Jump to content
Sign in to follow this  
sarpee

Amenda radar Germania

Recommended Posts

Salutare, zilele astea mi-a venit o scrisoare cu o amenda de 30eur din Germania pt depasirea cu 19km/h(in loc de 60 aveam 79km/h) de platit o platesc, dar cum? Unde? Am vazut ca sunt unii smith&smith la care poti plati si mai au ei un comision nu stiu de cat..? Alte variante ? Am card in lei la ING merge cu transfer in lei in contul de primit de ei? Si mi-a mai venit un formular de raspuns in care imi dau datele personale, ala unde se trimite?

Pai si pe amenda aia nu scrie cine din Germania ti-a trimis-o? Retur trimiti tot acolo, pe adresa respectiva.

Salut! Eu am primit din Franta, iar pe scrisoare erau absolut toate datele necesarii efectuarii platii online. Am facut plata fara probleme. 

Tot din Franta am primit si eu o amenda si erau toate datele necesare in plic. Am platit-o printr-o aplicatie pe telefon, foarte simplu, primind si confirmarea de plata. Amendes.gouv  este aplicatia

In general, amenzile de Germania pot fi platite si prin Paypal. Mai sunt doar cateva regiuni care au ramas in urma si merge doar prin transfer sau direct la banca. Trebuie doar sa citesti cu atentie pachetul de info care a venit cu amenda si garantat ai tot ce-ti trebuie.

Te poti duce la BCR(spre exemplu) si platesti acolo,dar iti vor lua inca o taxa de vreo 20e(daca nu gresesc).

Varianta 2,ar fi sa gasesti un amic/binevoitor care locuieste in germania si care vrea sa te ajute.Dupa ii transferi lui banii si aia e.

Succes

Un binevoitor din Ro cu cont in € nu o fi bun? Drept ca tot sunt destul de mari comisioanele pt transfer extern.

Am ramas cu amenda neplatita din Germania pentru ca la banca in Ro cereau comision 50 euro:))) pentru amenda de 35euro, o platesc de anul nou in Germania daca se mai poate

La ‎15‎.‎11‎.‎2018 la 18:14, sarpee a spus:

Salutare, zilele astea mi-a venit o scrisoare cu o amenda de 30eur din Germania pt depasirea cu 19km/h(in loc de 60 aveam 79km/h) de platit o platesc, dar cum? Unde? Am vazut ca sunt unii smith&smith la care poti plati si mai au ei un comision nu stiu de cat..? Alte variante ? Am card in lei la ING merge cu transfer in lei in contul de primit de ei? Si mi-a mai venit un formular de raspuns in care imi dau datele personale, ala unde se trimite?

Salutare,

daca nu ai gasit rezolvare intre timp...te pot ajuta. Imi virezi contravaloarea in lei ( ca. 145 lei pe cont BRD / au si astia un curs de cumparare marisor :( ) , imi faci o poza la couponul ptr Transfer bancar pe care l-ai primit... si-atat, eu iti platesc din contul meu german. Formularul acela primit nu trebuie sa-l completezi, e doar ptr cazul in care faci recurs sau vrei sa declari ca nu ai fost tu conducatorul vehicolului...etc.

Week end placut,

Norbert