Sari la conținut

Ruroc


M.D.
 Share

Postări Recomandate

Eu as zice nu... 

Si oricat as incerca sa inchid ochii la standardele de siguranta moto (lipsa) ma gandesc ca ar fi foarte incomod de purtat din cauza vantului, fenomenul de "drag", turbulente, neetansa la ploaie, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

32 minutes ago, TETEA. said:

ar fi foarte incomod de purtat din cauza vantului, fenomenul de "drag", turbulente, neetansa la ploaie, etc.

Asta se poate spune despre majoritatea căștilor open-face de pe piață.

@OP: sunt mai mulți fabricanți de căști moto care au modele similare (Bell, Shark, Caberg, Scorpion, etc.), nu văd de ce te-ai complica cu o cască de snowboard.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Logica spune ca vitezele de impact la ski/snowboard sunt mult mai mici decat cele de pe motoreta. Asta daca nu te dai ca un maniac cu placa/ski-urile :D Deci, ia-ti mai bine o casca speciala pentru motociclete (daca tii la capul tau). 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

14 hours ago, PzKpfW said:

@OP: sunt mai mulți fabricanți de căști moto care au modele similare (Bell, Shark, Caberg, Scorpion, etc.), nu văd de ce te-ai complica cu o cască de snowboard.

Da, poate scorpion exocombat. In rest nu mi place designul. Shark ul are ceva asemanator Dar e ciudata...numi place

Intreb pt ca am vazut si casti din al doilea razboi pe capul unora. Sunt constient ca nu ofera aceeasi protectie dar nici in castroanele alea gen Sons of anarchy nu am mare incredere.

Ma gandesc ca prinzi un 50km/h si pe placa....avand in vedere ca sunt schiori care ajung si la 200 km/h. Si apoi mai intri cu capul intr un copac, o stanca ....

Cat despre choper ist ul clasic nu s eu ala. Cu vesta si ciucate. 😁

Am casca full momentan, ma gandeam la urmatoarea. Cel mai probabil un scorpion exo sau tot una intreaga.

14 hours ago, Lucian_M said:

DOT, ECE, SNELL- ceva certificari? La protectie cred ca sunt sub nivelul MTR.

Clasa A de siguranta - Rheon Gel - Recco- Certificare FIS .Cam atat am gasit.

Nu are certificare DOT.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, M.D. said:

Shark ul are ceva asemanator Dar e ciudata...numi place

Shark cred că sunt lideri pe segment. Au vreo 4 modele: Drak, S/X Drak, Street Drak și Vancore. Drak și Street Drak sunt teribil de similare cu chestia asta de la Ruroc: open-face cu ochelari stil enduro și mască de plastic.

Mai uită-te și la Caberg Ghost și Bell Rogue. Sau așteaptă să apară Ruroc Atlas Trail, la anul probabil. La 500€.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...