Sari la conținut

accident jud. Vaslui


smar2
 Share

Postări Recomandate

Pana sa deschizi gura verifica ce e aia o intersectie si pe urma un drum, ca sa observi cat de ambigua si interpretabila este definitia.

 

Serviceul ala este un loc public, amenajat. Astfel ca , luand in considerare definitia data de OUG 195/2002 , la art 6 pct 14 drumului public = orice cale de comunicaţie terestră, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile .
Ori serviceul ala este deschis traficului rutier, intra si ies masini, astfel ca intra in incidenta prevederilor Codului Rutier.

 

Colegule, credeam ca aici suntem toti adulti capabili de o discutie constructiva nepresarata de taranisme inutile, m-am inselat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana sa deschizi gura verifica ce e aia o intersectie si pe urma un drum, ca sa observi cat de ambigua si interpretabila este definitia.

 

Serviceul ala este un loc public, amenajat. Astfel ca , luand in considerare definitia data de OUG 195/2002 , la art 6 pct 14 drumului public = orice cale de comunicaţie terestră, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile .

Ori serviceul ala este deschis traficului rutier, intra si ies masini, astfel ca intra in incidenta prevederilor Codului Rutier.

 

Colegule, credeam ca aici suntem toti adulti capabili de o discutie constructiva nepresarata de taranisme inutile, m-am inselat.

 

nu stiu ce tii tu neaparat sa demonstrezi si esti destul de obositor

 

putem sa o luam de la capat?

omul a facut stanga intr-o curte intr-un loc unde nu exista linie continua

un vehicul era in depasirea lui

 

sustii ca doar cel care se afla in depasire e vinovat?

 

apoi, apropo de legea data de tine, e data o hotarare judecatoreasca care o limiteaza momentan, in cazul proprietatilor private, la benzinarii si parcarile supermarket-urilor

sustii ca orice intrare in curtea unui service auto/vulcanizari ar fi un drum public? stiam ca se numesc cai de acces in lege si atat

 

service-urile auto in general nu sunt deschise traficului rutier, ci doar clientilor

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am incercat mana cat am putut sa-mi explic punctul de vedere cu argumente proprii si articole din Codul Rutier, nu insultand lumea. E randul tau. Ok, intrarea in service sau in peco sunt cai de acces, cum se circula pe ele? Nu pot avea ambii prioritate in acelasi timp.

 

Conform articolului pustiul s-a angajat in depasire dupa ce duba a inceput sa semnalizeze, asa scrie acolo. Deci cum e?

 

Tânãrul de 17 ani a ignorat semnalizarea unei dube ce se deplasa în fata sa, regulamentar si a intrat în depãsire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am incercat mana cat am putut sa-mi explic punctul de vedere cu argumente proprii si articole din Codul Rutier, nu insultand lumea. E randul tau. Ok, intrarea in service sau in peco sunt cai de acces, cum se circula pe ele? Nu pot avea ambii prioritate in acelasi timp.

 

Conform articolului pustiul s-a angajat in depasire dupa ce duba a inceput sa semnalizeze, asa scrie acolo. Deci cum e?

 

Tânãrul de 17 ani a ignorat semnalizarea unei dube ce se deplasa în fata sa, regulamentar si a intrat în depãsire.

 

o sa fac altfel decat tine si nu o sa raspund cu o intrebare

 

amandoi au gresit, baiatul ca nu a vazut ca ala face stanga, dubasul ca nu s-a asigurat cand a facut stanga

nu e primul caz de genul asta, au mai fost o gramada, din punctul de vedere al politiei niciodata nu e ala care face stanga complet nevinovat, uneori e si ala care depaseste vinovat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da domnilor, am inteles cu asigurarea si restul. Dar eu ma gandesc ca se aplica cand toata lumea merge regulamentar, asa ar fi normal. Practic majoritatea accidentelor intre autovehicule, ambele aflate in miscare si cu schimb de directie, pot fi incadrate la culpa comuna din oficiu. Fac si eu ca omul stanga in intersectie, trece unul pe rosu din contrasens si ma plesneste si e culpa comuna ca nu m-am asigurat... inteleg corect?

 

Indifierent cum eu prefer versiunea mea, consider ca e mai sanatos sa gandesc asa si ma poate ajuta infinit mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic, lucrurile pot fi impinse intr-un astfel de absurd. Mai ales ca tu nu vezi ce semafor are ala din contrasens, doar presupui ca are rosu.

Practic, mie cel putin mi se par mai mari sansele de a considera culpa comuna cazul de fata decat cazul din exemplul tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O banda/sens --> rezulta doua scenarii:

 

1) Soferul dubei a semnalizat --> caz in care motociclistul trebuia sa il depaseasca prin dreapta daca avea loc, ori sa astepte terminarea manevrei de catre acesta --> vina din punct de vedere legal e a motociclistului

 

2) Soferul dubei nu a semnalizat --> caz in care motociclistul trebuia sa aiba o marja de siguranta, aka distanta fata de autoturismul din fata lui --> vina morala e a motociclistului --> culpa comuna din punct de vedere legal

 

Parerea mea e ca a vazut drumul drept si a vrut sa depaseasca. Nu i-a trecut o secunda prin cap ca cel din fata lui ar putea sa faca stanga si probabil a observat prea tarziu frana acestuia. La 17 ani ce experienta de trafic sa aiba, s-a pacalit si l-a costat viata.

 

Toti vorbesc de ea, dar prea putini ii acorda atentie (preventie e cuvantul de ordine)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prafrau, tu si altii ziceti ca e culpa comuna ca nu s-a asigurat duba. Eu zic ca nu e pentru ca duba in momentul in care a inceput manevra nu avea la ce sa se asigure din moment ce motociclistul nu era deja angajat in depasire, deci primul a fost ala cu duba. S-a uitat in oglinda si n-a vazut nimic si a inceput manevra si pe urma a iesit si motociclistul din spatele lui. Pai a cui e vina?

 

Asa zice in articol cel putin, am dat citat dar faceti pe chinezii. Ba chiar prafrau zice ca a fost tocmai invers, poate stie detalii de la fata locului, cine stie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prafrau, tu si altii ziceti ca e culpa comuna ca nu s-a asigurat duba. Eu zic ca nu e pentru ca duba in momentul in care a inceput manevra nu avea la ce sa se asigure din moment ce motociclistul nu era deja angajat in depasire, deci primul a fost ala cu duba. S-a uitat in oglinda si n-a vazut nimic si a inceput manevra si pe urma a iesit si motociclistul din spatele lui. Pai a cui e vina?

 

Asa zice in articol cel putin, am dat citat dar faceti pe chinezii. Ba chiar prafrau zice ca a fost tocmai invers, poate stie detalii de la fata locului, cine stie...

 

stai, tu consideri ca daca te-ai asigurat o data nu trebuie sa te mai uiti in timpul manevrei, ceilalti sa te fereasca? am ceva probleme cu asta

suna foarte aproape de clasicul "m-am uitat, nu venea nimic"

 

daca cumva crezi ca ceilalti au obligatia legala sa te lase sa termini o manevra odata inceputa (cum pare sa fie la moda), vezi ca nu exista asta in lege

 

mi se pare destul de simplu, motociclistul trebuia sa vada ce se intampla si sa nu depaseasca, dubasul trebuia sa se asigure, nu stiu de ce vrei sa-l scoti pe unul dintre ei basma curata

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, trebuie sa te asiguri normal dar fizic este imposibil pentru ca, in cazul de fata, trebuie sa te asiguri si din fata si sa te uiti si pe unde mergi, nu doar din spate, nu le poti face pe toate simultan. Din nou, in cazul asta bineinteles ca motociclistul, neaflat in depasire, era obligat sa lase duba sa faca stanga cat timp s-a incadrat corect, ce tot zici acolo? Este articol in Codul Rutier care spune clar ca se depaseste prin dreapta in cazul asta, lucru foarte logic. Altfel ajungem in situatii absurde.

 

Nu vreau cu tot dinadinsul sa scot pe cineva vinovat, am citit articolul si am tras concluziile mele, nu am motive sa fiu partinitor in vreun fel ca nu cunosc partile implicate. Hai sa fim totusi obiectivi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unul din ei a fost vinovat, politistul trebuie sa determine asta si e destul se greu pentru ca fiecare spune cum a vazut el lucrurile, asa ca baga culpa comuna si scapa repede. In lege scrie clar sa te asiguri nu si de unde si asta deschide portite in functie de circumstante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, trebuie sa te asiguri normal dar fizic este imposibil pentru ca, in cazul de fata, trebuie sa te asiguri si din fata si sa te uiti si pe unde mergi, nu doar din spate, nu le poti face pe toate simultan. Din nou, in cazul asta bineinteles ca motociclistul, neaflat in depasire, era obligat sa lase duba sa faca stanga cat timp s-a incadrat corect, ce tot zici acolo? Este articol in Codul Rutier care spune clar ca se depaseste prin dreapta in cazul asta, lucru foarte logic. Altfel ajungem in situatii absurde.

 

corect, exista articolul ala

asa cum exista ala care spune sa te asiguri din toate partile la schimbarea directiei de mers

 

mi se pare normala nevoia de a te asigura in mai multe directii in timpul unei manevre, in orasele aglomerate e chiar foarte importanta

 

in alte locuri o fi absurda

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect, exista articolul ala

asa cum exista ala care spune sa te asiguri din toate partile la schimbarea directiei de mers

 

Daca erai tu in locul dubistului nu mai strigai culpa comuna.

 

Lasand legile la o parte eu vreau sa spun ca daca pleci la drum cu mentalitatea asta ca e culpa comuna, si ca te va feri celalalt, daca tu intri in depasire cand ala din fata a pus semnal stanga esti victima sigura. Da-o naiba de culpa ca nu te ajuta pe patul de spital sau in mormant. Ii urez baiatului insanatosire grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca erai tu in locul dubistului nu mai strigai culpa comuna.

 

Lasand legile la o parte eu vreau sa spun ca daca pleci la drum cu mentalitatea asta ca e culpa comuna, si ca te va feri celalalt, daca tu intri in depasire cand ala din fata a pus semnal stanga esti victima sigura. Da-o naiba de culpa ca nu te ajuta pe patul de spital sau in mormant. Ii urez baiatului insanatosire grabnica.

 

corect, si asta e valabila la orice accident, oricum ar fi impartita legal vina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar cumva s-a retinut faptul ca pe strada respectiva se schimbase sensul cu vreo 6-8 luni inainte, iar melteanu nu stia...bla bla bla...i

Nu exista asa ceva. Legea e cat se poate de clara referitor la obligatia conducatorului auto/moto/whatever de a fii atent la semne de circulatie, marcaje rutiere, etc. Faci tu o confuzie probabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...