misti intr-un oras cu un scuter decat cu un animal de motorulota. Lasam motorulota intr-un camping, si o luam cu scuterul la colindat. Plus ca gasesti parcare imediat la un scuter.

Deci ... e voie cu numar galben in strainatate? Avem la el talonul de la primarie, carte de identitate, RCA, etc. Scuterul e limitat la 50 km/h - nu a fost umblat la el, il avem de nou. Unde am putea intreba de aceasta problema?

Editat de raluca_carlan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numerele rosii nu sunt premise in afara tarii deoarece nu ai certificat de inmatriculare la ele.

Cum nici la cele galbene nu ai, e posibil sa nu poti circula cu ele in afara tarii.

Un raspuns avizat, scris, iti poate da politia rutiera sau politia de frontiera. Nu cred ca te va ajuta prea tare un raspuns pe vorbe de la primăria din sat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact. Stiu persoane care cu un scuter cu nr galben ieseau din tara, mergeau in serbia. Tara care nu e in ue. Da, poti circula si in paris atat timp cat ai toate documentele la zi.

Editat de BMWs1000RR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un prieten are carte de inmatriculare si certificat la un scuter de 49. Face itp ....


» Post actualizat in 11 Oct 2018 06:49

Lol.. nu stiu de ce am scris asta, nu ajuta cu nimic : ))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce e aia carte de inmatriculare?

» Post actualizat in 11 Oct 2018 07:55

Exista carte de identitate a vehiculului. Si există certificat de inmatriculare sau de înregistrare.

ITP faci oricum si la scuter cu numar galben.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inmatriculeaza-l la DPRCIV cu numar alb.

Se poate face asta. Nici nu stiu de ce se complica lumea cu numar galben la primarie.

 

Avand cartea RAR va dura putin sa iei numere si talon. In functie de orasul in care esti se rezova in aceeasi zi cu costuri sub 100 lei.

Editat de M!ha!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inmatriculeaza-l la DPRCIV cu numar alb.

Se poate face asta. Nici nu stiu de ce se complica lumea cu numar galben la primarie.

 

Avand cartea RAR va dura putin sa iei numere si talon. In functie de orasul in care esti se rezova in aceeasi zi cu costuri sub 100 lei.

te nominalizez la premiul nobel pentru legislatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inmatriculeaza-l la DPRCIV cu numar alb.

Se poate face asta. Nici nu stiu de ce se complica lumea cu numar galben la primarie.

 

Avand cartea RAR va dura putin sa iei numere si talon. In functie de orasul in care esti se rezova in aceeasi zi cu costuri sub 100 lei.

Caz concret cunoscut de tine, fara a da spaga? Sau e o informatie din auzite?

Pentru ca, cf. art 13 si 14 din codul rutier, nu se poate.

 

Iar cf. art 82, trebuie sa fie inmatriculat ca sa il conduci in alta tara, daca tot sapam prin codul rutier. Asta ca raspuns la problema initiala.

Chiar sunt curios de un raspuns oficial al Pulitiei Romane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caz concret cunoscut de mine.

Un prieten a cumpărat in Brasov un Kymco Pleople 50cc cu talon si numar alb !

 

Oricum, dilema poate fi lamurita cu o vizita la ghișeu.

Editat de M!ha!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...