Sari la conținut

Câțiva români au inventat un gadget pentru motocicliști, care îi poate salva.


nikel1992
 Share

Postări Recomandate

Frumos! Imi place idea.

 

Cum se va comporta device-ul in cazul in care se trece granita?

 

Va urez succes in devoltarea lui :)

Pentru afara țării incercam ca utilizatorul sa nu simtă trecerea . Pentru el sa fie transparenta toată schimbarea.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 82
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cum anume se transmit datele catre 112? Sms aprobat de ei si in momentul in care il primesc se activeaza “din oficiu”.

Nu de alta, dar atu sunat vreodata la 112 sa reclamati ceva? Suni...ii dai datele unei doamne....aia te redirectioneaza catre politie, pompieri sau ce vrei tu si apoi o iei de la capat cu explicatiile privind numele, adresa, telefonul etc si dupa 2-3 minute (daca ai noroc) se ajunge la subiect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu de exemplu sunt sceptic/realist si pot sa zic sigur ca nu as folosi niciodata asa ceva.

In schimb o alarma simplu de legat la baterie m-ar coafa.

Editat de -UFO-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum anume se transmit datele catre 112? Sms aprobat de ei si in momentul in care il primesc se activeaza “din oficiu”.

Nu de alta, dar atu sunat vreodata la 112 sa reclamati ceva? Suni...ii dai datele unei doamne....aia te redirectioneaza catre politie, pompieri sau ce vrei tu si apoi o iei de la capat cu explicatiile privind numele, adresa, telefonul etc si dupa 2-3 minute (daca ai noroc) se ajunge la subiect.

 

 

Probabil va folosi sistemul SMS 113

 

Colaboram cu cei de la ISU care se ocupa de serviciu si incercam sa gasim niste alternative cat mai bune. Vrem sa oferim mai multe metode de contactare a serviciului de urgenta. Pentru moment legislatia nu ne permite sa folosim 113, urmand sa gasim o cale sa rezolvam acest lucru. Notificarea sistemului de urgenta se va face prin intermediul apelului.

» Post actualizat in 21 Dec 2017 14:56

Eu de exemplu sunt sceptic/realist si pot sa zic sigur ca nu as folosi niciodata asa ceva.

In schimb o alarma simplu de legat la baterie m-ar coafa.

 

Detaliaza te rog. Se poate folosi si ca o simpla alarma. Capabilitatile sunt selectate de voi. In cazul in care vreti doar alarma , ramane doar alarma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De exemplu sunt genul de om caruia nu-i plac:

- manerele incalzite

- camera video pe moto/casca

- GPS

- difuzoare pe moto

- aplicatiile

 

Si daca imi place sa-mi parchez motoru' pe jos nu vreau sa ma trezesc cu salvarea sau politia... sau poate vreau sa fug de la locul accidentului...

Editat de -UFO-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De exemplu sunt genul de om caruia nu-i plac:

- manerele incalzite

- camera video pe moto/casca

- GPS

- difuzoare pe moto

- aplicatiile

 

Si daca imi place sa-mi parchez motoru' pe jos nu vreau sa ma trezesc cu salvarea sau politia... sau poate vreau sa fug de la locul accidentului...

Nu ești public țintă atunci...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Excelenta ideea! Semnul de intrebare ramane asupra prețului de vanzare. 100 de euro este un pret pe cât de atractiv pentru clienți pe atât de ambițios pentru voi. Tot ce pot spune este că daca vă mențineți promisiunea prețului(+/-25%), îmi asum promisiunea de a-l cumpăra. Si vorbesc serios, puteți sa ma puneti pe lista de așteptare la lansarea produsului. Va așteptăm pe forum cu informații noi. Mult succes!!!

Cat privește sistemul de alertare ISU...imi mențin, ca și alți colegi de pe forum, părerea că...e mai dificil cu unii operatori. Insa chiar si un sms cu niste coordonate + apel la o ruda sau prieten de baza...ne dă oricum o sansa in plus...Poate suna el și dacă e grav, conteaza. Pentru ca, sigur, pe drum te mai vede lumea dar Doamne-fereste, daca te duci intr-un lan sau rapa si nu te vede nimeni... As introduce un buton de panica pentru cazurile de conflicte sau amenintari, care sa trimita deasemenea coordonate la cineva de încredere. Va doresc succes maxim!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ati putea suna la Guerrilla de dimineata pt emisiunea Bucurestiul Intreprinzator.

 

https://ro-ro.facebook.com/bucurestiulintreprinzator.ro/

 

http://www.bucurestiulintreprinzator.ro/

 

Nuj neaparat daca se pot obtine ceva finantari, dar macar este o sansa de promovare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O idee indrazneata ce are nevoie de curent de la baterie si o aplicatie ce poate fi conectata cu calculatorul mobrei (daca are asa ceva)

Parerea mea e ca adevaratele teste pe care vreti sa le faceti se vor face pentru inceput pe o pista care sa i ofere unora cu un skill level mai bun sa-si corecteze greselile. Testul de pe Cheia va fi relevant intr un mod touring, dar o parere mai buna o poti cere unora care merg la maxim si vor sa faca un improve alaturi de voi/tu.

 

Ce mi se pare dubios la aceasta idee/afacere este faptul ca din start se cer bani pentru un produs ce inca nu stim daca/cum functioneaza. Nu ai nicio filmare pe youtube?

Pentru inceput iti propun sa ceri pretul materialelor pentru ca feedback-ul sa-l ai gratuit si sa dezvolti solutia. Ulterior se pot cere preturi la pachetele de update. (in functie de ceea ce vrea fiecare)

Bafta cu dezvoltarea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru initiativa!!!

 

O propunere: daca device-ul are BT, ganditi-va la posibilitatea de a o conecta la un smart watch si masurat pulsul pilotului

Ar fii o data cel putin interesanta, daca device-ul se foloseste pe pista si poate chiar vitala in caz de accident.

 

Bafta :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Excelenta ideea! Semnul de intrebare ramane asupra prețului de vanzare. 100 de euro este un pret pe cât de atractiv pentru clienți pe atât de ambițios pentru voi. Tot ce pot spune este că daca vă mențineți promisiunea prețului(+/-25%), îmi asum promisiunea de a-l cumpăra. Si vorbesc serios, puteți sa ma puneti pe lista de așteptare la lansarea produsului. Va așteptăm pe forum cu informații noi. Mult succes!!!

 

Cat privește sistemul de alertare ISU...imi mențin, ca și alți colegi de pe forum, părerea că...e mai dificil cu unii operatori. Insa chiar si un sms cu niste coordonate + apel la o ruda sau prieten de baza...ne dă oricum o sansa in plus...Poate suna el și dacă e grav, conteaza. Pentru ca, sigur, pe drum te mai vede lumea dar Doamne-fereste, daca te duci intr-un lan sau rapa si nu te vede nimeni... As introduce un buton de panica pentru cazurile de conflicte sau amenintari, care sa trimita deasemenea coordonate la cineva de încredere. Va doresc succes maxim!

 

Unul din lucrurile care ne-a împins sa facem acest dispozitiv, a fost întocmai un pret mai mic. Vrem să creăm o comunitate de aceea pretul este unul pe care si-l poate permite oricine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce dimensiuni preconizezi ca o sa aiba?

Cat consuma in modul stand by/armat/dezarmat/gps/etc ?

Alarma are senzor de inclinare/perimetru?

GPS-ul/senzorii sunt integrati in dispozitiv sau foloseste senzorii telefonului?

Editat de V a L y O
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce dimensiuni preconizezi ca o sa aiba?

Cat consuma in modul stand by/armat/dezarmat/gps/etc ?

Alarma are senzor de inclinare/perimetru?

GPS-ul/senzorii sunt integrati in dispozitiv sau foloseste senzorii telefonului?

Pentru moment dispozitivul are 9 x 4 x3 cm. În condițiile în care are doar silent alarm.

 

În modul stand are undeva la 10mA, cu posibilitatea sa mai reducem putin.

 

Are senzor de inclinare. Senzorul de perimetru ă fost implementat, dar am renuntat la idee deoarece aducea un consum suplimentar. Nu ni se părea foarte folositor.

 

Senzorii sunt dedicați. Telefonul doar afișează datele . Toate datele sunt adunate cu ajutorul senzorilor aflați pe dispozitiv.

 

Pentru a lămuri, dispozitivul este unul hardware, iar telefonul are rol doar de a afișa datele.

» Post actualizat in 22 Dec 2017 15:53

O idee indrazneata ce are nevoie de curent de la baterie si o aplicatie ce poate fi conectata cu calculatorul mobrei (daca are asa ceva)

Parerea mea e ca adevaratele teste pe care vreti sa le faceti se vor face pentru inceput pe o pista care sa i ofere unora cu un skill level mai bun sa-si corecteze greselile. Testul de pe Cheia va fi relevant intr un mod touring, dar o parere mai buna o poti cere unora care merg la maxim si vor sa faca un improve alaturi de voi/tu.

 

Ce mi se pare dubios la aceasta idee/afacere este faptul ca din start se cer bani pentru un produs ce inca nu stim daca/cum functioneaza. Nu ai nicio filmare pe youtube?

Pentru inceput iti propun sa ceri pretul materialelor pentru ca feedback-ul sa-l ai gratuit si sa dezvolti solutia. Ulterior se pot cere preturi la pachetele de update. (in functie de ceea ce vrea fiecare)

Bafta cu dezvoltarea!

Nu cerem bani pentru dispozitiv înainte de a fi realizat. Ideea acestui tipic este de a înțelege mai bine necesitatea pieței si de a vedea potențialul in piata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...