Sari la conținut

Câțiva români au inventat un gadget pentru motocicliști, care îi poate salva.


nikel1992
 Share

Postări Recomandate

Salut. Deschid acest topic pentru a va cere parerea despre un produs dedicat motociclistilor la care am lucrat impreuna cu un grup de motociclisti in ultimii 2 ani. Este vorba despre un dispozitiv care inglobeaza mai multe functii de siguranta pentru motociclist si motor.

 

Dezvoltarea a inceput de la necesitatea unei alarme ieftine, dar care ofera calitate. Alarmele de la branduri mari ofereau calitate dar putin cam scump pentru ,,orice motociclist”. Am realizat o alarma sigura, complexa si care iti permite sa afli locatia motocicletei tale oriunde te-ai afla.

 

Alta functie si poate cea mai interesanta este Automatic Emergency Call, dispozitivul fiind capabil sa detecteze un accident si sa trimita locatia acestuia catre un set de numere de telefon (112, familie, prieteni, etc.). Dinamica accidentelor moto fiind foarte diferita de la caz la caz, adica poti avea un accident grav la 20 km/h sau poti avea accident la 100 km/h din care sa iesi doar cu zgarieturi, ne-am gandit ca cei dragi noua sa nu fie alarmati degeaba sau sa se ingrijoreze in cazul unui accident minor, asa ca am lasat posibilitatea ca rider-ul sa poata sa respinga transmiterea accidentului mai departe.

 

Unul din dezvoltatori merge des la circuit si vazand cantitatea de date pe care noi o prelucram pentru a caracteriza accidente, a venit cu o idee super interesanta pe care am numit-o noi ,,Self improvement of motorcycle skills”, la vremea aceea. In fapt noi oferim datele pe care le utilizam in detectia accidentului, motociclistului. Acesta este capabil sa vada unghiuri de inclinare, viteze, acceleratii pe mai multe axe, etc. Ceea ce am reusit sa obtinem a fost un sistem de telemetrie pentru motociclistul de zi cu zi. Vreau sa merg pana la Brasov si vreau sa vad viteza, unghiul maxim de inclinare , etc., atunci activez datele telemetrice si acestea sunt inregistrate, impreuna cu intregul traseu pe care l-am parcurs pe telefon.

Ca mod de instalare l-am gandit cat mai simplu, nu am vrut ca cineva sa umble la motocicleta sau sa trebuiasca sa taie chestii. Dispozitivul se monteaza prin intermediul a doua fire rosu si negru, care merg pe bornele bateriei.

 

detalii la www.ridesafe.eu

Asteptam parerile voastre

 
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 82
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Recunosc ca nu am citit tot site-ul, dacă e trecut acolo îmi cer scuze, dar un preț estimativ?

 

Pretul dispozitivului va fi de aproximativ 100 euro, probabil putin redus in timpul campanie de crowd funding. Va mai exista o taxa pe luna datorata costurilor GSM.

Editat de nikel1992
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Misto ideea, felicitari pentru efort, nu e tocmai usor sa lansezi ceva de genul.
De curiozitate, crowdfunding-ul* pe ce platforma va fi facut?

Alertarea va fi integrata in device**, sau va trebui sa tinem conectat un telefon prin Bluetooth***?

Ai spus ca alerta poate fi anulata, cum putem face asta? E vreun buton care poate fi instalat pe ghidon sau cu ajutorul unei aplicatii de pe mobil?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare tare ideea si as extinde-o si la masini.

In momentul de fata incercam sa adunam cat mai multe subscribe, pareri si feedback deoarece avem nevoie de bani pentru productie. Daca vreti sa ajutati dati subscribe si dati-ne feedback.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Misto ideea, felicitari pentru efort, nu e tocmai usor sa lansezi ceva de genul.

De curiozitate, crowdfunding-ul* pe ce platforma va fi facut?

Alertarea va fi integrata in device**, sau va trebui sa tinem conectat un telefon prin Bluetooth***?

Ai spus ca alerta poate fi anulata, cum putem face asta? E vreun buton care poate fi instalat pe ghidon sau cu ajutorul unei aplicatii de pe mobil?

Dispozitivul trimite automat mesaj la serviciul de urgenta. In momentul de fata incercam implementarea apelului audio. Indiferent daca esti sau nu conectat cu telefonul dispozitivul va trimite mesajul de urgenta.

 

Pentru anulare, pe ecranul telefonului va aparea, indiferent de situatie, un buton cu care poti da dismiss. In momentul de fata este cea mai usoara solutie, avand ca a doua optiune implementarea unui buton fizic ce are rolul de a anula.

 

Campania se va desfasura pe indiegogo. Incercam sa adunam sustinatori astfel incat atunci cand lansam campania sa avem deja sustinere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La nivel declarativ, mi se pare foarte tare ideea. Nu cred ca aveti cum sa il faceti in 100 euro, sa faca ce spuneti pe site. Si alarma, si monitorizare , si apelare, etc. Conectare, 2 fire la baterie. Pai, alarma aia antiefractie, daca e atat de simplu sa o rezolvi...nu e tocmai ideal.

Subiect de urmarit oricum. Va urez succes, si hai cu prototipul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La nivel declarativ, mi se pare foarte tare ideea. Nu cred ca aveti cum sa il faceti in 100 euro, sa faca ce spuneti pe site. Si alarma, si monitorizare , si apelare, etc. Conectare, 2 fire la baterie. Pai, alarma aia antiefractie, daca e atat de simplu sa o rezolvi...nu e tocmai ideal.

Subiect de urmarit oricum. Va urez succes, si hai cu prototipul!

Prototipul a fost testat si feedbackul a fost bun. Incercam sa il ținem la un pret care sa fie convenabil pentru oricine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Felicitari pentru idee. Eu voi fi unul care il va folosi in afara tarii cel putin pentru cativa ani. Ar fi foarte interesant sa stim inca din start care sunt conditiile de functionare, SIM cu date active (presupun), pentru locatie probabil un GPS integrat deci o posibilitate de antena externa, bluetooth, bla bla bla.

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...