Sari la conținut

GSX 600 F Limitata (Nelamurire)


Danirss
 Share

Postări Recomandate

Am o problema de logica cu fraza asta:

Motocicleta trebuie sa fie limitata din fabrica si este perfect legal sa o conduc (orice putere ar avea de fabrica)

Am citit articol (tradus) si am inteles - acolo este vorba de motociclete care au iesit din fabrica cu 25kw si sunt omologate ca atare. Adica din punct de vedere legal nu sunt limitate.

Per total articolul citat de tine sustine cam ce am scris si noi aici - nu poti pilota legal o motocicleta limitata de la >50kw la 25kw. Aparent legislatie este si in spania si in romania aliniat cu cea europeana.

Singura solutia este oferit tot in articol: maresti putere la 35kw (si in acte) si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@falkenberg 

El are impresia ca moto limitata din fabrica e alta chestie decat moto limitata la service ulterior. Eu nu vad diferenta. Atata timp cat spui "limitata", e acelasi lucru. Ala e cuvantul cheie din lege, nu scrie care limitare "se pune" si care nu. Ideea este mai curand cat de usor poate fi demonstrata limitarea daca e de fabrica...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine in Brief-ul mare scrie data, locația, ce s-au modificat pentru a fii limitată și valorile exacte (de la v. 24,0mm la 13,0mm) iar data este aceași cu data primei înmatriculări din Brief-ul mic (29.07.1994)

 

Scuzați claritatea 😂

IMG-20181114-WA0008.jpeg

Editat de Danirss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atâta timp cât la RAR ți se trece în CIV doar puterea limitată, nu ai de ce să îți faci griji. Ba chiar poți să faci delimitarea imediat după ce ai făcut Rar-ul și să circuli "legal" cu A2. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci ai documente romanesti care nu spun ca e limitata. Deci la un control de rutina probabil scapi. Pe de alta parte, daca faci accident si procurorul e foarte minutios, poate afla ca moto e necorespunzatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, XaeL a spus:

Deci ai documente romanesti care nu spun ca e limitata. Deci la un control de rutina probabil scapi. Pe de alta parte, daca faci accident si procurorul e foarte minutios, poate afla ca moto e necorespunzatoare.

Dacă se ajunge la așa ceva, RAR-ul e în culpă. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O fi si RAR-ul. Dar si tu, daca nu esti crezut pe cuvant ca tu nu stiai ca e limitata si de la cat ;)

S-ar putea sa se considere ca, de principiu, e treaba ta sa stii ce ai cumparat. S-ar putea sa nu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum adica serios? Evident ca e valabil si pentru RAR dar pe tine nu te ajuta cu nimic. Mai era un baiet care credea ca prosteste politaiul cu numarul indoit dand vina pe copiii de la bloc, tare mandru era de el. Aici ori se face misto la greu ori...

Decat sa pierzi timpul pe un forum unde se face mai mult misto, cu articole spaniole care nu te ajuta la nimic mai bine trimite domnule email catre politia rutiera, gasesti aici adresele de email oficiale, si termina balciul. Iti vor trimite raspuns oficial in format pdf, semnat si stampilat in cateva zile, testat de mine. Trimiti si tu de pe un email mai de domn asa, nu xxx_pussyslayer_69@yahoo.com. Nu te costa nimic si te lamuresti mai bine si mai repede decat ar putea forumul asta sa o faca vreodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Speță:
Se dă situația motocicletei de față. Presupunem că a fost la RAR, a fost înmatriculată ulterior și acum circulă pe drumurile patriei, călărită de un fericit posesor de A2. Are carte de identitate în care scrie puterea actuală, are certificat de înmatriculare și asigurare.
Acum, întreb pentru un prieten: Dacă se întâmplă ceva (îl oprește poliția, accident etc.) ce se poate întâmpla? În primul rând, care e interesul să se facă cercetări în sensul că motoreta a fost limitată sau nu? Cum se pot lega de faptul că motoreta a avut 100KW sau 1000KW și a fost adusă la 25? Cum pot demonstra asta? Cum pot demonstra faptul că nu din fabrică motoreta a ieșit cu 25KW ci în urma unei intervenții ulterioare? Se vor solicita detalii la RAR? Dați-o dracu', cred că prea țineți cu ursu'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, paulynos a spus:

Cum adica serios? Evident ca e valabil si pentru RAR dar pe tine nu te ajuta cu nimic. Mai era un baiet care credea ca prosteste politaiul cu numarul indoit dand vina pe copiii de la bloc, tare mandru era de el. Aici ori se face misto la greu ori...

Decat sa pierzi timpul pe un forum unde se face mai mult misto, cu articole spaniole care nu te ajuta la nimic mai bine trimite domnule email catre politia rutiera, gasesti aici adresele de email oficiale, si termina balciul. Iti vor trimite raspuns oficial in format pdf, semnat si stampilat in cateva zile, testat de mine. Trimiti si tu de pe un email mai de domn asa, nu xxx_pussyslayer_69@yahoo.com. Nu te costa nimic si te lamuresti mai bine si mai repede decat ar putea forumul asta sa o faca vreodata.

Am trimis e-mailuri, nu am primit nici un răspuns .. am fost în București la Udristei unde am întrebat direct un polițist, acesta spunând-mi prima dată că am voie, după când i-am spus legea mi-a zis că "nu prea crede că pot" nu vreau sa merg pe barba mea cum zice un băiat mai sus, nu vreau sa merg in baza unui articol in spaniola doar că altceva mai concret nu găsesc !! In acest caz ce pot face ? Să o țin in garaj până iau A-ul ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce poti face in general cu un autovehicul pentru care nu ai permis valabil? Il tii in garaj sau mergi pe barba ta cu el.

Diferenta intre a conduce motocicleta asta sau a conduce autobuz este ca la autobuz se prinde mai repede politistul ca nu ai categoria buna. Pentru motocicleta asta e mult mai greu sa isi dea seama. Dar nu imposibil.

Edit: ai si informatie foarte concretă. Legea. Doar ca nu vrei sa accepti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot te-ai dus la politie, mai du-te o data si cere un raspuns in scris (pararea cuiva de la ghiseu nu este raspuns oficial). Depui la registratura cu nr de inregistrare o foaie pe care scrii "subsemnatul ... , cnp..., domiciliat in..., detinator permis conducere nr...., cat ..., va rog sa-mi comunicati daca pot conduce pe drumurile publice moto ... serie sasiu... cert inmatriculare ..., avand in vedere ca detin cat a2".

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are toate sansele sa il trimita la articolul din lege. Cam ala e stilul de răspuns de obicei (in principal pentru ca ei nu acorda consultanta juridică, ei doar aplica legea). Dar merită incercat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda... pe de alta parte, eu am la activ, 40k km pe 2 roti in PL si naiba stie cat cu masina... odata nu m-a oprit garcea.

Parerea mea insa, legata de OP, nu e bine asa. Moto trebuie "re"limitat la 35KW ca sa fie legal, dar personal nu mi-as bate capul.

La controale de rutina treci fara problema. Singura buba ar fi, cum a fost mentionat si mai sus, ca in cazul unui eveniment mai serios daca esti luat la bani marunti, se pot lega de limitarea necorespunzatoare.

Chiar si asa ai doua posibilitati. Dai vina pe RAR, sau apelezi la bunul simt, ca era limitata SUB limita legata, deci in principiu chiar mai slaba decat prevedea legea...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@OP: Atâta timp cât e limitată la 25 KW (io cred că 25 e mai mic decât 35 :)) poți circula fără probleme cu A2. După ce iei A, dacă vrei să fii mai catolic decât papa, ți-o delimitezi la un service autorizat și soliciți RAR să-ți modifice CIV cu puterea reală.

Atâta gargară pentru un caz simplu... 

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...