Sari la conținut
Christian 1

De unde atata incrancenare intre noi?

Postări Recomandate

Constat ca,undeva la 8 din 10 topicuri,apare testosteron!La maxim!

Care spuneti voi ca ar fi problema(sau problemele)?Cazul cel mai recent si elocvent,laicurile verzi sau rosii!

Merita  deschisa cutia Pandorei,poate aflam solutia(sau solutiile)!

Viata,motociclismul,nu e vreun concurs intre noi,e o placere individuala...

Editat de Christian 1

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Motociclistii au bile mari, si le masoara intre ei, de la tastatura e foarte usor. Toti se cred mari motociclisti, indiferent ca fac 100 km pe an sau 50000. Unii nu isi baga niciodata nasul in mecanica, insa dau sfaturi pe net. Altii nu stiu decat sa suceasca de cheie si sa lucreze cu cricul. Stai ca vine acusi iarna (ups, a venit deja), incep pozele cu motoare si gagici pe care multi n-or sa le vada live niciodata, dar vor umple grupurile de pe facebook cu ele si nu se vor rezuma doar la asta, le vor aduce si aici.

Consider ca cele mai frumoase plimbari se fac cu 1-2-3 maxim 5 motoare. Ce e prea mult strica. Si excesul de postari pe net strica. Dar e iarna, deci care nu s-a dat pe doua roti in vara, n-o va face nici acum, deci se vor imbulzi la pc. E full de atotcunoscatori peste tot, nu mai e loc pentru cei care stiu mai putine lucruri. Ca o peranteza, am doi motani acasa (mari, peste 3 kg). Ii vedeam in vara cu boturile belite, urechile ciuntite. Ziceam ca-s mari barbati, se dueleaza cu motoanii vecinilor, ii apreciam pentru vitejie. pana cand i-am vazut in actiune: nu se suporta, deci se bat de nu te poti baga intre ei. Asa si noi: ne mancam intre noi pe net (ca nu incapem pe autostrazile virtuale). Iar la proba de traseu cam lasam de dorit (vezi topicurile cu accidente si cum isi arata unii bilele ulterior).

In definitiv, deci, cum a spus un coleg pe alt topic, e vorba de de bilute si cum le etalam.

Partajează acest post

Link spre post

Bilutele alea dor teribil daca-s asa de mari la unii de aici,cand te asezi pe sa...

Partajează acest post

Link spre post

Ala nu este testosteron colegu..este lipsa de buna crestere si lipsa de interes a proprietarului acestui site de a pastra un loc curat unde sa aiba acces doar cine merita,cred ca se prefera 5000 dar prosti decat 1000 dar buni.

Nu am vazut nici o comunitate mai dezbinata,mai rea si mai urata decat aici...sunt membru mercedes,bmw,audi...

Ce nu am inteles niciodata este ca se sterge un topic pentru ca a uitat initiatorul sa puna un amanunt,dar nu se sterg niciodata posturile jignitoare,nu ii baneaza pe cei care le scriu..sau aici se merge pe principiul de la TV,scandalul face audienta. 

Partajează acest post

Link spre post

@Lucian_M

Bravo maestre ! 

Adorabil cum te plangi ca prea ne masuram bilutele si imediat ne spui de ce ale tale sunt mai mari. In momentul in care o sa dai de planeta sau o sa  apara prioritati care te forteaza sa mergi mai putin ,sunt sigur ca o sa pretinzi ca ai bilutele la fel de mari dar din alte motive.

Partajează acest post

Link spre post

Motociclistii nu sunt chiar cei mai echilibrati oameni, altfel nu se apucau de motociclit.

Combina asta cu faptul ca pe internet poti fi oricât de agresiv pentru ca esti anonim, si ai reteta succesului.

Partajează acest post

Link spre post

@b86dtm

Si eu sunt membru pe forumul de Honda.Cand am nevoie de un somnifer intru acolo ...cand vreu distractie intru aici.Chiar daca in ultima vreme s-a pussyficat de tot si forumul asta, macar ramane speranta ca revenim la momentul in care turometru forumului indica multe replici mortale /min.

Partajează acest post

Link spre post
Acum 1 oră, goe 75 a spus:

@Lucian_M

Bravo maestre ! 

Adorabil cum te plangi ca prea ne masuram bilutele si imediat ne spui de ce ale tale sunt mai mari. In momentul in care o sa dai de planeta sau o sa  apara prioritati care te forteaza sa mergi mai putin ,sunt sigur ca o sa pretinzi ca ai bilutele la fel de mari dar din alte motive.

Iar ai uzat aiurea tastatura. Dar e iarnă, ai tot dreptul.

Partajează acest post

Link spre post

Constat si eu o concurentialitate intre oameni in general. (Si daca are rost si daca nu) Probabil sindromul a ajuns si aici ca deh .. 

Partajează acest post

Link spre post
42 minutes ago, Lucian_M said:

Iar ai uzat aiurea tastatura.

Tu o faci mai cu folos , maestre?

Partajează acest post

Link spre post

Pe forumurile de afară, vorbesc de cele unde sunt membru, oamenii pun întrebări, prezintă, dacă este cazul, situația în care se află și obțin soluții. Eventual revin cu feedback. Mulțumesc, la revedere și cam atât.
În România, membru pe Softpedia și motociclism. Pe ambele, românul când oferă un răspuns sau o explicație, e musai să dea de înțeles că e cel mai cel, cel mai frumos, cel mai deștept, cel mai înalt etc. și că, în același timp, toți ceilalți sunt vai de ei. Dacă ofer o soluție pentru o problemă, nu uit să menționez că soluția oferită câteva posturi mai devreme de altcineva e greșită și omul e idiot.
Am generalizat poate un pic prea mult, dar cam asta e ideea. Din nefericire... 

Partajează acest post

Link spre post

Poate va prindeti si voi ca pe forumurile din afara nu prea ies asa scantei pentru ca aia vorbesc mai mult despre masini  si motorete pe care nu le au.Sunt mai multi proprietari de Ferrari pe forumuri decat toate masinile care au iesit din fabrica aia de cand s-a deschis.Se mai baga si in discutii despre listele de mods pe care le au pt motorete care sunt inca in showroom.

De la aia a invatat tractoristul sa puna poze cu toate bmw-urile din sat si sa pretinda ca sunt ale lui.

Editat de goe 75

Partajează acest post

Link spre post

Am fost membru pe bmw si alfa, m-au dat afara 😛 . De pe clubford inca nu, dar nici nu mai activez. Daca ai nevoie de o informatie/solutie tehnica pierzi vremea pe tot ce este .ro, de pe forumurile straine aduni infinit mai multa informatie utila. Cele despre care am scris mai sus (.ro) sunt pastorite de oameni cu biznisuri in domeniu - comert cu piese, diagnoze, tuning etc. - si au fost deranjati de concurenta "neloiala". Pai daca tu vinzi o piesa originala cu 82 lei si eu o pot oferi cu 37 cu tot cu un adaos de bun simt cred ca e o problema, dar nu la mine!

Cat priveste bilutele te poti uita in trafic. Vezi in alta parte incrancenarea romaneasca? Eu n-am vazut-o (stiu, @goe 75 o sa zica de turist, am mai auzit melodia). Cam asta e, nivelul de civilizatie romanesc, frustrarile si defularile ne fac asa cum suntem, situatia economica fiind una dintre cauze.

Aici si eu sunt surprins cat de laxă e treaba vizavi de limbaj, matărângi fluturate, jigniri si alte alea, pe de alta parte aplicandu-se litera "legii" daca uiti ceva la un anunt (si esti iubit de moderatori, ca altfel doar te roaga frumos sa completezi). Plus ca umbla si hepatita asta, te ingalbenesti pe nepusa masa fara sa stii de unde vine virusul 😷

Editat de john17

Partajează acest post

Link spre post

Agresivitatea sub orice forma nu se manifesta doar aici pe forum ci si in viata reala. Gandeste-te in multe cazuri, la claxonul pe care-l primesti la semafor daca esti primul si nu ai demarat in jumatate de secunda. La depasirile riscante, de cele mai multe ori a celor care detin masini puternice. Gandeste-te la faptul ca ritmul vietii si problemele cotidiene ne duc la o incrancenare care de multe ori degenereaza usor intr-un fel de ura. Ne facem timp din ce in ce mai rar sa ajutam,sa salutam, sa zambim,etc.

Probabil ca aici pe forum, sub protectia anonimatului, pot sa iasa la iveala diverse frustrari si pentru ca este mai usor sa le exprimi asa, se intampla exact ceea ce spunea intiatorul topicului. Multe chestiuni cred ca se pot rezolva cu un pic de diplomatie si intelegere, iar daca asa nu merge, pur si simplu ignore da cele mai bune rezultate.

Editat de MirceaB

Partajează acest post

Link spre post

@john17

Vrei sa vezi care sunt aia frustrati ? Urmareste topicul de "patanii in trafic" si ii vezi si ca panselute ofilite si ca aplaudaci.

Partajează acest post

Link spre post

John, am impresia ca diplomele de "doctor in motociclism" au fost deja date. Nu ca mi-ar trebui una, is avansat in asta si eu cat un pas de melc, dar vad pe unii cu oo asa de mari pe aici, incat imi vine sa le donez roaba ca sa se poata deplasa mai usor.

Daca dau o informatie, o dau din bruma de experienta pe care o am, chestii testate de mine de-a lungul timpului. Dar pe net suntem numai viteji, in realitate multi n-au habar cum sa desfaca un far. De pe naked.

Cat despre cei frustrati in trafic, sa ridice mana sus cine n-a aratat niciodata degetul unuia care i-a intrat complet pe sensul de mers, "ca oricum avem loc sa ne dam pe margine". Sau cine nu injura DELOC in trafic. Nu mi-am luat claxoane daca n-am plecat fix cand s-a facut verde. Daca voi patiti asa, cu motorul sau masina, mai mergeti pe la vreo biserica. Chiar, maine se sfinteste catedrala... Poate aveti noroc de ceva har.

Partajează acest post

Link spre post
9 minutes ago, Lucian_M said:

Cat despre cei frustrati in trafic, sa ridice mana sus cine n-a aratat niciodata degetul unuia care i-a intrat complet pe sensul de mers, "ca oricum avem loc sa ne dam pe margine". Sau cine nu injura DELOC in trafic.

Este grav daca tu intradevar crezi ce spui. 

Partajează acest post

Link spre post

Aleg sa nu te mai bag in seama. Asta ca sa nu folosesc un limbaj pe care nu vreau sa-l afisez pe net.

Partajează acest post

Link spre post

Perceptii diferite asupra aceluiasi subiect si demagogie ieftina. Sindromul Dunning-Kruger parca ii zice.

Editat de paulynos

Partajează acest post

Link spre post

Iar nu va mai incape netu'? Navetz' nimic de facut pe la motorete? Mai punetz' si voi mana pe un pdf, mai facetz' neshte cornete virtuale...

Partajează acest post

Link spre post
16 minutes ago, Lucian_M said:

Aleg sa nu te mai bag in seama. Asta ca sa nu folosesc un limbaj pe care nu vreau sa-l afisez pe net.

Hahaha

Intradevar este mai important sa folosesti limbajul respectiv in viata reala decat in spatiul asta sacru.

Zicea paulynos ceva de "sfatosi" ...ia vezi , te regasesti?

Editat de goe 75

Partajează acest post

Link spre post
57 minutes ago, goe 75 said:

Poate va prindeti si voi ca pe forumurile din afara nu prea ies asa scantei pentru ca aia vorbesc mai mult despre masini  si motorete pe care nu le au.Sunt mai multi proprietari de Ferrari pe forumuri decat toate masinile care au iesit din fabrica aia de cand s-a deschis.

Interpretezi cum vrei și cum ți se pare. Eu nu sunt membru pe forumuri Ferrari ci pe forumuri moto din Marea Britanie, Australia și Noua Zeelandă. Iar acolo oamenii se ajută unii pe alții, nu încearcă să demonstreze că sunt mai deștepți decât ceilalți. 

Partajează acest post

Link spre post

Si eu am incercat sa ajut, insa daca o solutie este prea ieftina, este automat interpretata ca fiind periculoasa, deci se respinge.

Si, culmea, m-am luat cu cineva care e "coleg de forum" cu aceeasi mobra, cu care in trecut am mai dialogat. Dar tot eu n-am dreptate. Unii le stiu pe toate.

Editat de Lucian_M

Partajează acest post

Link spre post

@Kagemusha

Si esti singurul care viziteaza forumurile respective?  Toate sunt anoste.Daca nu ai fi gasit si aici ceva interesant ne paraseai si ii plictiseai numai pe aia.

Partajează acest post

Link spre post