Sari la conținut

Accident mortal Cheile Bicazului - copil de 17 ani


Metal Heart
 Share

Postări Recomandate

Intamplator am dat de asta.

 

https://observator.tv/eveniment/un-liceean-a-murit-la-tasca-motocicleta-alex-17-ani-accident-274438.html

 

Un liceean a murit la Taşca, după ce motocicleta lui a intrat sub roţile unei maşini. Alex avea doar 17 ani şi plecase la munte cu prietenii. Era elev în calsa a XI-a la Colegiul Naţional Unirea, din Tg. Mureş.

Duminică după amiază, Alex călătorea alături de doi prieteni, toţi trei cu motocicletele, în Cheile Bicauzului. Adolescentul a pierdut controlul motorului într-o curbă şi a ajuns sub roţile unei maşini. Din păcate nu s-a mai putut face nimic pentru el, murind la spital.

Ambulanţa Neamţa a oferit mai multe detalii: s-a intervenit la un accident rutier produs la Taşca, victimă fiind un tînăr de 17 ani. Diagnostic: SCR (stop cardio-respirator) resuscitat, prin accident rutier, preluat de un echipaj cu asistent medical, predat echipajului TIM venit în întîmpinare. Victima a fost transportată la UPU a Spitalului Judeţean de Urgenţă Piatra Neamţ. Din păcate motociclistul a decedat în spital.

Conform purtătorului de cuvînt al IPJ Neamț, tînărul de 17 ani, din Mureș, a condus o motocicletă pe DN 12 C, din direcția Bicaz – Lacu Roșu, iar la intrarea în localitatea Tașca, într-o curbă, s-a dezechilibrat şi a căzut. A ajuns pe contrasens, sub un autoturism condus de un bărbat de 37 de ani, din Piatra Șoimului.

Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.

 

 

Accidentul s-a intamplat, pare-se, pe data de 6.11.2018.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 89
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

RIP. Daca e ceva de invatat aici, e ca scoala moto din Romania este o gluma proasta, si cei ce sunt la inceput, sunt expusi la riscuri mari. Au nevoie de ajutor, sfaturi, cineva care sa ii ghideze...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va dati seama ce morcov am si eu cu Fi-miu la 16 si un pic.....

Macar iese cu tine , nu cu altii alesi gresit. Editat de M!ha!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bro scoala moto cu drumul ala de munte sunt diferite rau de tot...

Daca ai avea in cadrul orelor de scoala, in faza finala, sesiuni de contravirare-explicat si exersat, explicat cum e cu privit unde vrei sa mergi, apoi, mers si in afara orasului, pe un drum liber, chit ca tot cu 50km/h, si exersat, abordare viraj, la viteza mica, cu cineva care sa iti arate, poate ai fi mai pregatit, atunci cand o faci singur. La asta ma refeream....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aprilia, tata...

 

In cazul asta ai o responsabilitate foarte mare: sa-l inveti. Sa-l inveti si sa-i strici la carabe dupa ceafa pana baga la cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-ti e si cu motoflocarii astia !!!

Asta inseamna sa mergi cu un ''lider'' gresit .

RIP

Si tu tot lider prost ai avut?!

» Post actualizat in 09 Nov 2018 16:49

RIP. Daca e ceva de invatat aici, e ca scoala moto din Romania este o gluma proasta, si cei ce sunt la inceput, sunt expusi la riscuri mari. Au nevoie de ajutor, sfaturi, cineva care sa ii ghideze...

Nu confunda scoala moto cu acele cursuri de siguranta si perfectionare.

Scoala nu are nici-o vina aici.

» Post actualizat in 09 Nov 2018 16:50

Copii invata repede si vor intotdeauna mai mult .

Cand ieseam cu cel mic , mereu trebuia sa-l temperez sa nu ma depaseasca .

Cam asa si aici , doar ca nu a avut cine sa-l tempereze.

Ala mic stie ca ai cules porumbul?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chris, stii cum se zice, safety's not a permanent state of affairs...ce rost au intepaturile stiind ca roata se tot invarte si poate una din zilele aste iti vine si tie randul?

Total de acord cu tine.

,,domnul” mentionat mai sus, avea si vad ca inca are o satisfactie deosebita sa faca misto de cei implicati in accidente.

Desi l-a lovit karma, insista in continuare sa pozeze in catolic.

Si mai sunt cativa, dar ei cica au ,.pierderi de memorie” cand cauta porumbul.

 

Fi-ti ma oameni, ca e gratis!

» Post actualizat in 09 Nov 2018 18:12

De multe ori ma intreb de ce trebuie sa ne demonstrezi ce IQ mic ai :what:

Ti-am mai zis eu... nu te mai exprima tu la plural, in numele tuturor, ca nu esti etalonul nimanui si nu reprezinti pe nimeni.

Esti cam egal cu zero!

Editat de ChrisRR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum cativa ani am de de A2 de curiozitate. Dupa un an mi am luat un moped si a inceput sa mi placa ideea de a imi lua moto. Am dat iar da A si am ales cea mai scumpa scoala doar ca sa invat ceva mai mult. Am intrat la scoala bou si am iesit vaca... desi ii puneam intrebari instructorului meu, nu aveam cum sa inteleg ceva pt ca nu aveam cum sa pun in practica. Nici macar contravirarea n am inteles o desi o faceam din instinct pana atunci. Dupa doua saptamani am mers pe drumul poienii. La coborare undeva am facut greseala sa tin mai mult de ambreiaj si m am trezit ca o iau spre parapet... nu stiu cum am reusit sa o dreg atunci dar am realizat ca nu stiam absolut nimic ... pustiul probabil a facut o greseala banala si aia a fost... e obositor ca naiba cand esti incepator si faci o tura lunga

Editat de Klaus Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, am rezistat sa ma uit vreo trei minute la filmul lu' vloggerul su..fletului. Nu stiu ce s-a intamplat pe sosea si nici nu am de gand sa caut, mi s-a facut efectiv scarba.

 

Ce-ar fi facut un om normal la cap ar fi fost sa taca din gura. Sau, daca nu putea, sa bage frumos un flowing text, RIP, regrete, condoleante, familia indurerata, in memoriam si toate cele.

 

Ce-a zis asocialul nostru in primele minute, calare pe mobra prin oras: ca EL n-a putut sa doarma, ca EL abia a plecat de la facultate, ca pe EL l-au (cuvant urat) varii cu intrebari si acuzatii, ca EL se duce acasa sa editeze - sa editeze, plm!!! - si dupa aia sa se culce, ca EL e obosit. Video-ul are vreo juma' de ora, dar mie mi s-a facut greata dupa cateva minute. Jigodie inumana, fara pic de empatie...

 

RIP pustiului si condoleante familiei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ala e un jeg de om care a vrut sa ii demonstreze unui copil ca el stie (cu toate ca are cateva cazaturi la activ in timp scurt). Pacat de copil ca si-a ales un prost ca lider, nu a fost obligat sa alerge dupa el, dar se stie tendinta unui incepator.

 

Legat de scoala moto de la noi, 90% din instructori au A-ul doar ca sa poate sa faca cursuri in rest nu prea au treaba.

 

Pacat, RIP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Nu stiu ce s-a intamplat pe sosea si nici nu am de gand sa caut, mi s-a facut efectiv scarba.

 

Ce-ar fi facut un om normal la cap ar fi fost sa taca din gura. Sau, daca nu putea, sa bage frumos un flowing text, RIP, regrete, condoleante, familia indurerata, in memoriam si toate cele.

 

(... ...) Jigodie inumana, fara pic de empatie...

 

RIP pustiului si condoleante familiei...

Foarte adevarat, si eu gandesc la fel!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ma doare-n bascheti de skilu jivinei... nu despre asta se vorbeste-n propozitie.

 

Cu scoala incep sa ma gandesc, din alt punct de vedere, ca ai dreptate.

 

Chiar nu aud de incepatori cu B care se fac praf pe serpentine. Pe de alta parte, cu A, gramada. Ma gandesc c-ar fi bine daca le-ar zice cineva la modul organizat ca habar n-au inca sa mearga atunci cand iau plasticul. Politaiul, instructorul, cineva. Si mai bine, sa le arate. Doua curbe mai asa si-o franare de urgenta. Dupa care sa le spuna ca astea-s chestii comune, nu de competitie, si ca pana nu le pot face fara sa se gandeasca, nu e momentul sa se dea aplecat pe curbe... Vreo doua vorbe despre cauciucuri, etc.

 

Insa vorba voastra, la 200E scoala...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe vremuri, era altă metodă. Înainte de a-ți da permisul, te băgau într-o sală, iar toți cei care urmau să primească documentul trebuiau să se uite la filme și poze, făcute de Miliție, cu accidente.

Poze d-alea ”ogriș” pline de sânge...Explicate, și comentate. Erau unii care ieșeau din sală că li se făcea rău. Efectul era, probabil, că-ți scoteau din cap toată vitejia. Asta era prin 1978.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost, in '84 am vizionat si eu filmele! Sambata, la Udriste, cadru festiv, asa primeai permisul.

In ziua aia am sarbatorit, duminica n-am avut voie sa circul (cu soț/fara soț, remember?), iar luni m-am rasturnat cu masina... :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era si "egalitate".

 

Majoritatea aveau Dacii, cateva Oltcituri si Lade. Daca vedeai o masina facuta muci, nu puteai gandi: Tovarase, ala e prost, eu am bembeu cu trei sute de cai refegisti, abees si eirbeg. Depasesc de rup si franez pe-o moneda, si daca intra un prost in mine, el moare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce informatii aveti voi, dar mie mi se pare bine ca omul ala a povestit ce si cum. Cand se tace dupa mortale tipam ca de ce nu dau detalii cei care au fost cu accidentatul. Acum cand se spune ce si cum tipam ca e bulangiu ca a povestit.

Daca tot ce a povestit omul e adevarat mie mi se pare OK. Daca stie cineva cum ca ar minti, sa spuna ce si de unde stie.

Cat despre a-i trage pe altii dupa tine, inteleg ca pustiul ala nu era la primul drum pe motoreta, deci probabil ca i se mai povestise ce si cum despre mersul in gasca, mai si mersese, ineleg. Acuma...sa ma iertati, dar nu poti sa-i tii de ghidon celui de langa tine si nici sa-l duci in brate pana la destinatie. Si da, am stat cu incepatori o gramada, am mers in grup zeci de mii de km (nu, nu exagerez, cred ca pe la vreo 50.000) cu oameni care mergeau mai incet ca mine, in majoritatea timpului la drum lung mergans eu ultimul. Dar pe curbe fiecare cu motocicleta lui si atat, pe dn-uri aglomerate fiecare cu motocicleta lui si atat, in orase aglomerate fiecare cu motocicleta lui si atat!Altfel devine mai periculos pentru toti cei implicati.

Am si acum un incepator de care ma ocup. Si am avut si incepator care a cazut in spatele meu. A avut noroc si era soseaua goala si fara obstacole pe exteriorul curbei. Dupa ce s-a cules de pe jos si el si motoreta a recunoscut ca a incarcat sa mearga ca mine, desi ii spusesem de o mie de ori sa nu cumva sa faca asta. De ce ajunsesem eu in fata lui nu mai stiu, in majoritatea drumului mersesem in spate. Dar omul nu m-a invinovatit cu nimic, si-a asumat greseala si a zis ca s-a invatat minte.

 

Repet, daca stie cineva ca flcaul asta cu clipul minte cu ceva sa spuna ce si cum. Ca daca nu mie mi se pare ca omul n-are nicio vina iar povestea lui e de bun simt.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v locked this topic
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...