Sari la conținut
Kagemusha

18 Shell Malaysia Motorcycle Grand Prix

Postări Recomandate

Și Lorenzo a încercat Ducati pe vremea lui Rossi? Nu. Deci ce expertiză are Lorenzo? Niciuna.

da, dar unde era dovi atunci pe ducati? cam pe nicaieri.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

😂😂😂 Cum se putea altfel...

» Post actualizat in 07 Nov 2018 11:19

A spus asta cu yamaka rapidă imediat după cursă în conferința de presă. Cum se face că nimeni nu a contestat până acum asta ?

Sau doar pe motoretist.ro sunt cei mai mari experți care au observat imediat trollul

» Post actualizat in 07 Nov 2018 11:25

Dacă zarcoiu cu CRT-u ăla a stat o grămadă de vreme in poponeața lui marchezu,tot trollează ăsta când zice că yamaka a fost foarte rapidă

Partajează acest post

Link spre post

Pai ce sa conteste,ca Yamaka a fost rapida?Draq,era sa nu-l mai prinda pe Rossi,normal ca a fost rapida.A scos ala niste timpi de statea matza-n coada,si tur dupa tur dupa tur.

Partajează acest post

Link spre post

da, dar unde era dovi atunci pe ducati? cam pe nicaieri.

Nu era pe Ducati. ;)

Partajează acest post

Link spre post

Cand a venit Rossi la Ducati, ei inca erau in era cadrului classic Ducati. A fost drama cand el a cerut cadrul de aluminiu/carbon. Blasfemieee,vrea sa transforme Ducati in Yamaha...

Ce cadru folosesc baietii pe motorul cu care se bat pentru podium?

Editat de Gixu.

Partajează acest post

Link spre post

Eh... vi si tu cu detalii din astea nesemnificative.:).

Cand a venit Rossi la Ducati, ei inca erau in era cadrului classic Ducati. A fost drama cand el a cerut cadrul de aluminiu/carbon. Blasfemieee,vrea sa transforme Ducati in Yamaha...

Partajează acest post

Link spre post

ma frend te afli intr-o eroare...Cand a venit Rossi la Ducati ei aveau acel airbox-frame cu motorul ca stressed member in cadrul sasiului (parerea mea proprie si personala era ca acea idee era buna numai ca nu trebuia motorul prins ca stressed member in sasiu pentru ca motorul e foarte stiff dar in fine)

Rossi a venit si a dat dispozitie (corecta din punctul lui de vedere) sa se arunce acel sasiu (revolutionar) si sa se treaca la sasiul de al,sasiu pe care Ducati nu prea avea exp.Plus ca Ducati inca de atunci (iarasi speculez) incepuse cu ideea distrib unei greutati mai mare pe spate pt grip pe accel si atunci fata devenea mai usoara si subviratoare,lucru care lui Rossi i-a displacut masiv.

Ceea ce a facut Ducati odata a fost un regres masiv,au dat dezvoltarea inapoi cu ani intregi.Nu e vina lui,aparte de aura de dezvoltator pe care i-o dau fanii,Rossi e pilot - el a venit s-a dat nu i-a placut,a zis ca sursa problemelor e sasiul si a cerut schimbare pe ceva similar Yamaka.Treaba nu s-a ameliorat foarte mult cu frame de al pentru ca deja Ducati avea nevoie de acel pilotaj cu spatele pe care Rossi nu stia si/sau nu vroia a-l executa.E de condamnat insa Ducati pentru ca inginerii nu erau siguri pe ce fac si au acceptat sa arunce ideile lor la gunoi.

Dar nici nu avem ce lauda la Rossi pentru ca nu el a facut din Ducati ceea ce este acum,ci inginerii,si in principal l-as suspecta pe Gigi ca motorul din spatele acestei cresteri de performanta din ultimii ani.Si banii.Insa am observat,si aplaudat faptul ca inginerii Ducati din 2017 de ex nu se mai iau dupa piloti ci stiu clar calea pe care trebuie mers - cand a venit Lorenzo a incercat sa faca acelasi lucru,iar Ciabatti a venit si a spus in presa "Lorenzo vrea sa ii facem o motoreta care sa semene cu Yamaha,noi nu o sa facem acest lucru".Ee,se simte un shift fata de Ducati 2011,nu?

Deci ca raspuns la intrebarea ta,cand a venit Rossi la Ducati ei erau deja pe cadrul de carbon,nu pe cel clasic (prin clasic cred ca vrei sa spui grinda cu zabrele de otel).

Da,a fost drama cand a cerut cadrul de AL (nu de carbon,ala sa nu il vada),pentru ca frame'ul de al nu a rezolvat problemele Ducati.Iar ii dam tribunului aure de dezvoltator chiar in ciuda rezultatelor?Da retrospectiv a fost nu o blasfemie,ci o prostie ceea ce a facut Ducati la indemnul lui Rossi,ideea unui cf frame era si este geniala.Si veche deja,din 83 mi se pare.S-a mai discutat.

Ducati actual foloseste un cadru twin spar de AL (din cate stiu din regulament nu au voie sa fol al inalt aliat gen 7050 samd,ci aliaje "clasice" cu un modul apropiat de al aluminiului natural) cu ranforsari de cf.Se zvoneste ca e facut de Kalex.Si nu are absolut nici o legatura cu cadrul pe care mergea Rossi.Deci nu el i-a scos din foame,ci Gigi,stai lin.Gigi se uita mult la F1 - cf peste tot,mass damper samd,a recunoscut ca f1 e sursa de inspiratie."dezvoltatorul" e copil de tzatza probabil pe langa ce cunostinte in materie si idei are nea Gigi,hai sa nu mai facem din piloti ingineri sefi de proiect.

Btw,e funny si nu stiu cata lume a sesizat - ideile unui motor smooth pe intrare in ture pt 2019 pe care le vehiculeaza acum Jarvis (in interviul dat recent) erau puse in practica de catre Gigi la venirea lui Lorenzo la inceput de 2017 (remember? Gigi : "i-am facut special pt Lorenzo un motor mult mai fin pe ture mici pt ca am observat ca el accelereaza foarte devreme pe iesire").

Deci?Mai e ceva de zis despre Ducati?Jos palaria.Sa traiasca nea Gigi :bounce: ...iar Jarvis sa ia notite ca e departe.

Editat de Method

Partajează acest post

Link spre post

Deci?concluzia este?

De ce nu au cadru de carbon si de ce au de aluminiu?

Partajează acest post

Link spre post

Pe ce cadru merge acuma Ducati?

ma frend te afli intr-o eroare...Cand a venit Rossi la Ducati ei aveau acel airbox-frame cu motorul ca stressed member in cadrul sasiului (parerea mea proprie si personala era ca acea idee era buna numai ca nu trebuia motorul prins ca stressed member in sasiu pentru ca motorul e foarte stiff dar in fine)

Rossi a venit si a dat dispozitie (corecta din punctul lui de vedere) sa se arunce acel sasiu (revolutionar) si sa se treaca la sasiul de al,sasiu pe care Ducati nu prea avea exp.Plus ca Ducati inca de atunci (iarasi speculez) incepuse cu ideea distrib unei greutati mai mare pe spate pt grip pe accel si atunci fata devenea mai usoara si subviratoare,lucru care lui Rossi i-a displacut masiv.

Ceea ce a facut Ducati odata a fost un regres masiv,au dat dezvoltarea inapoi cu ani intregi.Nu e vina lui,aparte de aura de dezvoltator pe care i-o dau fanii,Rossi e pilot - el a venit s-a dat nu i-a placut,a zis ca sursa problemelor e sasiul si a cerut schimbare pe ceva similar Yamaka.Treaba nu s-a ameliorat foarte mult cu frame de al pentru ca deja Ducati avea nevoie de acel pilotaj cu spatele pe care Rossi nu stia si/sau nu vroia a-l executa.E de condamnat insa Ducati pentru ca inginerii nu erau siguri pe ce fac si au acceptat sa arunce ideile lor la gunoi.

Dar nici nu avem ce lauda la Rossi pentru ca nu el a facut din Ducati ceea ce este acum,ci inginerii,si in principal l-as suspecta pe Gigi ca motorul din spatele acestei cresteri de performanta din ultimii ani.Si banii.Insa am observat,si aplaudat faptul ca inginerii Ducati din 2017 de ex nu se mai iau dupa piloti ci stiu clar calea pe care trebuie mers - cand a venit Lorenzo a incercat sa faca acelasi lucru,iar Ciabatti a venit si a spus in presa "Lorenzo vrea sa ii facem o motoreta care sa semene cu Yamaha,noi nu o sa facem acest lucru".Ee,se simte un shift fata de Ducati 2011,nu?

Deci ca raspuns la intrebarea ta,cand a venit Rossi la Ducati ei erau deja pe cadrul de carbon,nu pe cel clasic (prin clasic cred ca vrei sa spui grinda cu zabrele de otel).

Da,a fost drama cand a cerut cadrul de AL (nu de carbon,ala sa nu il vada),pentru ca frame'ul de al nu a rezolvat problemele Ducati.Iar ii dam tribunului aure de dezvoltator chiar in ciuda rezultatelor?Da retrospectiv a fost nu o blasfemie,ci o prostie ceea ce a facut Ducati la indemnul lui Rossi,ideea unui cf frame era si este geniala.Si veche deja,din 83 mi se pare.S-a mai discutat.

Ducati actual foloseste un cadru twin spar de AL (din cate stiu din regulament nu au voie sa fol al inalt aliat gen 7050 samd,ci aliaje "clasice" cu un modul apropiat de al aluminiului natural) cu ranforsari de cf.Se zvoneste ca e facut de Kalex.Si nu are absolut nici o legatura cu cadrul pe care mergea Rossi.Deci nu el i-a scos din foame,ci Gigi,stai lin.Gigi se uita mult la F1 - cf peste tot,mass damper samd,a recunoscut ca f1 e sursa de inspiratie."dezvoltatorul" e copil de tzatza probabil pe langa ce cunostinte in materie si idei are nea Gigi,hai sa nu mai facem din piloti ingineri sefi de proiect.

Btw,e funny si nu stiu cata lume a sesizat - ideile unui motor smooth pe intrare in ture pt 2019 pe care le vehiculeaza acum Jarvis (in interviul dat recent) erau puse in practica de catre Gigi la venirea lui Lorenzo la inceput de 2017 (remember? Gigi : "i-am facut special pt Lorenzo un motor mult mai fin pe ture mici pt ca am observat ca el accelereaza foarte devreme pe iesire").

Deci?Mai e ceva de zis despre Ducati?Jos palaria.Sa traiasca nea Gigi :bounce: ...iar Jarvis sa ia notite ca e departe.

Partajează acest post

Link spre post

Am scris...twin spar aluminiu cu cf reinforcements.Uite-l :

gg754826.jpg

Deci?concluzia este?
De ce nu au cadru de carbon si de ce au de aluminiu?

Concluzia la ce?Nu e nici o concluzie - il corectam pe colegul care sustinea ca Ducati mergea pe cadru din 1946 pana a venit el si i-a dezvoltat si pe aia.Nu,dimpotriva ei mergeau pe cadre din space age dar care nu functionau cum trebuie...nu ca ar fi functionat dupa ce i-a "adus" Rossi pe calea aluminiului :P ....trebuia totusi data o sansa si acelcui cadru care prezenta potential si cine stie poate il perfectionau si ajungeau undeva cu el,nu asa sa il arunci direct la gunoi.Mai ales avand in vedere declaratia aceea faimoasa a lui Hayden cf careia el era cu 1.5s/tur mai rapid la Jerez cu cadrul de carbon fata de cel de al...

De ce nu au cadre de carbon si au de aluminiu....asta e o intrebare destul de complexa.Pt ca nu pot (cel putin deocamdata) reproduce comportamentul Al la carbon.Asta nu inseamna ca nu se poate,nu,nu pot ei,pentru ca totusi bugetul unei echipe de gp nu e ca cel al unei echipe de F1 si ar fi ceva bani de bagat in r&d pana sa ajungi sa reproduci intocmai flex'ul aluminiului pe carbon.Odata ce ai reteta insa,it's done.Dupa cum ziceau cei de la Honda vis-a-vis de bascula - devine deja din ce in ce mai ieftina solutia pe cf pentru ca nu mai ai acele procedee complexe de turnare ca pe al.Pana ajungi acolo insa tre sa bagi ceva bani,dar odata ce stii cum si cat si unde sa pui - pana la urma cf consta in o gramada de manopera dar materialele de baza sunt rasini epoxi si fasii de tesaturi aramidice si/sau kevar + o autoclava.

Sunt convins insa - avand in vedere mai ales trendul Ducati care trece la cf la toate componenetele posibile sub obladuirea lui Gigi ca nu mai e mult pana vor schimba si cadrele pe carbon.Primul pas deja a fost facut - ranforsarile.E o chestiune de timp.

Editat de Method

Partajează acest post

Link spre post

Technical Regulations Effective Season 2019

Data Analysis – MotoGP Class

The Technical Director has been granted authority to download data directly from the ECU to the “Official PC” for the purpose of verifying that it has not been modified from its original recording. Once it is established that the data complies with the FIM regulations it will be deleted from the Official PC.

ECU and Connections – MotoGP Class

In addition to the official ECU and IMU teams are now restricted to only using the official unified CAN decoupler which may also not be modified or have additions.

The unified Can decoupler is categorised as a “Free Device”

Ambient Fuel Temperature – MotoGP Class

The lead time between the announcement of the official ambient temperature and the start of the race has been increased from 60 to 75 minutes. This is to give teams more time to complete the fuelling process.

Helmets

The Commission approved the new FIM helmet standard established by the FIM for all circuit racing disciplines. This means that there will now be a single, enhanced standard for helmets, replacing the various international standards used before (ECE, Snell and JIS).

Helmet homologation tests are ongoing with some manufacturers having already concluded the tests and some planned within the next weeks. It is the intention of the FIM to publish by the Valencia GP a list of the helmets manufacturers that have been approved through the FIM Racing Homologation Programme and of those which are working to achieve this.

(More details on the helmet homologation below).

Brake Components

More detailed specifications for the materials used for brake hose connections and brake master cylinders were approved.

Disciplinary Matters - Effective Season 2019

Speeding in Pit Lane

Currently there is a standard fine of €200 for exceeding the pit lane speed limit.

In future the FIM MotoGP Stewards will have the possibility to impose larger financial penalties for repeat offences during the same event. The Stewards will also have the right to impose higher fines or further penalties for excessive speed or for multiple repeat offences during the season.

FIM homologated helmets mandatory in Grand Prix as of 2019

Following the decision of the last Grand Prix Commission, who gathered in Sepang (MAL) on November 3 2018, the use of FIM homologated helmets will be mandatory for all riders accessing FIM Grand Prix competitions starting from next year.

The FIM homologation will be thus required for the helmets in place of the international standards (ECE, Snell and JIS) to which the FIM referred solely to until now.

Relatively to the international standards previously referred to, the FIM homologated helmets have undergone an enhanced and more complete evaluation of their performance; this includes an assessment of the protection against low, medium and high velocity linear impacts, oblique impacts and penetration.

The FIM Homologation Label will uniquely identify each helmet that access FIM Grand Prix competitions and will be an efficient tracking tool for Technical Stewards. By scanning the label QR code, information relative to the helmet features and the validity of the homologation will be accessible.

A link to the tradename webpage will be also available for redirection to the advertising and the web services offered by each single manufacturer. Further, the 3D FIM Hologram will add a high security value to the label in order to guarantee maximum trust in the homologation.

‘This is a true example of technology at the service of sport and safety, we are very proud that this Programme’s launch is under way and that the industry and the whole racing community have welcomed these changes’ explained Fabio Muner, FIM Sports Director.

It is the intention of the FIM to publish by the Valencia GP a list of the helmets manufacturers that have been approved through the FIM Racing Homologation Programme and of those which are working to achieve this.

Partajează acest post

Link spre post

Aia citeam si eu,e foarte bine ca aduc un nou standard de omologare a castilor - FIM.Care va fi peste restul si va fi probabil introdus si pe strada.

Totodata creste controlul asupra componentelor electrice precum si standardizarea lor :

The Technical Director has been granted authority to download data directly from the ECU to the “Official PC” for the purpose of verifying that it has not been modified from its original recording.

n addition to the official ECU and IMU teams are now restricted to only using the official unified CAN decoupler which may also not be modified or have additions.

Partajează acest post

Link spre post

Eu cred ca fim doar incaseaza niste $ pt omologarea castilor...

Partajează acest post

Link spre post

Cam asa...:)

Nu prea cred ca poarta nimeni chinezarii

Partajează acest post

Link spre post

M-am uitat atent la ele...cred ca seamana identic cu ale noastre (cu cele accesibile publicului,puse in vanzare),cu o mica-mare diferenta : sunt toate facute din cf,fata de ale noastre din fibra de sticla.Asta automat inseamna o rezistenta cel putin dubla,dar si greutate mai mica.

Partajează acest post

Link spre post

Desi @method nu vede ce postez, tare sunt curios daca stie ca si publicul larg are acces la casti full carbon.

Partajează acest post

Link spre post

Cam asa...:)

Nu prea cred ca poarta nimeni chinezarii

Ei nu... Kyt sau MT sunt mărci premium?

» Post actualizat in 08 Nov 2018 21:34

M-am uitat atent la ele...cred ca seamana identic cu ale noastre (cu cele accesibile publicului,puse in vanzare),cu o mica-mare diferenta : sunt toate facute din cf,fata de ale noastre din fibra de sticla.Asta automat inseamna o rezistenta cel putin dubla,dar si greutate mai mica.

De unde ai tras concluzia că-s toate din CF?

Editat de Doctor X

Partajează acest post

Link spre post

ffs !

01e5c771e94e14708c5f2638f14a0d77_400x400

Partajează acest post

Link spre post

Ei nu... Kyt sau MT sunt mărci premium?

» Post actualizat in 08 Nov 2018 21:34

De unde ai tras concluzia că-s toate din CF?

Ce poarta aia in cap sigur sunt la standareele cerute.

Presupun ca au modele premium.

Partajează acest post

Link spre post

Din ce declara Ianone la un moment dat, sunt modele premium de la fiecare producator, customizate pe capul pilotului. Atat casca cat si interiorul.

Ce poarta aia in cap sigur sunt la standareele cerute.

Presupun ca au modele premium.

Partajează acest post

Link spre post

La multi din ei se vede fibra de carbon pe langa grafica (Rossi,Zarco,Lorenzo)...mi-e greu sa cred ca nu sunt facute din kevlar-carbon.

La fel,mi-e greu sa cred ca eu pot sa cumpar din magazin fix acelasi Shoei pe care il poarta Marquez.Cine stie...

Partajează acest post

Link spre post

Cred ca sunt la fel

Un agv pista carbon e la ~ 1300 e

Asa poarta si rossi,nu e o suma mica

Editat de P T R

Partajează acest post

Link spre post

Cei care purtau Shark Race R pro carbon, aveau exact aceleasi casti ca si cele din magazin. Doar fitmentul era conform fiecaruia. Asta am citit într-un articol pe MCN acum vreo 2 ani.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.