Sari la conținut

Ungere lant moto cu ulei de motor pt. Depozitare


Trusty
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 76
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Lasand expresia cu saracul gard la o parte, desi se pare ca e la moda acum, eu inca as vrea sa vad ca scrie pe ambalaj treaba aia. 

Acum, nu stiu daca de la mine neaparat a plecat avantul tau muncitoresc de a presupune niste lucruri pe care eu nu le-am zis...si totusi:

 

Citat

Caută pe net, scrie pe ambalajul lanțului. Tu folosește in continuare spray, eu dau de 47000 km ulei de transmisie.

 

pana la urma poti folosi si ulei de la bunica daca tu crezi ca e util. Sau poti presupune, citind din stele evident, ca eu folosesc in continuare spray de dat la subrat. Cica si lichidul de frana face bine pe post de frectie pe picioare, sunt tot felul de astfel de teorii. 

 

 Dilema mea, sau mai bine zis, singura mea intrebare, era una singura, la care vad ca inca nu am raspuns...

 

M-am uitat foarte atent si pe ce link ai dat acolo, am vazut doua poze cu acel ambalaj:

 

https://www.google.com/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fwww.xn--batzng-eua.de%2FWebRoot%2FStore3%2FShops%2F62159407%2F5886%2F408A%2F8150%2F737C%2F2ED4%2FC0A8%2F2AB8%2F7ACA%2F10004211_800_2.jpg&imgrefurl=https%3A%2F%2Fwww.xn--batzng-eua.de%2FDID-520-VT2-X-ring-5%2F8x1%2F4-GB-Renn-Kette&docid=PVHP-9OTC6MrmM&tbnid=a3oNjfxtZRr-gM%3A&vet=1&w=800&h=533&client=firefox-b&bih=948&biw=1920&ved=2ahUKEwjvl_f06ejeAhURKywKHWlhBh0QxiAoAXoECAEQFQ&iact=c&ictx=1

 

https://www.google.com/search?q=did+chain+with+oil&client=firefox-b&biw=360&bih=564&tbm=isch&ei=S3T2W_DVJfuVjgaHupCgBw&start=0&sa=N#imgrc=oXED1LFGayh5yM:&mhpiv=1&spf=1542878287789

 

Pe niciuna nu am vazut sa se specifice asa ceva. Eram pur si simplu curios daca intr-adevar asta scrie si pe ambalaj. In fine, e un forum, toata lumea abia asteapta sa aiba un subiect de barfa :)

 

Sau, cum e la moda acum, trantesc si eu o expresie si ma retrag in glorie: ce mic e gardul si ce multa lume la orizont! 

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Misionarul, ce bine ne intelegem noi, vstromistii... Îmi place că mă crezi când spun ceva legat de unsul lanțului cu ulei. Presupun că ai montat vreodată un kit de lanț cu mânuțele din dotare si te-ai uitat pe ambalajul lanțului.

 

Speedy, mulțumesc pentru clarificări, dau o bere dacă ne-om intalni. 👍

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, Lucian_M a spus:

Misionarul, ce bine ne intelegem noi, vstromistii... Îmi place că mă crezi când spun ceva legat de unsul lanțului cu ulei. Presupun că ai montat vreodată un kit de lanț cu mânuțele din dotare si te-ai uitat pe ambalajul lanțului.

 

Speedy, mulțumesc pentru clarificări, dau o bere dacă ne-om intalni. 👍

Culmea e ca io am umblat cu kiturile alea de mi-a venit inapoi, da' n-am vazut niciodata specificatia aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, Speedy.K a spus:

In figura D scrie SAE 80W-90.

Oricum daca ai ungator automat n-ai ce sa faci cu sprayul.

Multzam. Acum am văzut și eu.

 

Am avut ungaror automat atunci când am luat v strom. L-am aruncat după o luna. Umplea de ulei bascula, foaia de spate și tot ce prindea în cale. Stropii erau pe toată zona. Poate avea el o problema dar nu mi-am bătut capul, mi s-a părut un compris prea mare fata de o ungere cu ceva special de lanț. 

 

Dupa părerea mea, orice ulei gândit special pt alt scop, nu are vâscozitatea necesara sa rămână pe lanț la viteze mari. Și asta atrage praf inutil. 

 

Dacă e o problema grava la ungator și se scurge sau arunca și pe laterala cauciucului, atunci problema poate deveni letala. Nu sunt fan. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu vorbesti doar asa, ca sa exprimi ceva. Eu vorbesc din experienta de 3 sezoane si peste 47000 km, in care NU am pus mana pe vreun spray de lant. Faptul ca TIE ti-a functionat aiurea ungatorul nu inseamna ca TOATE ungatoarele de lant (care functioneaza cu ulei) sunt naspa. Generalizezi aiurea. Dar asa sunt vstromistii, le stiu pe toate. Vezi ca am vandut cateva ungatoare prin tara (si mai am comenzi, nu si caldura in atelier) si nu s-a plans nimeni ca s-a umplut roata de ulei. E la moda sa punem poze din excursii facute in diverse zone ale lumii si sa sufocam lumea cu "cat de tari suntem". Uite cateva poze de la o iesire destul de lunguta, in care am consumat maxim 200 ml de ulei (mers mult pe ploaie) https://www.facebook.com/lucianmfoto/media_set?set=a.1591591490900424&type=3 .

Daca aveam spray, era o placere sa ridic roata si sa curat/ung lantul. Nu am cric central si nici nu imi pun. Uleiul folosit- Lukoil 85w90, luat cu 19 lei, ca a fost prima benzinarie ivita in cale (veneam intr-o seara spre casa, rezervorul de ulei era gol). Nu caut sa conving pe nimeni ca ungatorul de lant functioneaza foarte bine, iar uleiul asigura o ungere mult mai buna decat cu orice spray, ieftin sau scump. Dar sa spui ca ungatoarele sunt naspa (ca ai avut tu unul bulit)- chiar m-a facut sa las un pic deoparte editarea si sa iti dau un raspuns. Cu toate ca nu prea merita deranjul.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu vad ca ții neapărat sa îți masori bilutele cu mine. 

 

Vrei sa ne măsurăm în km, în bilute, în ulei sau in ce vrei? 

 

Înțelege odată ca nu ma interesează orgoliile tale. Mi-am spus părerea, ți-ai spus părerea. Era suficient și fără sa te dai cocos. În rest, lasă coismele ca ma lasă rece. 

 

Asta nu e topic de asa ceva. Răspunde la subiect și atât. 

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, misionaru a spus:

Tu vad ca ții neapărat sa îți masori bilutele cu mine. 

 

Vrei sa ne măsurăm în km, în bilute, în ulei sau in ce vrei? 

 

Înțelege odată ca nu ma interesează orgoliile tale. Mi-am spus părerea, ți-ai spus părerea. Era suficient și fără sa te dai cocos. În rest, lasă coismele ca ma lasă rece. 

 

Asta nu e topic de asa ceva. Răspunde la subiect și atât. 

Ei, n-am zis eu ca astia cu vstrom se mananca cel mai tare intre ei? Nu ti-am spus cati km am facut ca sa ma dau mare fata de tine sau altcineva, ti-am spus doar ca in acesti km nu am folosit decat ulei de transmisie. Pe care il aplic din mers, fara sa ma opresc special pentru uns. Nu ma intereseaza ce crezi despre mine si nici nu ma masor cu tine la bile sau la altceva. te credeam om de treaba, insa imi dau dreptate ca am avut inspiratie sa ma retrag de pe Vstromania (si probabil si de la intalnirile pe care le vor organiza pe viitor) fix datorita unora ca tien, care se cred buricul pamantului si se uita urat spre muritorii de rand.

 

De vorbit- ai un vocabular de mahala. Atat te duc bilutele de la rulmenti, aia e. Da' oricum tu le stii pe toate. Hai pa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lucian, ești total pe lângă cu tot ce crezi despre mine. 

 

Drept dovada, recitește tot topicul asta și vezi cine arunca la fileu și cine respinge. 

 

E ok, totuși nu ma deranjează dacă alegi sa ne ignoram reciproc și sa răspundem fiecare la subiect. Asta dacă poți, firește. Fără sa te iei de persoana care emite părerile. 

 

Te salut. :)

 

PS. Dacă atunci când spun ca asta e părerea mea, tu  crezi ca le știu pe toate, înțeleg ca e cazul sa ne ignoram. 

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 38 minute, Paca a spus:

Hai bre ca reci is bune doar berea si soacrele ... :lol:

Pana una alta , on topic , si eu aveam in permanenta  mozol pe lant /bascula/janta ....insa nu ma deranja . Ma uitam cu mana pe boton de aveai senzatia ca vroiam sa prajesc lantul  in oloi ca la McD.... nu sa-l ung   :P

Si eu is de aceeasi parere- prea mult ulei nu ii dauneaza lantului. Dimpotriva, il curata si-l lubrefiaza. Trebuie doar un pic de atentie sa nu se dea mult prea mult, ca se murdareste mobra. De parca n-ar exista carpe sau servetele de hartie la benzinarii... Nu am avut nici eu problema sa imi alunece roata din cauza uleiului, cum spun unii paranoici pe aici. Numai cine nu a incercat nu stie despre beneficiile uleiului pe lant. Si nici cei care au avut ungator bulit. Imi mai iau un litru de ulei, ma mai tine doi ani. 19 lei in loc de cateva sute de lei pe sprayuri.

Acum 8 minute, misionaru a spus:

Lucian, ești total pe lângă cu tot ce crezi despre mine. 

 

Drept dovada, recitește tot topicul asta și vezi cine arunca la fileu și cine respinge. 

 

E ok, totuși nu ma deranjează dacă alegi sa ne ignoram reciproc și sa răspundem fiecare la subiect. Asta dacă poți, firește. Fără sa te iei de persoana care emite părerile. 

 

Te salut. :)

Cel mai bine ar fi sa mai asculti pe/de altii care s-au lovit de vreo problema/situatie in mod diferit fata de cum ai patit tu. Ma poti ignora cu placere. Daca vad ca o iei totusi pe aratura, te voi corecta, daca am argumente/dreptate. Daca nu, tac. Fa si tu la fel.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ungator, imi e foarte comod sa ung lantul din mers, sa ii dau cat ulei vreau cand merg prin praf sau apa. Cu un litru de ulei merg peste 30000 km. Cost ulei- 19 lei. Calculeaza cat te costa spray-urile de curatat si uns in acesti km. Dar in primul rand conteaza comoditatea. Si ungatorul asta asigura, in primul rand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, IceCube a spus:

Dar de ce dai cu ulei de transmisie in loc de spray DE LANT, e mai bun, e mai ieftin, e mai la moda, de hipstareala, care-i treaba?

Eu chiar sunt curios.

Orice ulei poate fi pus intr-un ungator declansat manual, in timpul mersului. Unii prefera asta din varii motive. Unele dintre ele le inteleg si eu: e mai la indemana si e mai ieftin. 

Minusurile, in schimb, pentru mine, mi se par mult prea multe. Cum am scris mai sus, tinde sa acumuleze praf inutil si imbacsire in tot ce inseamna angrenaj. Asta e cel mai mare minus. In plus de asta, un ulei care nu e destinat ungerii lantului, nu va sta mult prin o-ringuri. Sau daca va sta,  o sa stranga praf. 

 

Asta e parerea mea personala. Nu ma deranjeaza ca altii sa isi spuna parerile lor atata timp cat mentinem o discutie strict la acest subiect si atacam parerea unui om, nu omul in sine. :)

Citat

Alt topic care s-o basit...

Nicidecum. Mai ales daca incercati sa dati si voi un sfat, nu sa mestecati seminte. :)

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are experiență bogată cu ungator, emite păreri greșite, dar le știe pe toate. Ca un om mare. Cei care folosim ulei de transmisie vorbim aiurea.

Cum își explică faptul că un kit de lanț ține de vreo 30000 km și încă nu și-a terminat mandatul? Și i-am dat cu ulei din primul kilometru.

Poze din jurnal, acum are mai multi km mobra. Asta ca sa nu se spună că vorbesc aiurea (ca alții).

IMG_20181124_034000.jpg

IMG_20181124_034021.jpg

Era să uit de ungator, că iar zic unii că nu mă cred...

IMG_20181124_034859.jpg

Btw, a curatat cineva vreodată pinion de atac uns cu spray cu teflon? Eu da, la ambele motoare, abia am scos zmacul de acolo. La DL, uns ulterior cu ulei, am curățat foarte ușor. Și nici nu era jeg mult, ca la spray.

Dacă până si fabricantul, in speță DID, recomanda ulei de transmisie, de ce aș da cu spray? A, că fabrică si DID spray de lanț, e altceva. A descoperit că mai poate face un ban cinstit.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Daca este pentru depozitare ...de ce nu demontezi kitul de lant si il scufunzi intr-un recipient cu ulei? Protectie 100% peste iarna.

Shit! Ce nasol ca acum nu mai am niciun motiv sa va prezint si eu jurnalul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit si eu ce s-a mai scris pe aici. Interesante argumentele si contra-argumentele - cu toate astea nu ar trebui sa va dezbine niste supozitii de mecanica/intretinere.

Este posibil ca tehnica descrisa de Lucian, sau cea descrisa de Misionaru sa fie "mai buna" insa chiar si asa, nu cred ca cealalta recomandare duce catre o mentenanta catastrofala care va distruge lantul. Imi par totusi nuante neglijabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...