Sari la conținut

Pasionați de orologerie


LionEl
 Share

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 109
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

o problema din categoria "cred ca numai mie mi se poate intampla":

 

ceasul din poza - casio tough solar, initial nu mai mergea buton de stop la cronometru. 

am tot dat lap dar stop nu mergea, nici clear. 

a mers vreo zi - zi si ceva ... bateria a inceput sa scada, e pe M acum... 

initial doar buton de stop nu mergea, nici cel de lumina.

 

dar acum s-a oprit si nu mai merge niciun buton. LOL

 

le-am scris si pe siteul de europa, deocamdata nimeni nimic.

la o adica il las sa se descarce de tot dar cu inima stransa.

am cautat si pe net, nu am gasit nimic. de-aia zic. nici in manual nu zice nimic de vreun reset.

 

butoanele fizic nu au suferit cu nimic, deci e de "Soft"..

nu am nicio speranta ca ma poate ajuta cineva, am zis sa scriu sa ramana scris.

 

 

 

 

IMG_20200212_1806026.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, einstein1984 a spus:

il duci la service la B&B

E o idee f buna. Speram ca cineva sa se mai fi lovit de asta cu vreun alt model casio.

Sunt f laudati ca sunt rezistente dar nu i-am facut nimic si totusi s-a dus pe p.

Dezamagitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 02.02.2020 la 18:20, Starcream a spus:

Oare poate rezolva și asemenea defecte?

E3065E1A-E869-46D4-8DAC-157F90E8FFC3.thumb.png.501f0565e84b7ee32c1b7c90490f9488.png

nu

 

 

La 03.02.2020 la 11:41, frigider a spus:

 

nu-i prob, baga chit. :D

exact

 

Carcasa aia are trebui sa fie otel, dar la cum arata poate ar trebui sa ii faci o autentificare.... arata ca naiba carcasa raportata la muchia geamului.

 

Editat de florinelu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, Starcream a spus:

Nu m-as complica sa merg pana la autentificare, si oricum, la prima revizie la service Cellini nu au zis nimic baietii. Ma gandesc ca ar fi sesizat daca era vreo replica.

Este suspect de moale carcasa aia daca a ajuns sa fie asa zgariata doar din purtare.

 

Este inadmisibil (raportat la pret) sa arate in halul ala.

PS: Sau dna.Starcream are ceva ceas rusesc din carcasa SAE600+

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Cum de lucru n-am chef vă supun atenției următorul caz: am cumpărat în ianuarie un ceas "cu ventilatoare" marca festina dintr-un magazin b&b cu intenția de a-l face cadou pe la jumatea lui februarie. Ajuns acasă, potrivit zi, dată, oră (știu, ar fi trebuit să-l primesc gata potrivit, dar b&b), pus in cutie. În preajma zilei, când să-l împachetez, avea vreo 25 minute în urmă. Mă gândesc că, cine știe cum, l-oi fi potrivit aiurea. Ajustez ora, a 2-a zi vreo 3-4 min în urmă. Inventez alt kdo ot persoana vizată și, cred că pe 8-9 martie când duceam actele la contabilitate, trec pe la service să reclam. Ăia nu-mi primesc solnița - care continua să meargă cu incetineală constantă - că nu aveam bonul - deh, îl băgasem în conta. Garanție internațională, natională, nu merge fără bon. Plm. Rog contabila să - mi scoată documentu' dar nu mă grăbesc să revin la service pt că mi-e peste mână, n-am timp și oricum nu-mi face trebuință obiectul. Între timp vine pandemia, se închid centrele comerciale, iar serviceul bb e in Unirea. Sun - toate tel afisate pe site inchise. Dau mail - nada. Scriu pe formularul de pe site, la bb și la festina. Culmea, bb raspunde intr-un final că bdm (bot de merțan), service inchis, nu se poate trimite cu curier, ei nu muncesc până nu se deschide "uimirea". festina nu raspunde nimic. Trimit alt mail la bb cu toate documentele scanate intitulat notificare, imi dau în el datele, le comunic că solnița e neconformă și să facă bine s-o repună în stare de conformitate în termenul legal de când le aduc la cunoștință. Mai e nițel și trece o lună, nici un răspuns, uimirea nu se va deschide nici pe 15 mai. Idei? 

Probabil că voi reclama la anpc (e bon stampilat, nu factură pe firmă, deci de competența incompetenților protectori) și cel mult domnu' inspector va primi un ceas moka să bage cazul sub preș, iar eu rămân cu piesa de muzeu cel puțin până plăvanis, mandolină & co vor da verde centrelor comerciale, spre calendele grecești încolo. In condiții normale l-aș fi dus la un cizmar autorizat festina dintr-o țară cu apă caldă dacă tot are țertificat internațional, dar acum nu știu când și dacă voi mai ieși curând din Ro, iar prin august aș putea avea altă ocazie de a-l da cadou. Altcuiva. :D

Apropo, acum muuuulti ani am mai avut un ceas de la ei primit kdo si care lua apă. L-am plimbat pe la ei de vreo 3 ori, l-au zgâriat demontandu-l și tot n-au rezolvat nimic, bani înapoi n-au vrut să dea că aveam doar un bon "cadou" fără preț. L-am dus la Viena unde mi s-a comunicat că... e un fake!! N-avea cert internațional, voiam să - l facă ăia pe bani că era simpatic ceasul. I-am povestit celui care mi-l dăduse și se pare că ar fi reușit să obțină refund, după ce i-a amenințat însă cu avocați. 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cica nu e bine sa dai ceasuri cadou, pisica neagra, etc. 

Nu cred ca exista industrie mai neserioasa in ce priveste service-ul decat asta cu ceasurile. Peste tot. 

Editat de Altair
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 03.02.2020 la 9:02, dionysos a spus:

 

Da, se face polish, insa daca e zgarietura foarte adanca nu cred ca are cum sa ia atat de mult. Oricum, pentru zgarieturile uzuale se face polish si arata ca nou. 

 

Vorbeste cu: https://www.facebook.com/reconditionarecadraneceasuri fac treaba buna. O sa trimit si eu un Doxa la ei la facut luna viitoare, cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...