Sari la conținut

Derbi Mulhacen 659 Scrambler,Cafe si Angel Nieto limited edition


Postări Recomandate

Salutare prieteni motociclisti!  Deschid un topic nou pe forum, subiectul  - Derbi Mulhacen 659  Scrambler si Cafe. Cele doua variante existente pe piata!  Pe la noi prin Romania sunt putine,dar pe viitor sa speram ca vor creste nr ul lor... o mobra destul de exotica  despre care sper sa aflam cat mai multe detalii Pro & Contra..

01_Mulhacen_659.jpg

02_Mulhacen_659.jpg

04_Mulhacen_659.jpg

09_Mulhacen_EST.jpg

Mulhacén_659_Café_3.jpg

Mulhacén_659_Café_4.jpg

Mulhacen659_Angel_Nieto_4.jpg

Mulhacen659_Angel_Nieto_5.jpg

Mulhacen659_Angel_Nieto_6.jpg

Editat de Kristian K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 148
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Asa e.

Mai stiu inca doi din Bucuresti.

Cel rosu este Angel Nieto limited edition,deci ar fi 3 modele de toate.Cafe-urile au jante de aliaj pe 17'',iar Scrambler-ul jante spitate pe 18''.

Editat de Kristian K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu,doar ca avand crampoane,pe asfalt scade aderenta si trepidatiile generate de crampoane imi vor face praf rulmentii rotilor.Oricum,Mulen-ul il folosesc cam 20-25% pe drumuri neasfaltate si restul pe asfalt.Pentru teren,folosesc DR-ul.:)

Mercic de apreciere,e chiar deosebita,mai ales ca acum are undeva la 168 kg la plin.

Editat de Christian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On topic,am vazut o singura data una pe viu.Este un concept interesant ca design.

Dar,mi-a placut,trebuie sa recunosc,mai mult ca multe modele de japoneze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Într-adevăr este un model mai diferit fata de ce eram obișnuiți cu modelele de pe piața.. În plus de asta vine echipata cu componente de top, Derbi un producător cunoscut mai mult pt modele 50,125, și scutere.. Au scos modelul asta pe piața pe un segment /Scrambler unde putini producători au modele.. 

Editat de Kristian K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Christian 1 a spus:

Designer-ul ei este Klaus Nennevitz:

KLAUS NENNEWITZ-Designer of Derbi Mulhacen 659.jpg

Talentat omul, a proiectat o mobra super mișto! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, slg-motorcycles a spus:

Talentat omul, a proiectat o mobra super mișto! 

Asa spun si eu.

La 22.11.2018 la 9:58, emilvef a spus:

Am probat-o si eu si se simte ca e mai usoara ca Pegaso Strada ,are zvac mai mare desi au acelasi propulsor Minareli.

Fiind si eu fost posesor de Aprilia Pegaso Strada II(Fun)pot spune la fel ca Mulen-ul are clar zvacul acela fata de Strada si Factory,asta datorat si faptului ca are vreo 30-35 de kg mai putin.

Ce m-a impresionat fata de Pegaso Strada,este ca are,ca si cazul lui Pegaso Factory,pompa fata frana radiala.Etrierii fata-cu 4 pistonase si 4(!)placute de frana si spate-cu 2 pistonase sunt tot radiali.Cu alte cuvinte,trebuie sa ai grija cand bagi mana in frana fata!

Ciclistica este grozava!Suspensia e ok si e reglabila si in tarie.Pozitia la condus e foarte buna,cel putin la dimensiunile mele corporale.

Singurul minus gasit de mine,este faptul ca,rezervorul de benzina are doar 12 litri!Asta inseamna o autonomie de 190-230 km(depinde cum bagi mana in acceleratie)pana trece pe rezerva unde mai ai 2,5 litri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat la specificatiile celor ce au propulsorul XT660 Minarelli si se pare ca doar asta are 48,6 cp.Celelalte au 48,0 cp.

Editat de Kristian K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta am observat si eu cand am luat-o.

Stiu ca ECU e diferit de cel de la Pegaso,desi Aprilia si Derbi apartin de acelasi grup Piaggio,iar electronica de cei de la Denso.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Scrambler-ul e cam enduro-touring,cafe racer-ele sunt de strada.Si cum Derbi a fabricat primul,scrambler-ul,zic ca e postat corespunzator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mie imi place,are exact ce-i trebuie.

Exista oarece variatiuni ale Scrambler-ului,inclusiv un flat-tracker:

Derbi-Mulhacén-10.jpg

derbi-659-mulhacen-scrambler_bf_6827627.jpg

Projet_Derbi_659_Mulhacen_flat_Track1.jpg

 

Editat de Christian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mobra este super din toate punctele de vedere, are unul dintre cele mai fiabile propulsoare monocilindru, frâne f bune Brembo, etriere radiale, discuri wave Braking,  și lista continua... Cred ca unul dintre cele mai reușite mobre Scrambler!  Problema este ca nush dacă cei de la Derbi vor continua evoluția modelului sau deja este scos din fabricație..? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu,a fost scos din fabricatie in 2013,odata cu modelele Trail,Strada si Factory din familia Pegaso a marcii surate Aprilia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva de genul,stiu si eu,2013.

Nu am cunostiinta de continuarea producerii viitoare a modelului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Derbi Mulhacen 659 Scrambler,Cafe si Angel Nieto limited edition

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...