Sari la conținut

Postări Recomandate

Haideti sa vedem cati naiba suntem. :mexicanwave:

 

Am un XMax 250 . Intr-o luna de zile de cand este la mine m-am mai suit de 3 ori in masina.

 

Momentan am doar pozele vanzatorului. Nu are probleme tehnice .Am vazut ca are multe chestii schimbate si functioneaza excelent.

Singura imbunatatire a fost un set de anvelope noi pentru linsitea mea sufleteasca.

 

Pai sa schimbam pareri si informatii zic.

Pot transmite manualalul de service oricui are nevoie. Nu l-am putut atasa aici.

post-98867-0-08591300-1540985743_thumb.jpg

post-98867-0-96662400-1540985749_thumb.jpg

post-98867-0-83474300-1540986167_thumb.jpg

Editat de M!ha!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 4 weeks later...

Ma bucur din plin. Pana sa o bag la iernat am stat numai pe ea. Nu m-am mai urcat in masina.

As fi vrut cu ABS ,am cautat vreo 2 luni  si nu am gasit. Am luat in final fara . Este 2006. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Salut!

 

Ori posesorii de Xmax nu stau pe forumuri, ci doar se plimba, ori nu a gasit nici unul acest topic. 

Din cate vad eu pe strada, sunt foarte multe. Cred ca lumea le cumpara pentru a face naveta, dar descopera ca sunt mai misto de condus decat se asteptau, si le mai iau si la plimbare. 

Posesor de 300 2017, incantat 100%. Nu este primul meu scuter, am testat si m-am documentat destul de mult inainte sa-l iau, si clar este cea mai buna alegere pentru naveta, dar merge si la drumuri medii. 

Eu fac cam 6000km pe an doar mers la servici prin oras, si economisesc 1.5h pe zi fata de masina, iar consumul mediu e 3.2%. 

 

Spor! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor proprietarilor de Xmax de pe acest forum. In curand voi deveni si eu proprietar de Xmax 300. M-am documentat incepand din Noiembrie 18 si pana acum cateva zile, cand l-am comandat. Inainte de comanda, am facut un ride test de vreo 2 h, in care am inclus 50% autostrada si restul Bucuresti. Am fost foarte placut surprins de cat de sprinten si plin de viata este. Eu am 1.83 m si 101 kg. Am mers pe autostrada cu 148 km in bord (batea putin vantul si de pe la 125 km/h a inceput f usor sa vibreze, dar nu exagerat), l-am testat pe podul din Pipera unde l-am lasat incet pana la mijlocul podului si apoi i-am dat gaz ( si a avut super demaraj si plin de putere la urcare), apoi prin traficul din Bucuresti. Franele sunt foarte bune dupa ce se incalzesc putin. Consumul a fost de 4.1l/100km in tot acest test. Probabil ca in utilizare normala, de zi cu zi, va ajumge la 3.5 l/100km. PS: eu vin dupa 8 ani de motocicleta si acest scuter m-a incantat f mult! Sunt un tip mai practic si conform nevoilor mele, acest scuter e perfect!

Am o intrebare: are cineva manualul de utilizare IN LIMBA ROMANA, pt model Xmax 300 , fabricat dupa 2017? Plimbari placute si sa auzim de bine!

Editat de radu.moto1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut !

 

Astazi mi-am cumparat un X Max 300. Prea multe nu am ce sa spun despre el fiindca sunt in prima mie de kilometri si trebuie sa merg pana in 5 mii de ture pentru a-i face rodajul. Ma strecor destul de usor printre masini. Consumul mediu este de 3.1/100km. Atasez niste poze cu el. Revin cu informatii dupa revizia de 1000km.

20190509_110137.jpg

20190509_185503.jpg

20190509_110110.jpg

20190509_110332.jpg

 

P.S.: am dat jos inscriptiile de pe laterale cu "x max". Mi se pare ca e mai ok fara

Editat de marco rs 125
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut "Marco rs 125",

Felicitari pentru noua achizitie si sa parcurgeti impreuna de mii de km de bucurii!!

Si eu mi-am luat unul de 300, acum 1 sapt si tot de la Motodynamics! Sunt tot in perioada de rodaj. Rodajul este cea mai importanta perioada a scuter-ului. Atentie, rodajul, daca vrei sa-l faci ca la carte, se face in 2 etape:

1. Pana la 1000 km (cand ai prima revizie), trebuie evitat sa mergi cu turatii peste 4200-4500 rot/min. Deci evita sa ajungi la 5000 rot/min.

2. Intre 1000-1600 km, evita sa depasesti 5400 rot/min. Abia dupa 1600 km, poti merge normal, adica pana la zona rosie a turometrului.

Eu ma chinui deocamdata cu viteze de 40-55 km/h (3700-4200 rot/min). Am facut pana acum 450 km. La stilul asta de mers, la prima 100km, avea 2.6 l/100 km, apoi a coborat la un consum de 2.4l/100 km ( eu am 100 kg). Inainte sa o platesc, am facut un test ride timp de aprox 2h si 70 km, in care am mers nebuneste (147 km/h pe autostrada=vit maxima pe care o atimge in bord), in oras destul de agresiv, l-am testat si pe poduri si am ajuns inapoi la reprezentanta cu consum de 4.1 l/100 km. In rodaj am mers constant pe centura si putin pe autostrada, evitand sa fiu injurat de ceilalti participanti. De 2 zile am inceput sa merg si prin oras.

Scuter-ul merge si se comporta exemplar in trafic. Eu am avut 8 ani motocicleta si am vandut-o pt acest scuter. 

Am o singura remarca dupa primii aprox 300 km: are un "greieras", in zona  dreapta spate. Azi am fost la service si mi-au spus ca este o "problema" cunoscuta si provine de la o tablita de la placutele de pe spate. Sunetul nu produce vreun defect sau tocirea discului/placutelor de pe spate, ci doar este enervant (asa m-au asigurat cei de la service). La prima revizie, cica vor scoate placutele si vor pili putin o anumita zona a lor, dupa care nu va mai face acel zgomot de frecat fier pe fier. 

 

Ps: mi se pare ciudat, ca un motor fabricat in zilele astea, sa nu aiba rodaj ul chimic, deja efectuat de pe bancurile fabricii! Ma scoate din minti faptul ca trebuie sa merg cu el prima 1000 km la turatii de pana la 4500 rot/min.

Succes tuturor si ne mai revedem aici pt impartasirea opiniilor/ experientelor.

Editat de radu.moto1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, radu.moto1 a spus:

Salut,

Felicitari pentru noua achizitie!!

Si eu mi-am luat unul de 300, acum 1 sapt si tot de la Motodynamics! Sunt tot in perioada de rodaj. Rodajul este cea mai importanta perioada a scuter-ului. Atentie, rodajul, daca vrei sa-l faci ca la carte, se face in 2 etape:

1. Pana la 1000 km (cand ai prima revizie), trebuie evitat sa mergi cu turatii peste 4200-4500 rot/min. Deci evita sa ajungi la 5000 rot/min.

2. Intre 1000-1600 km, evita sa depasesti 5400 rot/min. Abia dupa 1600 km, poti merge normal, adica pana la zona rosie a turometrului.

Eu ma chinui deocamdata cu viteze de 40-55 km/h (3700-4200 rot/min). Am facut pana acum 450 km. La stilul asta de mers, la prima 100km, avea 2.6 l/100 km, apoi a coborat la un consum de 2.4l/100 km ( eu am 100 kg). Inainte sa o platesc, am facut un test ride timp de aprox 2h si 70 km, in care am mers nebuneste (147 km/h pe autostrada=vit maxima pe care o atimge in bord), in oras destul de agresiv, l-am testat si pe poduri si am ajuns inapoi la reprezentanta cu consum de 4.1 l/100 km. In rodaj am mers constant pe centura si putin pe autostrada, evitand sa fiu injurat de ceilalti participanti. De 2 zile am inceput sa merg si prin oras.

Scuter-ul merge si se comporta exemplar in trafic. Eu am avut 8 ani motocicleta si am vandut-o pt acest scuter. 

Am o singura remarca dupa primii aprox 300 km: are un "greieras", in zona  dreapta spate. Azi am fost la service si mi-au spus ca este o "problema" cunoscuta si provine de la o tablita de la placutele de pe spate. Sunetul nu produce vreun defect sau tocirea discului/placutelor de pe spate, ci doar este enervant (asa m-au asigurat cei de la service). La prima revizie, cica vor scoate placutele si vor pili putin o anumita zona a lor, dupa care nu va mai face acel zgomot de frecat fier pe fier. 

 

Ps: mi se pare ciudat, ca un motor fabricat in zilele astea, sa nu aiba rodaj ul chimic, deja efectuat de pe bancurile fabricii! Ma scoate din minti faptul ca trebuie sa merg cu el prima 1000 km la turatii de pana la 4500 rot/min.

Succes tuturor si ne mai revedem aici pt impartasirea opiniilor/ experientelor.

Salut si felicitari!

Am citit si eu cartea scuterului si intr-adevar, rodajul se face pana la 1600 km respectand turatiile mentionate de tine. Eu i-am intrebat pe cei de la Motodynamics in legatura cu rodajul si mi-au spus ca daca merg cu 5mii rot/min este in regula. La aceste turatii se ajunge la 70km/h. Eu vin in Bucuresti de pe DN1 asa ca merg destul de des la aceste turatii. Sper sa nu fie probleme. Consumul e de 3.2L/100km.

Personal nu am auzit niciun greiere dar pe viitor voi fi atent, poate nu am bagat de seama. Eu am facut cu el pana acum doar 180km. Voi incerca pe viitor sa o tin cat de mult pot sub 5mii ture.

Asfalt uscat !

 

 

Later edit:

Si la mine se aude de la placutele de frana de pe spate un zgomot

Later edit:

Si la mine se aude de la placutele de frana de pe spate un zgomot.

Am mers 100km la 4 mii de ture am scos un consum de 2.2L. Am 75 kg.

20190516_192150.jpg

20190516_192249.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut! Care sunt impresiile voastre despre acest scuter, după cele câteva luni de exploatare? În oraș cum se descurca? Nu este prea lat? Este manevrabil? Mulțumesc anticipat! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
La 14.07.2019 la 12:25, popp a spus:

Salut! Care sunt impresiile voastre despre acest scuter, după cele câteva luni de exploatare? În oraș cum se descurca? Nu este prea lat? Este manevrabil? Mulțumesc anticipat! 

Sunt super multumit de el. La inceput mi s-a parut lat, dupa ce m-am obisnuit cu el cred ca e dimensiubea ideala. Recomand cu incredere !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut,

Ma bate gandul sa imi iau un X-MAX 400 si am gasit unul fabricat in 2014. Imi puteti spune la ce trebuie sa fiu atent la achizitionare ? Care sunt punctele slabe ale acestui model ?

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

De o saptamana am devenit si eu posesor de XMax 250-2012. We asta am lasat motorul in garaj si am scos scuterul pana la München la o tura de acomodare. Am alternat autostrada cu nationalul si cu exceptia micilor nemultumiri legate de suspensia o Idee prea rigida si de lipsa de lipsa de feeling a rotii fata, ma declar incantat.

 

In vara am primit un Xmax 300 cat am avut scuterul la revizie si am ramas placut impresionant. Modelul de 250 e o Idee mai zvelt, podeaua fiind o Idee mai joasa(asta m-a deranjat la 300) si simtitor mai lent. Ciclistica e clasica seriei "Max" . Imi place ca la 60-80 kmh City cruising nici n-auzi motorul, parca e electrica.

 

Interesant e schimbul de ulei la 3000 km. Avand in vedere ca sunt doar 1400 ml, nu-i mare lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Azi i-am facut si o poza.

 

900 km in doua saptamani. N-am mai scos motorul dim garaj, mai ales ca vremea a fost destul de urata.

 

Inca ma gandesc daca merita sa-i pun un parbriz mare.

IMG_20191006_175742.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Doua luni si 2000 km...Usor incep sa simt nevoia la cativa cai in plus. 

 

Un minus maricel e lipsa accesoriilor aftermarket pentru SG22.

 

Consumul a crescut la 3.5%. Foarte multumit.

 

Viteza de varf pe autostrada Este 140 kmh la 7100 rot. 

IMG_20191111_181218.jpg

IMG_20191109_104824.jpg

Editat de Gixu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 5 months later...
  • 1 year later...

Felicitari, frumos acest model... stie cineva daca se mai face X max 400 ? Am auzit zvonuri care spun ca se face doar "cel mic".... adica X max 300 ccm. Eu mi-am luat altceva dar e adevarat ca Xmax este un scooter frumos... Sa il plimbati cu placere 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Am vandut acum un an X Max-ul 300 cu 15.000 km la bord, facuti intr-un an,fiindca am pierdut telecomanda si trebuia sa astept 2 saptamani. Am luat un nou X Max 300 si am facut 22.000 km, pana acum ( jumatate din Ocolul Pamantului, la Motoveterani). Nici o problema tehnica! Anvelopele nu-si arata uzura. La 20.000 km a aparut pe bord martorul de curea si am schimbat-o.

Are centrul de masa mult mai jos ca la motoare, e ca la " hopa mitica", nu poti sa cazi! Demarajul extra, ca la toate scuterele de fapt. Pe drumuri virajate si aglomerate bate motoarele mari care desigur sunt superioare pe autostrada. Consumul 3l/100 la 100 km/h. Merge cu 130 km/h la regim. In acest caz consumul  ajunge si chiar depaseste 4l/100 km. In depasiri poti ajunge la 140 km/h.

Si 2 casti sub sea si altele 2 in topcase. Merg la serviciu cu X Max-ul in Bucuresti in fiecare zi, iarna - vara!

Reusita motoreta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
On 12/8/2021 at 8:16 PM, Constantin said:

Am vandut acum un an X Max-ul 300 cu 15.000 km la bord, facuti intr-un an,fiindca am pierdut telecomanda si trebuia sa astept 2 saptamani. Am luat un nou X Max 300 si am facut 22.000 km, pana acum ( jumatate din Ocolul Pamantului, la Motoveterani). Nici o problema tehnica! Anvelopele nu-si arata uzura. La 20.000 km a aparut pe bord martorul de curea si am schimbat-o.

Are centrul de masa mult mai jos ca la motoare, e ca la " hopa mitica", nu poti sa cazi! Demarajul extra, ca la toate scuterele de fapt. Pe drumuri virajate si aglomerate bate motoarele mari care desigur sunt superioare pe autostrada. Consumul 3l/100 la 100 km/h. Merge cu 130 km/h la regim. In acest caz consumul  ajunge si chiar depaseste 4l/100 km. In depasiri poti ajunge la 140 km/h.

Si 2 casti sub sea si altele 2 in topcase. Merg la serviciu cu X Max-ul in Bucuresti in fiecare zi, iarna - vara!

Reusita motoreta!


ce an era modelul anterior si ce an e cel nou? Sunt diferente notabile intre ele? Investighez sa cumpar un 300 second hand si vreau sa stiu daca anul e important. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Nu este!

Cel anterior cred 2019 si al doilea 2020.

Acum am 27.000 km si cauciucurile au santurile inca adanci! Merge perfect, exceptand autostrada!

Am fost iarna aceasta Buc - Sovata si retur 800 km/ zi.

Marseaza!

 

TimePhoto_20220114_090220 minus 5 grade 14. 01.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...