Sari la conținut

A 2a cazatura+video, Bolboci si cu mireasa pe motor


AlexAB
 Share

Postări Recomandate

Mersi Patrick. Nu e presiunea de vina, e cum zice si Jumba, riderul care e in proces de invatare.

 

Observ niste lucruri dar le iau ca pe niste provocari in gasirea unui echilibru legat de dual-sport.

Vara lucrurile sunt mai simple. Acum in toamna spre iarna se complica un pic.

 

Conditiile de drum. Intr-o singura zi am mers pe intuneric si frig, asfalt uscat, asfalt ud, asfalt ud cu mizerii, frunze, apoi drum cu bolovani, pietre, noroi si un pic de zapada, trecere prin rau, iar la final mi-am pus dopuri de urechi inainte de autostrada pe care iar mi le-am scos la intrarea in Bucuresti :).

 

Ca si tehnici de pilotaj (sau ma rog, de tinut de ghidon):

- Modul in care iei curbele pe asfalt e complet opus fata de modul in care iei curbele pe drumuri cu pietris.

- Macar am mai exersat luatul curbelor in scarite.

- La fel si din punctul de vedere al franarii..

La fiecare tranzitie asfalt/off e nevoie de o ajustare de reflexe si tehnica. Fereasca sfantul sa apas frana fata in vreo curba pe pietris :crack:.

 

Cu echipamentul:

- Manusile bune de asfalt devin calduroase si greoaie pe off.

- Cauciucurile de asfalt sau chiar duale gen K60 tot nu se apropie de crampoane pe off, la fel si cu presiunea in roti.

- Geaca de piele buna de asfalt devine prea grea si calduroasa in off, mai ales cand sunt 5 grade dimineata la plecare si 20 cand ajungi sa iesi de pe asfalt.

- Pantalonii de iarna desi tin cald pe 5 grade dimineata, la fel, devin prea caldurosi.

- Casca silentioasa pe asfalt e prea inchisa si nu destul de ventilata pe off, ca sa nu mai zic de praf in ochi daca iesi cu cineva si nu ai ochelari.

 

post-97306-0-03303600-1540817636_thumb.jpgpost-97306-0-99056400-1540817640_thumb.jpg

Editat de AlexAB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cand imi doresc sa mai ies cu cineva cu un Dominator :D.

Si eu am inceput deja sa lucrez la lista pentru la anul (si pentru weekendul viitor).

Editat de AlexAB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt trimis in delegatie pana prin decembrie. Din pacate, sezonul meu moto de anul asta s-a incheiat. Dar din primavara (timpuriu) revenim. Poate pana atunci rezolv si problemele de la dominatorul meu.

 

(paranteza: de ciuda ca mi s-a terminat abrupt sezonul moto, am dat o fuga intr-o miercuri dupa-amiaza pana la bolboci cu vstromul pe DJ714 - am pus poze pe threadul tau cu intrebari despre Bolboci. ce mi-as fi dorit sa fiu cu dominatorul pe-acolo :D )

poate reusim sa ne sincronizam la anul.

Editat de bursyllac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 intrebari:

 

> De ce te-a mancat in r-u-c sa urci pe drumul off-road, cand peste aprox. 500m era intersectia cu drumul asfaltat care urca pana la sanatoriu?

 

> Ce camera de filmare folosesti? Pare a avea stabilizare optica .. si nici culorile nu sunt rele.

 

> Panta era mult mai abrupta in realitate? Cand mai filmam cata o urcare cu enduro, una destul de hard .. genul care nu ai cum s-o urci cu piciorul fara sa te tii de iarba / copaci, din cauza unghiului 'wide' al GoPro-ului iesea pe filmare de parca as fi escaladat un delusor ... :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Killer!

In mintea mea drumul de asfalt era rupt pe undeva si nu se putea trece. Si-am zis hai prin Moroeni, vazusem pe Google Maps drumul de legatura pana la asfalt si na, nu-ti dai seama cum e decat cand ajungi acolo.

 

Dealul era mai abrupt decat se vede pe filmare, dar mi se parea ceva similar cu niste portiuni de pe Baiului. Singura parte in care iti dai seama de inclinatie e inainte sa incep urcarea, apoi pentru ca privesc in sus spre deal se pierde din senzatie. Am un SJCAM SJ4000 Wifi, fara stabilizare optica, 1080/30. Are un raport pret/performanta ok, si oricum, indiferent de camera, YouTube isi ia portia din calitate..

 

@Bursy, am vazut pozele, m-au motivat si pe mine :). Despre delegatie.. n-am ce sa comentez ca nu-i treaba mea.

Editat de AlexAB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am abtinut si am bagat si eu o tura azi acolo ca tot ziceam de ceva vreme ca ajung :)

post-3870-0-13953600-1540848024_thumb.jpgpost-3870-0-29697800-1540848042_thumb.jpg

Zapada nu am mai gasit dar pietrisul din ultima curba inainte de platou mi-a pus capac asa ca am lasat mobra mai la vale. Greu cu vaca la deal :))

post-3870-0-65262600-1540848315_thumb.jpg

In rest, culori superbe si voie buna

post-3870-0-31182600-1540848388_thumb.jpgpost-3870-0-49516400-1540848409_thumb.jpg

post-3870-0-69164800-1540848431_thumb.jpgpost-3870-0-15662900-1540848473_thumb.jpg

post-3870-0-03539600-1540848513_thumb.jpgpost-3870-0-64155000-1540848620_thumb.jpg

post-3870-0-38014300-1540849069_thumb.jpgpost-3870-0-28573800-1540849137_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hahah, bravo, foarte misto pozele, ma bucur ca ai prins vreme buna.

Asa e, zapada vad ca s-a topit inclusiv pe varfurile acelea din departare.

 

Eu ma chinui sa o ridic pe a mea, am vazut ca un KTM de la 950 in sus e cam greu de unul singur, deci a fost o decizie inteleapta sa nu fortezi.

Baiatul cu rolele si betele de treking te depaea mergand cu spatele, nu? :)))

 

Traseul din Bucuresti pana la Podul cu Florile cu urcarea abrupta din Moroeni: Link Google Maps

 

Video cu urcarea, cazatura si portiunea drumului 714 dintre Moroeni, sanatoriu si Cabana Bolboci, asta e doar informativ, nu se intampla nimic interesant.

Am scos momentele cand m-am oprit pentru poze.

 

Video cu urcarea pe forestier de la Cabana Bolboci pana pe platoul Podul cu Florile, inclusiv portiunea de zapada - asta merita vazut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...