Sari la conținut

GIVI MAXIA V56N/NT pe FZ1


Postări Recomandate

Salutare, 

as vrea sa achizitionez o hidosenie de topcase care sa adaposteasca 2 casti fullface modulare (C3 si Neotec), si desi pana acum eram destul de sigur de ce vreau, intrand direct pe site-ul producatorului observ ca GIVI MAXIA V56N/NT nu apare cand este selectat modelul FZ1 (06-15).

Pe google nu vad nicaieri un FZ1 cu V56N montat pe el, decat un model mai vechi (tot Maxia, dar nu V56).

15084036721913621460_large.thumb.jpg.b41fee14689859ab0a216118ac537080.jpg   1508403688694791543_large.thumb.jpg.9ba328061f93b1d920f9f9fc6de00398.jpg

V56-ul apare ca fiind compatibil cu FJR-ul. Practic nu se poate monta? Sau este doar o chestie de marketing, nealaturarea celor doua (V56 si FZ1)?

Iar ca baza de montare, este ok aceasta? (Cod articol 10023576)

61xXSdl6JBL._SL1292_.thumb.jpg.079fc9d5a3d633fd3676d59030962d39.jpg

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mă pricep și nici nu vreau să dezvolt mult, dar ansamblul are trei componente: 

  1. Sistemul de prindere al plăcii
  2. Placa
  3. Topcase

Topcase-ul în sine este în mod cert compatibil cu motocicleta, contează să găsești placa cu un sistemul de prindere (de obicei vin împreună și nu este obligatoriu să fie de la același producător cu topcase-ul) care să fie compatibil cu FZ1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sistemul de prindere al placii este asta.

La placa, sunt vreo 4 tipuri cand se da click pe articol.  A treia, de sus in jos am regasit-o mai pe tot netul ca fiind compatibila cu FZ1 (monorack fz plate plastic monokey fitting - 10023576)

Apoi topcase-ul ar trebui sa fie compatibil cu placa (desi cred ca este compatibil cu toate cele 4 placi, toate fiind monokey). Nu cred ca ar trebui sa aiba treaba cu motocicleta pe care se pune... dar mai stii?

Merci oricum pt info!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cadrul care face legatura intre motoreta si placa e important sa fie compatibil cu agregatul tau. Odata treaba asta rezolvata poti monta orice case cu sistemul de prindere respectiv, monokey in cazul tau. Galusca o fi urata dar este foarte practica si de la ghidon nu se vede. Cat timp merge modelul mai vechi de maxia merge si cel nou. gentimoto parca era importatorul oficial de la noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O spun altfel: topcase-ul și placa nu sunt specifice fiecărui model de motocicletă. Sistemul de prindere, este. Îți trebuie sistem de prindere al plăcii compatibile cu topcase-ul GIVI MAXIA V56N, pentru FZ1.

Mai precis, pentru a monta un Maxia V65N pe FZ1, ai nevoie de sistemul de prindere 359FZ de la Givi + placă M5 tot de la Givi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, paulynos a spus:

Galusca o fi urata dar este foarte practica si de la ghidon nu se vede.

Cu asta ma consolez si eu. Cat despre placa, ma gandesc la faptul ca aceasta ar trebui sa aiba gaurile de montaj pozitionate/suprapuse cu gaurile bratelor care o sustin si care se moteaza pe agregat, si de-asta cred ca nu toate modelele sunt compatibile, ci doar M5-ul cum spune @PzKpfW.

Cat despre M5, am mai elucidat-o un pic. Din cele 2 prezente (10023577 si 10023576), una este monolock si una monokey. V56 e compatibil cu monokey, deci ramane cea mentionata de mine in primul post (10023576)

M5 este monokey, M5M este monolock

Merci inca o data pt sfaturi.

 

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auzi, da nu vinzi motoreta? Serios acum:D

Si au dreptate baietii...iti trebuie suport givi pt motoretu` tau. Pe placa merg toate galustile de la GIVI.

 

43354544_269931006975602_7346456802923380736_n.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fotp7-1.fna&oh=621f07fc98f435157bd393d24dca3243&oe=5C7FB673

Editat de Ribo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-o vand mai @Ribo ca-mi place. Mi-am dorit-o, mi-a placut enorm cand am luat-o, am ajustat-o dupa cum am vrut... o numesc perfecta. Atata, nu prea poate cara multe saraca. Si nu pt mine, ci pt nefasta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci frumos pt info @Patrick_M, dar raman la V56, caci desi gasesc urata ideea de gogoasa, macar da un pic mai bine cu V35-urile existente, pe a mea. Oricum, in primavara le cumpar, cand sunt reduceri mai bune.

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te cred ca n-o dai..isi cauta si un prieten...e una la mures si una la comarnic (2009 respectiv 2006), GT-uri amandoua.

Zici ca-si face treaba bine? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este o motocicleta la care nu am absolut niciun regret. Iar de cand am schimbat frana fata si suspensiile... este bicicleta. Singurul regret e ca nu am suficient timp pt ea. Turele scurte ma plictisesc, iar pt Europa nu pot pleca oricand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am montat pe vstrom Maxia4 V56 in combinatie cu laterale v35. Pe moto arata ok, nu pare atat de mare ca atunci cand am primit-o in cutie (uriasa). Sta pe orice placa monokey, bineinteles. Si incap doua modulare, in orice pozitie!! Atentie sa nu o inchizi cu cheia in ea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...