Sari la conținut
AlexAB

DRZ400/KTM690 sau altceva?

Postări Recomandate

14 hours ago, yuk said:

daca amestecul este prea sarac...

Crezi că asta ar fi putut să declanșeze eroarea?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 03.02.2019 at 14:09, popp said:

A făcut îmbunătățiri: i-a pus suport de bagaje și scărițe spate. Restul sunt consumabile. 

Ai avut dreptate, ne-am scris aseara pe Whatsapp, mentalitate de ..  nu stiu ce :)).

Il cumpara in 2014 cu 3600eur, motor din 2007 cu suspensiile upgradate etc, si in 2019 el cere 5000 eur ca sa-si ia banii pe consumabile.

Cu acelasi rationament dominatorul meu de 1150eur ar valora 5000 de euro peste 4 ani :)))

image.thumb.png.d3662fb6e954304a9e772c33db8671e9.pngimage.thumb.png.99ed428d2414e755ac4765b2c18b7881.pngimage.thumb.png.fc327668e0aeba36ebc15aadb82b197a.png

Intre timp vad ca mai aparut un X-challenge pe olx cu pret normal de 3300 eur.

In continuare imi surade modelul asta pentru ca are caracteristici similare cu KTM 690 Enduro (greutate, rezervor sub sa, garda la sol), ok ca si CP pentru ce am eu nevoie si mai important decat celalalte poate, cu ABS. La KTM ca sa iei ABS...

Editat de AlexAB

Partajează acest post

Link spre post

Sigur e OK ABS-ul pentru ceea ce vrei tu să faci cu motocicleta? În afara asfaltului mai rău face (dacă nu e dezactivabil).

Partajează acest post

Link spre post

La x-challenge e dezactivabil la buton. Ar fi fain sa-l am pe asfalt. 

Partajează acest post

Link spre post

Daca n-are bumb de oprit ABS-ul,scoti siguranta.

Oricum intre DRZ si X,e o diferenta cam mare.Io as ramane la DRZ.

Partajează acest post

Link spre post

"daca nu i-au banii care ii vreau"
"mai sunt si altele care nu le mai retin"
"asta e pretul care il vreau pe motor ca sa il dau"

:)

Caut cu injectie.

Am luat legatura si cu vanzatorul din al doilea anunt de X-Challenge, la 3300 de euro.

E import Italia, a avut ECU schimbat si momentan arata ca are 189502 km in bord dar fostul proprietar sustine ca ar avea doar 43000 :))))).

M-am lamurit si cu asta.

image.thumb.png.f065f1047da0af8cb785167c2ef3d8b5.png

Editat de AlexAB

Partajează acest post

Link spre post
Acum 22 ore, AlexAB a spus:

image.thumb.png.f065f1047da0af8cb785167c2ef3d8b5.png

Nu cred ca un Xchallenge a ajuns la 189.000 km. Te-ar da jos hemoroizii din sa :)

Parerea mea ca, pentru ce iti doresti tu sa faci, este foarte bun. Si este fiabil. ABS pe sosea este necesar, asa cred eu. Pe off nu, te incurca (si eu scoteam ABS imediat ce ieseam pe macadam and shit). Daca iti propui sa faci enduro peisagistic si dupa aceea sa te intorci pe sosea, cam asta e. Pe Transfagarasan, cu cauciucuri 50/50, a dat putina rusine si altor motoare mai capabile.

Si mie mi-a placut foarte mult KTM 690 si inca imi face cu ochiul. Din cate am auzit, insa, ii cam place sa "fete" des. :)

Cat despre cel care vinde fostul meu motor, asta este, fiecare isi vinde marfa cu cat crede. Un lucru pot sa confirm, atunci cand l-am vandut (3800 Euro) era in perfecta stare de functionare: suspensia servisata, 2 sei, o toba akrapovich ( pe care a vandut-o separat), foaie schimbata pentru enduro, etc.... Si in niciun caz, nu eu am strambat roata fata.

Bafta la alegere.

Cat despre DRZ, cred ca nu se pot compara cele doua motoare. Am mers cu DRZ. As alege, din nou, Xchallenge. De doua ori.:)

Editat de popp

Partajează acest post

Link spre post

Normal ca nu se compara DRZ-ul CU X sau KTM,e doar de 400.

Ziceam prin prisma simplitatii mentenantei si a pieselor mai ieftine la Suzi.

Partajează acest post

Link spre post

A mai aparut un G650 X Challenge pe oleics, dar e alta dubiosenie.

Anunt lipsit de detalii, "BMW G750 , cauciucuri teren f bune." nici macar nu aparea la cautare dupa model :))). Se pare ca nici proprietarul nu stie sigur ce e :D.

Am vorbit cu el, nu are nici un act pe ea, nu e sigur daca merge ABS-ul si a stat si nefolosita.

image.thumb.png.a0bffa9b0c992903a6e57ff6937e46ef.png

Intre timp mobra mea e inca in durerile reviziei de primavara :( si mi-e si mai ciuda ca sunt liber saptamana asta.

Editat de AlexAB

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.