Sari la conținut
l.u.v

Ce router sa imi iau?

Postări Recomandate

Salutare,

Mi-a crapat dracia, a buget cam 200-250 Ron, ce router sa aleg pentru un apartament cu 3 camere la bloc?

Ma ajuta niste linkuri.

Mersi!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Man, am eu router acasae acasa, sta degeaba. Il pusesem la vanzare pe olx. Ti-l dau degeaba cu conditia sa vii sa-l iei de la mine din sat sau sa ne vedem undeva prin oras.
Daca te coafeaza, asta e modelul ASUS RT-N15U Black Diamond Wireless-N 300.

Partajează acest post

Link spre post

Si eu am unu de vanzare pe care nu-l folosesc.

Dar tu n-ai RDS? nu ti-au bagat router directin casa?

Editat de Ribo

Partajează acest post

Link spre post

Am RDS, dar nu am fibra optica pana in casa, intra doar cablul acela cum este la tv.

Partajează acest post

Link spre post

Recomand router-ul acesta, este ceva pe care te poti baza

Totodata, ceea ce am eu: https://www.emag.ro/router-wireless-asus-dual-band-ac-750-gigabit-router-rt-ac53/pd/D30ML2BBM/

Diferenta dintre ele consta in faptul ca ASUS are un soft mai stabil.. dar raza de emitere este putin mai mica/slaba fata de TP-Link..

TP-Link-ul un soft putin mai rudimentar.. dar are putere.

Been there, done that.. testate personal.

P.S.: nici sa nu te gandesti sa nu iei ceva gigabit si cu protocol ac pe wi-fi!

Partajează acest post

Link spre post

da da, sa ia gigabit cand are net e 100Mb/s ca nu are fibra.... sau cum sa dai 300 de lei cand 70 fac fix acelasi lucru.

Partajează acest post

Link spre post

Recomand router-ul acesta, este ceva pe care te poti baza

Totodata, ceea ce am eu: https://www.emag.ro/router-wireless-asus-dual-band-ac-750-gigabit-router-rt-ac53/pd/D30ML2BBM/

Diferenta dintre ele consta in faptul ca ASUS are un soft mai stabil.. dar raza de emitere este putin mai mica/slaba fata de TP-Link..

TP-Link-ul un soft putin mai rudimentar.. dar are putere.

Been there, done that.. testate personal.

P.S.: nici sa nu te gandesti sa nu iei ceva gigabit si cu protocol ac pe wi-fi!

De curiozitate. Ce firmware ai pe el? Intreb pentru ca am lucrat cu niste Archer C5, si inca in prezent, nu exista alt firmware mai nou de 2016.

Editat de rares443

Partajează acest post

Link spre post

da da, sa ia gigabit cand are net e 100Mb/s ca nu are fibra.... sau cum sa dai 300 de lei cand 70 fac fix acelasi lucru.

Corect.

Partajează acest post

Link spre post

Corect.

Defapt e gresit. Faptul ca tu ai o conexiune de 100 MB/s nu inseamna ca nu ai nevoie de Gigabit in LAN. Dar asta e alta poveste.

Partajează acest post

Link spre post

Nu are, dar va avea.

RDS-ul are proiect la nivel national ca toti abonatii sa aiba fibra optica in casa si abonament minim 300.

Partajează acest post

Link spre post

ca sa faci streaming de pe telefon pe TV in 4K? RDSul abia atinge 60 Mb/s cu conexiunea de 100....

Editat de einstein1984

Partajează acest post

Link spre post

ca sa faci streaming de pe telefon pe TV in 4K? RDSul abia atinge 60 Mb/s cu conexiunea de 100....

Poate la tine. Eu cu 500MB/s banda de la RDS, ajung undeva la 485MB/s. Iar da streaming-ul 4k pe Netflix, rulat de pe un televizor cu Android legat prin cablu la router, este flowless.

@l.u.v recomandarea mea este cel recomandat de RobertCtin. Acum, ca si minusuri: - semnalul 5GHz este slab (cam ca toate celelalte).

- ASUS a mai dat ghene la firmware-uri noi. Insa revin destul de repede cu un altul care corecteaza bug-urile

Acum, depinde foarte mult unde il amplasezi in casa. Pentru a avea o acoperire cat mai mare, acesta trebuie pus in mijlocul apartamentului.

Partajează acest post

Link spre post

Ma mir ca nu-l intreaba nimeni cum face conexiunea la internet, prin cablu sau wifi. :wacko:

Partajează acest post

Link spre post

Corect.

@OP: soluțiile prezentate sunt decente, depinde ce te interesează. Ai multe aparate conectate concomitent? Faci streaming/download en-gros (i.e. ai nevoie de viteză mare constantă?). Ai multe aparate pe care le vei conecta cu fir? Cam care este aranjamentul apartamentului și unde va sta router-ul?

Strict indicativ, router-ul TP-Link este superior ca hardware celui de la ASUS, dar cel din urmă are un firmware mai bun și mai multe caracteristici. Întrebarea ar fi dacă ai nevoie de ele.

Soluția propusă de Metal Heart e ok dacă nu ai mari pretenții mari de la wi-fi. În plus, are 4 porturi de WAN. În comparație, ASUS-ul mult lăudat, mai nou și mai scump, are doar 2. E cam la limită. În plus, are și un port USB, care e drăguț dacă vrei să agăți un hard sau o imprimantă direct la rețea. Celelate nu au. Și ți-l dă pe gratis!

Partajează acest post

Link spre post

Corect.

@OP: soluțiile prezentate sunt decente, depinde ce te interesează. Ai multe aparate conectate concomitent? Faci streaming/download en-gros (i.e. ai nevoie de viteză mare constantă?). Ai multe aparate pe care le vei conecta cu fir? Cam care este aranjamentul apartamentului și unde va sta router-ul?

Strict indicativ, router-ul TP-Link este superior ca hardware celui de la ASUS, dar cel din urmă are un firmware mai bun și mai multe caracteristici. Întrebarea ar fi dacă ai nevoie de ele.

Soluția propusă de Metal Heart e ok dacă nu ai mari pretenții mari de la wi-fi. În plus, are 4 porturi de WAN. În comparație, ASUS-ul mult lăudat, mai nou și mai scump, are doar 2. E cam la limită. În plus, are și un port USB, care e drăguț dacă vrei să agăți un hard sau o imprimantă direct la rețea. Celelate nu au. Și ți-l dă pe gratis!

Eu personal nu m-am impacat cu N15U si nici cu N56U. Niciunul nu avea semnal cum trebuie.

Acum am un N18U care are inclusiv un port USB 3.0. Viteza de transfer al unui fisier de pe HDD-ul conectat este foarte mica ~15MB/s. M-as fi asteptat la mai mult. Este util insa pt ca am conectat un stick 3G in caz de back-up cand pica RDS-ul (destul de des).

Daca ai un PC si un televizor langa router, iti sunt suficiente 2 porturi USB. Daca vrei o "extensie" a retelei iti poti lua un Repeater si scapi si de cablu.

Eu nu as mai recomanda la nimeni TP-Link din cauza firmware-urilor neactualizate. Apar diverse probleme iar ei nu le rezolva.

Partajează acest post

Link spre post

Daca ai un PC si un televizor langa router, iti sunt suficiente 2 porturi USB. Daca vrei o "extensie" a retelei iti poti lua un Repeater si scapi si de cablu.

...2 porturi USB?

Eu nu as mai recomanda la nimeni TP-Link din cauza firmware-urilor neactualizate. Apar diverse probleme iar ei nu le rezolva.

Am avut. Meh. La fel ca orice router. Interfață nasoală, dar nu mă interesează deloc aspectul ăsta.

Partajează acest post

Link spre post

Eu nu stiu cum sa fac sa-mi dau semnal mai puternic (fara cabluri) din dulap unde am cutia astora de la RDS.

Chiar si cu routeru ala cu 4 antene de l-am pus mai sus daca inchid usile am semnal prost la wifi

Editat de Ribo

Partajează acest post

Link spre post

Eu nu stiu cum sa fac sa-mi dau semnal mai puternic (fara cabluri) din dulap unde am cutia astora de la RDS.

Chiar si cu routeru ala cu 4 antene de l-am pus mai sus daca inchid usile am semnal prost la wifi

vezi frate ce patesti daca ai mobila scumpa de lemn si nu din pal ca oamenii normali :))

Partajează acest post

Link spre post

...Cum ai ușile la dulap?

Nici nu e un dulap e un spatiu unde e si masina de spalat si e inchis cu usi de PAL cu oglinzi pe ele :)))

Problema e ca le tineam eu pe amandoua si cred ca d'aia...mai incerc diseara o chestie. Adica lasasem si wi-fi alora de la rds on si intrasem si in WAN pe routerul meu

Editat de Ribo

Partajează acest post

Link spre post

Poate metalizarea oglinzilor , iti fute semnalul...

Partajează acest post

Link spre post

Doua routere unul langa celalalt interfereaza.
Schimba-le canelele pe care functioneaza.
Unu` pune-l pe 1-3, celalalt pe 9-11.

Sau, spatiu intre ele de minim 2-3 metrii.

Eu am patit-o o data cu o boxa audio... pusesem router-ul fix pe boxa (subwoofer)... si nu intelegeam de ce in camera de langa nu venea semnal, iar in camera cu el era viteza mica.
Am schimbat pozitia, duduia dupa aceea.. :D

@initiatorul topic-ului: poti sa-mi dai pe privat Nume / Prenume / Adresa sa vad de ce nu ai fibra optica in casa? Si ce putem face sa urgentam un pic.. :)

Partajează acest post

Link spre post

Poate o puneti si de un contract.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.