Sari la conținut

Pasionați de orologerie


LionEl
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 109
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ulise, 48k CHF!!!

2 buc. la mandea, checked :P

Eu am tot vrut sa iau unul din ala nu-stiu-cum-ii-spune de tre' sa socotesti cat e ora. Ca sa-t mai tin pe varul din Germania departe, ala care-mi ascunde ochelarii prin casa. Prima oara am vz acum muuuulti ani intr-o brosura din avion, era obscen de scump insa atunci. Am cautat mai pamantesc si n-am gasit, acum sunt tot felul de chinezisme, dar parca nu ma mai tenteaza...

Ceva de genu' zic, dar sunt unele mai complicate:

TokyoFlash e un producator cu o reputatie buna care face ceasuri de genul asta la preturi de cateva sute de dolari.

 

https://www.tokyoflash.com/en/watches/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Asta il port cand mai trag o camasa pe mine

00000IMG_00000_BURST20181205170429341_COVER.thumb.jpg.23ea65c0edd3d06fba47a01737bf6ad9.jpg

de zi cu zi ma uit la un Hamilton Navy GMT...poate imi fac un cadou de Craciun

 

IMG_20181202_163825.thumb.jpg.f72fe5f88cfdf8d6f9e793b7b1a1d2ec.jpg

 

Editat de ashtray.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Io am in oras, la Tg-Jiu, un ceasornicar de moda veche, lucreaza bine si tarifele sunt acceptabile...si pana acum vad ca nu m-a dezamagit! 

Si...inca o relicva de-a mea...culmea, Chronograph, WR 50m, Swiss made, cu functionalitati multiple...cadrane functionale integral.

20190103_170239.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Ashtray - Timexuri automatice de regula folosesc mecanisme de la Seagull (China). De ce consideri ca trebuie servisat, ce probleme are/manifesta?

Trebuie sa te asiguri ca ceasornicarul la care il duci are acces la piese de schimb, in cazul in care e nevoie sa inlocuiasca ceva.

 

Daca are o abatere de cateva minute, nu mi-as bate capul. Nu ai mare lucru de scos, ca si precizie, dintr-un astfel de mecanism. La service-urile dotate, cu scule si oameni cu experienta, costul unei servisari este destul de mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

30 minutes ago, cozmino said:

@Ashtray - Timexuri automatice de regula folosesc mecanisme de la Seagull (China). De ce consideri ca trebuie servisat, ce probleme are/manifesta?

Trebuie sa te asiguri ca ceasornicarul la care il duci are acces la piese de schimb, in cazul in care e nevoie sa inlocuiasca ceva.

 

Daca are o abatere de cateva minute, nu mi-as bate capul. Nu ai mare lucru de scos, ca si precizie, dintr-un astfel de mecanism. La service-urile dotate, cu scule si oameni cu experienta, costul unei servisari este destul de mare.

Nu are nici o problema...doar ca are valoare sentimentala si as dori sa il intretin putin ca sa mai mearga ceva vreme. Il am de vreo 8 ani cred

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Salutare, stiti cumva magazin fizic in buc unde sa gasesc curea nato de piele? Ceasul are "lugs" ascunsi..plus ca trebe de 18 care e mica, as vrea sa fortez un 20 macar :D

E normal cand "agiti" un ceas mecanic sa zornaie ceva inauntru?...de mers merge..

Abia l-am luat, NOS, rusesc, paketa perpetual calendar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma uit la gura lu' Luv si ma crucesc: da ce-au frate de sint ragalii? Un ceas de la cat tre' sa plece ca sa fie "ceas"? Sau tre' sa fie de 5cm, 500 atm, cu mecanism .7 si cu functii de nu le folosesti ever? 

Io as mai sta de vb cu dvs, dar n-am decat swatch, gaz14 si diadora. 

Ma scuzati, sarumana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
La 28.03.2019 la 17:18, frigider a spus:

Salutare, stiti cumva magazin fizic in buc unde sa gasesc curea nato de piele? Ceasul are "lugs" ascunsi..plus ca trebe de 18 care e mica, as vrea sa fortez un 20 macar :D

E normal cand "agiti" un ceas mecanic sa zornaie ceva inauntru?...de mers merge..

Abia l-am luat, NOS, rusesc, paketa perpetual calendar

1.Magazin fizic: https://goo.gl/maps/3wNh6qYU2Nw3wELn6 vezi aici daca gasesti. Au tot felul de lucruri.

2. Da e normal sa zornaie ceva inauntru cand il agiti asa se aude la toate ceasurile automatice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, lacroyx a spus:

1.Magazin fizic: https://goo.gl/maps/3wNh6qYU2Nw3wELn6 vezi aici daca gasesti. Au tot felul de lucruri.

2. Da e normal sa zornaie ceva inauntru cand il agiti asa se aude la toate ceasurile automatice.

hmmm era mecanic, ideea era ca uneori se bloca secundarul si alteori mergea pe sarite..., rotita de intors era si ea blocata, era "puternic" zornaitul... 

 

ms pt mag fizic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ceasurile mecanice e normal sa se blocheze rotita de întors. În momentul în care l-ai "încărcat" complet nu mai poți întoarce rotita. 

Nu înțeleg aia cu se bloca secundarul. Cum adică? Sau sa meargă pe sărite? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 02.11.2018 la 19:15, Endurache a spus:

TokyoFlash e un producator cu o reputatie buna care face ceasuri de genul asta la preturi de cateva sute de dolari.

 

https://www.tokyoflash.com/en/watches/

O M G ce cool e ala, PSI watch.

https://www.tokyoflash.com/en/watches/psi-pressure-gauge-watch

 

expensive, nu gluma,, 189 de dolares.

 

care stiti rusa sa imi spuneti si mie de cate ori sa intorc ceasul asta?

mecanismul e 2628.H.

vad ca in a 2-a poza arata o schema cum se seteaza ora/zi/data.. poate scrie si de nr de ture cat sa il intorc sa nu-l omor dar sa si tina cele 38 de ore.

 

caut si pe google da vorba aia : caut da nu gasesc.

 

image.thumb.png.e1657d9a84e3abee0c2a124ff0d4d81e.png

image.thumb.png.4a6b14ba479ad537230747b14e83caed.png

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai având în vedere ca e mecanic, îl întorci pana simți la mâna ca nu se mai poate întoarce rotita. Deobicei ceasornicarii zic sa ii dai între 20 și 30 de rotiri. Acum depinde și de fiecare ceas în parte. Cele automatice au protecție împotriva întoarcerii excesive, cele mecanice nu. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

dupa vreo .. luna-doua de primit, returnat pe banii mei si iar primit :)

 

 

 

 

PAK IMG_20190612_1304356.jpg

cureaua NATO am gasit-o pe olx.. era 25 lei da am dat vreo 45 pe ea :D taxe suplimentare la posta.

ciudat e ca pare piele :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...