Sari la conținut

Turcia 2018


Postări Recomandate

 

Tarihe Saygi Parki, Kilitbahir, Çanakkale:

Primul punct de interes major din călătorie: Parcul Tarihe Saygi (Respect pentru Istorie). Monumentul simbolizează dorința de pace a oamenilor.
Parcul este foarte aproape de locația unde pleacă ferryboat-urile spre Asia.
În această zonă a avut loc o mare bătălie în Primul Război Mondial: Bătălia de la Gallipoli unde Armata Turcă (imperiul Otoman) a respins atacurile Aliațior (britanici, francezi, australieni si neozeelandezi) care doreau să controleze Stâmtoarea Dardanele.
Atacul aliaților a venit datorită faptului că imperiul Otoman a decis să intre în război de partea Germaniei și Austro-Ungariei.
Mai multe informații se găsesc evident, pe internet.
Accesul în parc este gratuit.
 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 114
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut!
Pentru a gasi cazare ma opream la o terasa fie sa mancam, fie sa bem o cafea si intram pe wifi-ul lor pentru a cauta hoteluri prin apropiere.
Cautam in gogle gasind alte website-uri, precum hotels.com, hotelscombined.com etc.
Ne uitam la poze cu hotelul si apoi decideam la care mergem.
Nu faceam rezervare ci mergeam la ghici sperand ca pretul va fi ok si vor avea camere.
Asta am mers pentru ca eram in extrasezon. Daca mergeam asa la ghici prin Antalya, Alanya si alte locatii turistice, vara, cred ca aveam ceva probleme gasind cazare.
In multe cazuri am ales hotelurile direct din camera, inainte de a pleca, sau c-o seara inainte, ptr ca se vede altfel pe TV care era conectat la laptop.
Majoritatea hotelurilor au fost ok, dar am mai dat si de prastii de "hoteluri" unde nu m-as intoarce nici daca m-ar plati.
 

 

Ruinele Cetății TROIA,
un vis devenit realitate:

 

 

 

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spre Antalya:
 

 

Câteva imaini din Antalya. Ne-am oprit aici pentru a repara laptop-ul, nu pentru locația în sine. Antalya clar nu se vizitează pe 23 octombrie însă, tot ne-am plimbat un pic. Am apucat și să mă tund :)

 

 

Scurtă oprire în Alanya pentru o cafea și o scurtă vizită la Plaja Cleopatrei.
Deși ploua ușor, erau peste 25° afară și câțiva copii făceau baie.
Noi, murați de ploaie, ne-am mulțumit doar cu privitul.
Plaja Cleopatrei este o destinație pe care-mi doresc s-o revizitez mai în detaliu, mai ales că n-am avut timp să urcăm până la castel.

 

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumosul drum de coastă dintre Alanya și Anamur, parcurs pe 24 octombrie 2018. Prima ploaie care ne-a prins în Turcia. Deși în unele locuri banda este prea îngustă și trebuie să fii extra atent la viraje pentru că un eventual camion nu încape pe bandă în viraj, drumul este excepțional. Fiecare viraj îți dezvăluie câte-un peisaj de-ți taie răsuflarea.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru că stăteam prost cu benzina și drumul de coastă parcă nu se mai termina, am decis s-o las la vale...

 

Am ajuns în Anamur, oprire de compromis. Hoteluri mai deloc, noroc c-am găsit ceva la 100lire/noapte, fără mic dejun. Mai important este că n-am făcut pana prostului pe drum...

 

Pe departe una dintre cele mai aprige ploi care m-au prins vreodată pe motocicletă! Turna așa de bine încât nici picăturile nu se mai văd pe geamul camerei video...
Eram pe drumul de coastă dintre Anamur și Mersin. Ne-a plouat toată ziua atunci, dar au fost peste 20°C.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

N-am dat si pe camera, doar pe viziera.
Popas, dupa ce ne-a prins ploaia aia nasoala, tot in drum spre Mersin eram.
Toata ziua aia ne-a rupt cu ploaia...

 

In sfarsit, ajunsi la Mersin:
 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 21.11.2018 at 9:19, iulianserban said:

Au o alta aplicatie? Cum ati gasit cazare?

Instalezi Puffin Web Browser pe telefon si poti intra si folosi normal orice este interzis altfel in Turcia. Eu am realizat ca nu pot folosi Booking cand eram in Ankara. Noroc ca eram la niste prieteni turci si ei mi-au zis de browser.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu stiam de acest browser. Multumesc!

Continuam cu urmatorul video care cuprinde frumosul drum de la Mersin spre Şanlıurfa.
Deși sunt 440 de km pe autostradă, drumul este plin de peisaje și tunele, care mai de care mai pitorești.
Acest drum merită traversat pe motocicicletă măcar odată în viață:
 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vă prezint secvențe de pe drumul către GöbekliTepe, cu plecare de la hotelul unde am fost cazați în Şanlıurfa. Ruta este extrem de ușoară existând indicatoare rutiere în tot orașul.
 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 23.12.2018 at 18:45, iulianserban said:

Mersi, nu știam de el.

 

On 26.12.2018 at 12:11, Kosh said:

Nici eu nu stiam de acest browser. Multumesc!

Continuam cu urmatorul video care cuprinde frumosul drum de la Mersin spre Şanlıurfa.
Deși sunt 440 de km pe autostradă, drumul este plin de peisaje și tunele, care mai de care mai pitorești.
Acest drum merită traversat pe motocicicletă măcar odată în viață:
 

 

 

Cu placere.

Un link important este si cel pentru verificare daca esti in sistemul lor cu datorii legate de folosirea autostrazilor - trebuie sa fii pe zero ca sa nu fie probleme la iesirea din Turcia. Il las aici pentru cei ce se vor inspira din excursia voastra:

https://webihlaltakip.kgm.gov.tr/WebIhlalSorgulama/Sayfalar/Sorgulama

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte util link-ul de mai sus. Multumesc!
Continuam:

Construit cu mult înaintea apariției scrisului, a olăritului, chiar și a roții, Göbekli Tepe este absolut fascinant.
Însăși piramidele egiptene au fost construite cu 4000 de ani după Göbekli Tepe. Stonehenge a fost construit cu 6000 după...
Mă bucur enorm că am reușit în sfârșit să vizitez locația. Încă din 2013 îmi doream să ajung acolo...
 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc!
Mai sunt cateva filme de facut cu locatii vizitate, insa, incepand cu Sanliurfa, incepem sa ne intoarcem.
Pana atunci, iata urmatorul video:
 

Urmeaza vizita la Harran!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...