Sari la conținut

Brembo sau CL Brakes?


RobertCtin
 Share

Postări Recomandate

Salutare prieteni!

Dat fiind faptul ca nu prea imi place eficienta franelor de pe motocicleta mea, doresc sa schimb furtunasele + placutele de frana.
La furtunase e destul de clar, am inteles ca Venhill sunt ceea ce trebuie.. dar la placute de frana, ce sa aleg?

1. Brembo Sinter Carbon.

 

sau

 

2. CL Brakes XBK5.

 

Eventual daca aveti feedback-uri despre producatori mai buni, astept cu interes.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai poti pune pe lista TRW Lucas si EBC.

Din propria experienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Brembo au Sinter sau Carbon Ceramic pt anumite modele, mai poti opta pentru variantele racing de la Brembo ca:

Racing RC - carbon ceramic

Racing Z03 sau Z04 - Sinter

http://www.moto.brembo.com/en/results/suzuki/gsx-r/600/2006/pads/front

Editat de claman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

brembo sunt subtiri la placute...gurile rele spun ca nu le fabrica ei...le cumpara de la diversi...

carbone lorraine sunt ok...dar trebuie sa alegi atent compozitia...

daca esti sigur ca te dai doar pe circuit...desi as spune ca nu e asa ....daca pui intrebarea asta...mergi pe C60

daca nu esti racer..o cam pui..ca nu reusesti sa le tii fierbinti....asa ca XBK 5

spor...

aa...acum o sa ai o dilem cu cate degete sa franezi

:-L

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Eu imi doresc sa franez cu un deget.. dar cu actualele placute trebuie sa pun doua degete la bataie, uneori spre finalul sesiunii chiar 3.. ca parca ma lasau franele.. sau puterea mea de a apasa maneta... habar n-am..

Dar, cea mai buna treaba o fac atunci cand franele imi permit sa franez cu un deget..

 

Nu sunt un racer foarte experimentat, inca am de invatat foarte multe chestii..

La ultima iesire pe Adancata am mers constant 2.06-2.07, iar best laptime a fost 2.05.

 

Dar daca reusesc sa imbunatatesc franele, sa montez un QAT si sa pun niste gume in care sa am mai multa incredere, ma duc sub 2.00 destul de rapid, zic eu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai robertica....las-o ca macane...

te invata baietii aia care se dau ..tot...daca mergi pe circuit...ca sunt prietenosi!

vointa sa ai...si ceva finante!

cred ca de quickshifter vorbesti tu.....! eu nu sunt racer...nici macar in padure...dar am mai citit!

niste sticle :crack:

Editat de 0ctav
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

XBK5 Robi.

 

si maneta stock lunga, furtune venhill si lichind de frana DOT6, iar acum ca tot ai timp pe iarna ar fi bine sa demontezi si sa speli etrierii de depunere.

Editat de wtf?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer pentru "1 deget" ar trebui sa cam schimbe pompa, mai ales daca probabil o are pe cea stock care la suzuki e cam slaba.

 

+1

 

Diferențele între plăcuțele metalice de la producătorii cunoscuți sunt neglijabile față de diferența făcută de pompă și eventual etrieri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ii QAT?

 

Quick Action Throttle, ca pe stock am ditai cursa si trebuie sa-l iau super de jos ca sa dau full.

 

 

Sincer pentru "1 deget" ar trebui sa cam schimbe pompa, mai ales daca probabil o are pe cea stock care la suzuki e cam slaba.

 

In cazul in care tot nu-mi convine cu schimbarile pe care urmeaza sa le fac, cel mai probabil o sa incerc sa montez si o pompa mai buna.

 

XBK5 Robi.

 

si maneta stock lunga, furtune venhill si lichind de frana DOT6, iar acum ca tot ai timp pe iarna ar fi bine sa demontezi si sa speli etrierii de depunere.

 

Maneta stock am.

Furtune Venhill sunt pe drum.

Lichid de frana DOT6, multumesc ca mi-ai spus pt ca nu eram f sigur in legatura cu ceea ce ar trebui sa cumpar..

Spalatul etrierilor nu l-am mai facut pana acum, a fost facut de catre mecanic in Iulie - August 2017 din ce-mi aduc aminte, cand am schimbat placutele + lichid... dar, m-as baga sa fac eu treaba asta de data aceasta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pune xbk5 si schimba pompa de pe suzuki ala :))) chiar si etrierii :)))

 

O sa pun xbk 5 + inlocuit furtune.. vedem cum se comporta.

Daca nu-mi place, o sa schimb si pompa.... chiar si etrierii.. :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

O sa pun xbk 5 + inlocuit furtune.. vedem cum se comporta.

Daca nu-mi place, o sa schimb si pompa.... chiar si etrierii.. :))

De ex eu am pe a mea etrierii schimbati dar pompa stock si parca tot mi-as lua alta pompa :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...