Sari la conținut

Teapa Automobile Bavaria ?


pestritu
 Share

Postări Recomandate

Nu stiu daca toata intamplarea poate fi considerata o teapa sau sunt eu ghinionist.

In cautarea unei masini pt firma am gasit un 320xd la Automobile Bavaria.

Totul a decurs minunat, pret bun, km putini masina aproape noua=> semnat antecontract, platit avans si semnat contractul de leasing.

In ziua urmatoare am fost sunat de reprezentantul de vanzari ca are o veste proasta "masina a fost vanduta de un alt agent de vanzari".

Astept momentan raspunsul de la avocat sa vedem ce se poate face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 71
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Astept ziua cand voi auzi ceva de bine din directia ab...

Cum plm, ce chiosc e ala la care sa permita sistemul vanzarea unei masini pe care s-a incheiat un contract?!? :moron:

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astept ziua cand voi auzi ceva de bine din directia ab...

Cum plm, ce chiosc e ala la care sa permita sistemul vanzarea unei masini pe care s-a incheiat un contract?!? :moron:

Astept ziua cand voi auzi ceva de bine din directia ab...

Cum plm, ce chiosc e ala la care sa permita sistemul vanzarea unei masini pe care s-a incheiat un contract?!? :moron:

Luni am fost sa vorbesc cu directorul de vanzari si incerca sa descarce responsabilitatea pe un angajat.

A venit cu propunerea sa imi dea alta masina cu 1600 e mai scumpa care avea 6000 km in plus si era cu 4 luni nai noua fata de cea din antecontract.

I.am spus ca o accept, dar fara sa platesc diferenta de 1600e.

Concluzia discutiei a fost ca "ne vedem la judecata"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Luni am fost sa vorbesc cu directorul de vanzari si incerca sa descarce responsabilitatea pe un angajat.

 

Atitudine extrem de profesionista... Chiar daca ar fi fost vinovat angajatul chestiile astea se regleaza in interior, nu in fata clientului! Pt ca TOT colectivul reprezinta firma si pe mine, ca si client, ma intereseaza sa beneficiez de servicii corecte indiferent de persoana cu care interactionez. Dar e mult prea greu pt angajatii ab, norocul mare al lor :finger: si al firmei :finger: :finger: fiind ca produsele se vand singure (inca).

Daca ajungi la judecata ai grija ca avocatul sa ceara indexarea sumelor cu dobanda financiara (si roaga-te ca ab sa aiba avocati la fel de profesionisti ca restul gastii).

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te tepuieste dealer-ul si tu inca inisiti sa cumperi de la ei in conditiile in care ati convenit anterior?

 

Why?

 

Ai iluzia ca daca reusesti si tu sa ii "tepuiesti" cu alta achizitie tot de la ei, viata ta va fi mai buna? fix la fel te vor trata si in perioada de garantie/postgarantie....

 

Ia banul inapui si mergi la altii unde poate ai mai mult noroc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa iau alta masina de la ei.

Vreau masina pt care am platit avasnsul sau avansul+despagubiri.

Eu consider ca este înșelăciune ceea ce au facut ei.

» Post actualizat in 02 Nov 2018 06:27

Te tepuieste dealer-ul si tu inca inisiti sa cumperi de la ei in conditiile in care ati convenit anterior?

 

Why?

 

Ai iluzia ca daca reusesti si tu sa ii "tepuiesti" cu alta achizitie tot de la ei, viata ta va fi mai buna? fix la fel te vor trata si in perioada de garantie/postgarantie....

 

Ia banul inapui si mergi la altii unde poate ai mai mult noroc?

Incerc sa vad daca trag lozul norocos la MB Autoklass
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia de la Atomobile Bavaria sunt cunoscuti pentru tepele pe care le trag. Au un sistem foarte dubios de vanzari si cazuri ca cele ale colegului au fost des intalnite...practic si daca platesti avans sau semenzi antecontract de vanzare cumparare nu ai nici o garantie ca nu iti sufla altul masina de sub nas. Am fost surprins sa vad ca firme mult mai micute,chiar no name sunt mult mai serioase decat astea cu pretentii.

 

Mult noroc si succes in demersul de a recupera prejudiciul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

e o chestie de OPC

Doar daca e pe persoana fizica. Opc nu are competenta in relatiile comerciale intre firme.

Pt nervii tai probabil ca ar fi mai profitabil sa recuperezi avansul si sa le f.m.i.c., dar astia merita târâți in instanta si beliti maxim. Valabil pt toti, nu numai ab.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inselaciunea sau inducerea intentionata in eroare a unei persoane este fapta penala si se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani conform art.244 din Codul Penal. In cazul agravant vorbim de inchisoare de la 1 la 5 ani ( inselaciune prin mijloace frauduloase). Singurul mod de a inlatura efectele este prin impacarea intre cele doua parti.

 

Daca ii vei actiona in instanta si eventual mai strangi cativa pagubiti ai sanse sa recuperezi prejudiciul cauzat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca tot e vineri si nu am ce munci, ia sa postez si eu parerea mea nesemnificativa.

 

Pentru ca vorbim de un dealer mare, ar trebui ca uneori si ei sa aiba de invatat de pe urma astora mai micuti. Asadar, consider ca ar trebui sa profiti de aceasta confuzie a lor, obtinand maximum de beneficii: o masina mai noua, km mai putini, mai bine dotata + un discount serios la achizitionare sau chiar si la revizie, poate revizii gratuite, etc.

Cred ca este bine ca apelezi la un avocat dar atentie mare: aceste firme mari nu au avocatii lor by default, si contracteaza pe altii (vezi Musat si Asociatii). Sa nu te intinzi mai mult decat iti este plapuma, pentru ca mic fiind, puterea avocatului tau (care are aceeasi lege cu a lor) este oarecum mai mica.

Tine-ne la curent cu ceea ce rezolvi, sunt curios daca David l-a invins pe Goliat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si-au mai luat-o unii maricei cu o avocata care zici ca era in slujba partii adverse si au platit vreo 45k€ pt o chestie care ar fi putut lejer sa iasa in 5k! De fapt tanti era doar toanta, nu rau intentionata. Si, la cum isi alege ab personalul, ar putea face o aroganta si in desemnarea avocatului. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebui sa te intrebi daca merita bataia de cap cu tot balamucul asta. O pot suci usor din condei cum ca a fost o eroare birocratica, o neintelegere...etc. Cred ca este foarte greu de demonstrat intentia oneroasa ca sa le poti cere pagube de vreun fel. Personal le-as cere banii inapoi, i-as injura si gata.

 

De pe margine e usor sa fii instigator, nu ai nimic de pierdut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebui sa te intrebi daca merita bataia de cap cu tot balamucul asta. O pot suci usor din condei cum ca a fost o eroare birocratica, o neintelegere...etc. Cred ca este foarte greu de demonstrat intentia oneroasa ca sa le poti cere pagube de vreun fel. Personal le-as cere banii inapoi, i-as injura si gata.

 

De pe margine e usor sa fii instigator, nu ai nimic de pierdut.

Initial asta aveam de gand sa fac, dar duupa intalnirea cu Dumnezeul suprem aka "directorul de vanzari" m.am razgandit.

Timpul si energia consumata cu ei fara rezultat... Costa bani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa ai in vedere faptul ca, daca ii dai in judecata si pierzi, vor solicita si cheltuieli de judecata din partea ta. In cazul unei firme mari ca ABG, care contracteaza SCA mari, aceasta asistenta juridica poate fi scumpa.

 

De luat in calcul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E delicata situatia ta si ar trebui sa te consulti cu un avocat. Daca ar fi dupa mine as spune ca e pacat sa renunti mai ales ca esti in castig de cauza...dar tu stii mai bine daca vrei sau nu sa te legi la cap...Justitia din Romania dupa cum stii nu este cea mai grozava chestie si se pierd ani in procese si bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singurii care castiga din procese sunt avocatii ... chiar sunt platiti in avans...

:10: Avocati,judecatori,procurori...cam toti din sistem castiga foarte bine.Sistemul juridic e facut de asa natura incat sa traga cat mai mult bani de la acuzati si acuzatori.

E un business deja...dar de ce ne mira...si religia,educatia,sanatatea,totul in ziua de azi a devenit business.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...