Sari la conținut
marauder

Transfer paypal lei contra euro

Postări Recomandate

Si cum sigur va plictisitii, va supun atentiei urmatoarea chestie.

Mie imi trebuie 40 euro in paypal ...ieczista cineva care are euro in paypal si vrea sa ii transforme in lei? Din experienta personala stiu ca daca ai euro si vrei sa ii retragi lei in contul bancar, paypal iti baga o rata de schimb  de cacao (ceva de genul 4.4x) , si te taxeaza si cu 6 lei....asa imi trimite mie 40 euro (banuiesc ca nu sunt taxe pt transfer paypal/paypal) si eu ii virez direct banii in contul bancar romanesc...am la bt, bcr, brd, ing, raiff.

Daca ar fi sa imi alimentez eu contul cel mai probabil iarasi imi baga mie o rata de schimb de cacao (daca trimit lei) iar daca trimit direct euro, cel mai probabil ma taxeaza banca mea de ma rupe.

Daca ajuta cu ceva, tel meu este 0728591488.

Daca cumva rezolv, o sa scriu aici

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe viitor foloseste si tu Revolut

Partajează acest post

Link spre post

40 euro x curs cacao  = o diferenta de cacao. Felicitari , daca gasesti pe vreunul sa te ajute sa nu pierzi 10 ron  . 

Partajează acest post

Link spre post

Am folosit, crede-ma, nu vrei sa il folosesti..totul bine pana te pomenesti cu contul blocat pt verificarea fondurilor sau alte chestii, pana ajunge randul tau la supportul specializat pierzi cel putin 7 zile (timp in care ai banii blocati)...au probleme cu procesarea platilor, unii nu il accepta, nu te lasa sa faci afaceri (cumparari/vanzari de orice fel), daca primesti bani cu titlu de cadou repetat te intreaba pe tine, primitorul, care este sursa banilor primiti cadou (i-am indurmat sa ii intrebe pe daruitori sursa banilor, au zis ca nu pot, i-am indurmat ca in caz de transfer suspect sa opreasca banii cand pleaca de la expeditor si nu la destinatar dar la fel au zis ca nu pot...suspectez ca blocheaza deliberat baniii ca sa obtina, de exemplu, dobanzi mari la imprumuturi pe care le dau pe termen foarte scurt , pt ca banii clientilor sunt la gramada in contul revolut de la loyd/barclays)....in caz de buba mare banii nu sunt deloc asigurati pt ca nu sunt banca..sa mai continui cu minusurile revolut? Satul de sistemul lor, deliberat i-am facut sa imi inchida contul pt ca daca il inchideam eu personal imi luat taxa de inchidere.

Mi-am mai amintit una...au dat datele mele personale unei terte persoane (ei zic ca doar numele) au recunoscut si mi-au oferit ca si compensatie banii retur pe 3 luni abonament premium, si 3 luni avans premium...nu am consumat lunile, am preferat sa inchei colaborarea cu ei.

Acum 6 minute, JUST4TNT a spus:

40 euro x curs cacao  = o diferenta de cacao. Felicitari , daca gasesti pe vreunul sa te ajute sa nu pierzi 10 ron  . ...si in acelasi timp sa nu piarda si el daca vrea sa isi transfere banii ..am corectat eu :) .  Ai incercat sa transferi bani din/spre paypal? Stii cat costa si ca timp?  Cel putin 2 zile ca timp, pt ca sigur o sa li se para suspect faptul ca iti retragii banii si o zi dureaza sa "investigheze" a doua zi POATE fac transferul, vezi banii in cont in ziua 3-4-5, depinde daca prinzi weekendul. Dar na, ne pricepem la toate, ca doar suntem romani, si mai cu seama motociclisti :)

Partajează acest post

Link spre post

Pe viitor foloseste https://transferwise.com/

Din cate stiu au cele mai mici rate de transfer, pentru ca nu chimba valuta, adica valuta trimisa ramane in tara de origine, valuta primita se trimite dintr-un cont local in tara de destinatie.

Partajează acest post

Link spre post

Folosesc Revolut cam de un an.

Imi platesc ratele la banci, in euro si in lei. Inutil de mentionat ca rata de schimb este absolut imbatabila.

Nu mai fac drumuri la banca, la case de schimb. Banii au intrat mereu cu o zi inainte de data estimata de ei.

Am folosit cardul in europa, la orice POS. Am scos valuta din Croatia de la bancomat (in limita sumei fara comision).

Am avut odata un POS care mi-a aratat fonduri insuficiente, am intrat pe telefon, am alimentat contul de revolut, si in mai putin de 10 secunde am dat din nou cu cardul si tranzactia a fost acceptata.

Pentru cardul atasat, poti sa iti activezi / dezactivezi din aplicatie cardul, si metodele de plata (individual): insert, swipe, contactless.

Din cate stiu, au deschis o filiala si in Romania, deci pe partea de asistenta s-ar putea sa se fi imbunatatit lucrurile.

Partajează acest post

Link spre post
47 minutes ago, JUST4TNT said:

40 euro x curs cacao  = o diferenta de cacao. Felicitari , daca gasesti pe vreunul sa te ajute sa nu pierzi 10 ron  . 

Iti dai seama cati bitcoin cumpara ca aia 10ron..

Vai si cat ne mai radeam de o duduie care nu putea sa treaca peste doi mici pierduti.

Editat de goe 75

Partajează acest post

Link spre post

posibil ca la sume mici sa nu faca probleme revolut....la sumele plimbate de mine, m-au luat la ochi...si desi am dovedit sursa banilor, mi-au pus piedici , desi in revolut trimiteam bani din alt cont bancar al meu, deci nu era vorba de vreun comert...si da, cursul este net avantajos, corect....posibil ca pt platit rate, nemaitrebuit mers la banci/case de schimb, este ok..eu nu am rate de plata, deci imi folosea la o singura chestie

Legat de bitcoin, hhehehe, cineva are memoria buna...nu comentez dar pot spune ca pt mine, pana acum merita

Acum 9 minute, Unreal2 a spus:

@tudor_tigau asistenta o ai tot de la suportul din aplicatie. La premium se misca bine. 
Au deschis reprezentanta in Romania in aprilie/mai. https://www.capital.ro/irina-scarlat-ex-lead-marketing-manager-uber-va-ocupa-pozitia-d.html

suportul GENERAL la premium merge...dar cel specializat, stai cu zilele...eu prima data 9 zile, a doua oara 7 zile....ambele pe acelasi obiect, la interval de 1 luna intre ele

Partajează acest post

Link spre post

Omule, vorbim de 40 euro. Indiferent ce rata "de cacao" iti da paypal, banii economisiti nu justifica efortul.

Economisesti o cafea, ce naiba? Mai bine in timpul ala faci altceva.

Partajează acest post

Link spre post

Ca de exemplu ...sa economisesti niste bani !!!  :lol:

Partajează acest post

Link spre post
La 20.11.2018 la 16:28, Fiziflash a spus:

Omule, vorbim de 40 euro. Indiferent ce rata "de cacao" iti da paypal, banii economisiti nu justifica efortul.

Economisesti o cafea, ce naiba? Mai bine in timpul ala faci altceva.

o cafea facuta cu apa incalzita de sistemul de racire al scuterului e cu .00003ron mai eftina decat aia din benzinarie !

Partajează acest post

Link spre post

Lasati mai omul in pace, a pierdut bani cu devalorizarea asta la bitcoi si acum incearca sa se scoata pe toate partile.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.