Sari la conținut

Lauda de sine


Krimh
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 59
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

On 11/28/2020 at 11:04 PM, easy ride on! said:

O.K.

Hai sa-ti zic.

Eu ma gandesc ca daca vine omul sa-ti ceara o parere inseamna ca nu se pricepe. Altfel ma duceam sa-i cer produse. Deci ii explici ca la prosti. Credeam...

Prima data ii zic ca vreau sa leg leduri la o baterie (n-am specificat puterea) si ca inteleg ca trebuie si rezistente intre.

Dupa discursul ofertantului de servicii am plecat cu leduri de 3V si un soclu pe care vin 2 baterii de 1,5V. Si fara rezistente. Mi-a dat cu virgula, desi recunosc ca sint babalau in domeniul asta, dar am zis ca stie omul ce face, mai ales ca pe led nu scrie de cat e. Lipesc lemnul sa fac loc la soclul ala, mai ales ca macheta nu are prevazut asa ceva, deci ma chinui sa fac cumva... sa fie bine sa nu fie rau.

A doua oara m-am dus si am explicat ca se ard ledurile si imi zice (a se citi urlă) ca daca sursa de curent are 3 si ledul e de 3, normal ca se ard cand pun mai multe. Desi ai vazut ca am reusit sa aprind doua. Imi da 2 baterii de 9V fiecare (despre care intreb daca una singura are aceleasi dimensiune ca soclul de data trecuta), iau leduri si intreb iar de rezistente. Nu zice daca are sau nu, ci ca nu trebuie! Ajung acasa, bateria nu se potriveste in suport, whatever... leg un led si se arde. Si repet si se arde. Si repet si se arde iar.

Tu poti explica asa, ca pentru prosti ce am de facut? Step by step: cumpara alea, monteaza-le in ordinea asta? 

Vreau sa aprind minim 3 leduri.

Mersi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
La 09.04.2021 la 9:10, VyXxer a spus:

E regal. Cam 1,5 m, adult.

 

 

 

171257877_760330604869655_5041515257952337231_n.jpg

  ahaaa    folosim acelasi adeziv....   oare de aia nu mai gasesc ??  

uite si ultima mea trasnaie :IMG_20200426_212149.thumb.jpg.a46ec4967832904b7daafd9df76b240f.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Taz Asg

 

Eu folosesc Loctite cel mai des. ( https://www.dedeman.ro/ro/adeziv-universal-loctite-transparent-3-g/p/5000217?k=loctite&apn=3&pn=1&idc=942&pip=0&osa=1&upf=1

Mai e si unul albastru, dar e gel. Si mi-e sila s stau sa stept pana isi face treaba. Apoi, sint si "piese" in pozitii care nu prea te lasa sa stai dupa aracet, sau ceva cu intarire mai inceata.)

P-orma aracet. Si prelandez (prenandez, ... mi-e sila sa gugalesc :) ). Adeziv de cizmarie, gen :)

 

 

 

Ce foloseai, de nu gasesti?

Misto piesa!

Vreau sa merg si eu pe un tanc, sau avion, ceva... Dar mai incolo, poate. Acusa mai am aia din poza in lucru si inca un kit sigilat (pt vremuri negre :)))))

Editat de VyXxer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, VyXxer a spus:

@Taz Asg

 

Eu folosesc Loctite cel mai des. ( https://www.dedeman.ro/ro/adeziv-universal-loctite-transparent-3-g/p/5000217?k=loctite&apn=3&pn=1&idc=942&pip=0&osa=1&upf=1

Mai e si unul albastru, dar e gel. Si mi-e sila s stau sa stept pana isi face treaba. Apoi, sint si "piese" in pozitii care nu prea te lasa sa stai dupa aracet, sau ceva cu intarire mai inceata.)

P-orma aracet. Si prelandez (prenandez, ... mi-e sila sa gugalesc :) ). Adeziv de cizmarie, gen :)

 

 

 

Ce foloseai, de nu gasesti?

Misto piesa!

Vreau sa merg si eu pe un tanc, sau avion, ceva... Dar mai incolo, poate. Acusa mai am aia din poza in lucru si inca un kit sigilat (pt vremuri negre :)))))

  pai la cartoane aracetul ala de la Moment e genial. iti da suficient timp sa pozitionezi reperele, si apoi se intareste repede . pentru plastic am un kleber dedicat de la Henkel.

https://www.profi-winkler.de/shop/pattex-modellbau-plastik-30g/7244/10131

 

la tanc am folosit  grung gri, apoi vopsea verde pentru masa, apoi acrilice la tub pentru detalii   

IMG_20200426_212207.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 9 months later...
  • 7 months later...
  • 3 weeks later...

Intreb si eu, de curiozitate. Cum ai facut ca gaura din fundul conservei, prin care trec firele, sa nu aiba margini taioase? Sa preintampini ca atunci cand impingi priza in perete,s a nuse taie izolatia firelor si sa faca scurt? Sau ai mers la noroc?

Eu unul as fi cumparat o doza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...