Sari la conținut

Motogp presezon 2019


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

40 minutes ago, Method said:

Atitudinea e de aplaudat

 

Atitudinea lui Lorentho este una de "n-am nimic de pierdut". A ajuns la Honda pentru că era singura echipă competitivă de uzină la care putea merge. Sunt sigur că perspectiva de a-i fi coechipier lui #93 nu l-a prea încântat. Pe de altă parte, nu prea are presiune: cam toată lumea se așteaptă ca Marc să-l bată. Scopul lui este să nu ajungă să-l bată cu paru'. Iar dacă-i mai și fură 1-2 victorii, se va umfla și mai mult cocoșu'-n el. Și acum se mândrește că "de când a venit Márquez în MotoGP, eu sunt singurul care am mai câștigat un campionat în afară de el".

 

48 minutes ago, Method said:

Despre Pedrosa si Repsol...Pedrosa nu mai e competitiv la acest nivel de cativa ani,si totusi Honda l-a tinut,acum sa il tina si ca pilot de teste...imi pare cu regret.

 

Lasă că e mai competitiv Bradl... Nu?

Oricum, de remarcat era penibilitatea argumentului: statura. Serios Honda? E atât de stupid încât inițial am crezut că a zis-o panarama de Puig.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 512
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu,noi spunem ca nu are nimic de pierdut.El zice cu totul altceva - challenge the campion.Circumstantele venirii lui la HRC sunt cu totul altceva.Eu spun ca are o gramada de presiune - efectiv toata lumea va fi cu ochii pe el,doar despre asta se va vorbi absolut tot anul,e un fel de make or brake al lui musiu - Daca ii iese in unul din acesti 2 ani va deveni omul care s-a luat la tranta cu toti si a castigat,daca nu ii iese va deveni supreme looser.

Eu nu cred ca Lorenzo a venit undeva cu scopul de a lua 1-2 victorii.Revenim la diferenta dintre campioni mondiali si restul lumii?Scopul lui Lorenzo,il si spune printre randuri,este clar acela de a castiga un campionat mondial,poate ultimul al sau,in acesti 2 ani.Aa,ca nu asta e scopul celor de la HRC,ca ei l-au adus ca era moka si are o gramada de cunostinte,blablabla,ca MM e favoritul din toate punctele de vedere,ca ce vrea Lorenzo e aproape imposibil,de acord.Dar scopul lui Lorenzo e acelasi din 2008.Aroganta si incapatanarea sunt foarte bune aici.Chiar daca nu ii reuseste,sper sa faca spectacol.

 

Despre Pedrosa...nu stiu,poate Yama... a avut dreptate,poate nu.Nu sunt fan Pedrosa niciodata nu am fost,am zis - parerea mea e ca oricum HRC l-a tinut masiv in brate pana acum.Ori sa se supere ca nu il mai tine si in continuare...ar fi prea romaneasca treaba.Eventual o pensie speciala ceva de la hrc la terminarea activitatii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu sunt un fan (al pilotului) Pedrosa, dar explicația lor este penibilă. Genul de abordare tipică Honda. Iar argumentul cu performanța nu ține: pilot oficial de teste acum este Bradl, care a fost tot timpul sub Pedrosa. Pentru faptul că l-au ținut în brațe atâta hai să nu-i plângem, sunt sigur că au avut motivele lor - de la naționalitate, la sponsori, la faptul că a fost tot timpul un 'număr doi' supus și care nu a creat probleme. Și poate mai sunt și altele  despre care nu știm. Honda nu face caritate. Mai mult, dacă nu apărea Lorenzo pe piață anul trecut (și nu venea țăranul de Puig ca șef), ar mai fi rămas cel puțin încă un an ca pilot, din lipsă de alternative în primul rând.

 

Despre Lorenzo, sunt sigur că el vrea campionate. Dar având în vedere situația, sunt la fel de sigur că dacă are vreo 2 victorii după primul an la Honda și coechipier al lui Márquez va fi destul de mulțumit (cine mai are victorii pe 3 motociclete diferite? cine-i șefu'?). Iar presa îl va ridica în slăvi.

 

image.thumb.png.48911be38e886a09304ee55a9d46f71f.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 25.01.2019 la 13:35, PzKpfW a spus:

Nici eu nu sunt un fan (al pilotului) Pedrosa, dar explicația lor este penibilă. Genul de abordare tipică Honda. Iar argumentul cu performanța nu ține: pilot oficial de teste acum este Bradl, care a fost tot timpul sub Pedrosa. Pentru faptul că l-au ținut în brațe atâta hai să nu-i plângem, sunt sigur că au avut motivele lor - de la naționalitate, la sponsori, la faptul că a fost tot timpul un 'număr doi' supus și care nu a creat probleme. Și poate mai sunt și altele  despre care nu știm. Honda nu face caritate. Mai mult, dacă nu apărea Lorenzo pe piață anul trecut (și nu venea țăranul de Puig ca șef), ar mai fi rămas cel puțin încă un an ca pilot, din lipsă de alternative în primul rând.

 

Despre Lorenzo, sunt sigur că el vrea campionate. Dar având în vedere situația, sunt la fel de sigur că dacă are vreo 2 victorii după primul an la Honda și coechipier al lui Márquez va fi destul de mulțumit (cine mai are victorii pe 3 motociclete diferite? cine-i șefu'?). Iar presa îl va ridica în slăvi.

 

image.thumb.png.48911be38e886a09304ee55a9d46f71f.png

Bine punctat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iautee ia...habar nu aveam ca revin astia...oricum arata groaznic noul model...se vede ca i au parasit designerul minune...

ramane sa vedem cum presteaza...desi nu am mari pretentii

 

@method...pai sa vina la gp sa faca ce?.....ca ei nici cu formula 1 nu au facat mare branza,,,si la wsbk au avut cateva sclipiri apoi s au dus la fund usor usor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in formula 1 au facut cel mai bun motor ani la rand...multi ani la rand.

...iar in sstk din nou au castigat destule campionate daca mai tin eu minte bine.

Deci nu sunt chiar prosti in materie de tehnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 hours ago, Buggy said:

si la wsbk au avut cateva sclipiri apoi s au dus la fund usor usor...

 

Pentru că nu au mai investit. La fel cred că se va întâmpla și acum, vor face ceva publicitate noului S1000RR după care ies iar pe ușa din dos. Rațional vorbind nici nu au de ce să facă mai mult: modelul anterior s-a vândut foarte bine și a fost foarte apreciat ca track-bike pentru amatori deși nu a câștigat nimic notabil în afară de vreo două campionate de superstock în aproape 10 ani de participare.

 

Din F1 au ieșit datorită crizei economice mondiale și pentru că efortul financiar necesar susținerii unei echipe oficiale era prea mare. Ar putea să revină însă ca motorist, tot timpul au avut rezultate bune. @Methoda vorbit despre era 2000-2009 când au avut cel mai puternic motor de pe grilă, însă mai impresionantă mi se pare performanța pe care au avut-o în "prima eră turbo" a F1 (1983-1988). Spre sfârșitul anilor '80 BMW reușise să scoată aproape 1500cp (!) din blocul M12 - un 4 în linie de 1500cc. Tehnologia utilizată era atât de avansată încât abia acum au început s-o introducă pe mașinile de stradă.

 

12 hours ago, Method said:

numai in gp nu vin

 

Nu prea au de ce. Investiție mare, ROI incert sau/și redus. Și nici "performanțele" actuale a celor de la KTM probabil că nu-i încurajează.

 

În plus, nu se prea potrivește cu imaginea de marcă a BMW Motorrad, care face banul gros din vânzarea de R-uri și F-uri. Din toată gama de vreo 30 de modele, abia vreo 2 dacă sunt "sportive adevărate".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Method... pai nu zice nimeni ca sunt prosti la tehnica doar ca in competitiile de varf ca formula 1 sau wsbk nu au avut rezulazatele dorite... doar sclipiri...

A aparut un documentar despre Bmw Motorsport(masini) si spunea unu ca daca vrei formula 1 iei Ferrari daca vrei touring, DTM etc... alegi Bmw... aia e felia lor... 

@PzKpfW... eu zic ca au investit ceva la inceput.. au fost vreo 2, 3 sezoane cand au sperat... era Melandri, Haslam.. si in echipa Tardozzi plus altii... oameni cu experienta si tot nu au reusit... cei drept au fost aproape atunci... dar apoi s au lasat pagubasi... creca stiu si ei ca au nevoie de timp sa poata sa fie competitivi si nu se agita... vb ta... putina reclama si aia ee.. ca intradevar la capitolul stock, competitii nationale, camp europene e des intalnita si isi face trebaa bine... dar mai departe...nu prea mai merge... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

11 hours ago, Buggy said:

oricum arata groaznic noul model

 

E subiectiv, dar și mi se pare la fel. Precedentul (pre-facelift, înainte să-i facă bot de rață) nu era frumos, dar era interesant. În același stil cu RC8. Modelul nou e "comun" și de la depărtare arată a chinezărie. Sau a Bajaj Pulsar.

 

image.thumb.png.6af99fe0c0923dfa7751a706faf2335e.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Împart aceeași părere. Deși când a apărut mi se părea prea similar cu Panigale V2. Dar arată foarte bine, mai ales în realitate. Probabil că (și) de-asta se vinde atât de bine. Doar evacuarea arată ca dracu'. Strict estetic, evacuarea de pe 1299 FE a fost cea mai reușită.

 

image.thumb.png.7bd20fe8b6509de9241fdceafaecc24f.png

 

Și coada. Deși arată bine, nu arată la fel de fain ca cea de RSV4 și mai ales R1.

 

image.thumb.png.96d56f4d5608d212e928f24a95471a4d.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, PzKpfW a spus:

 

E subiectiv, dar și mi se pare la fel. Precedentul (pre-facelift, înainte să-i facă bot de rață) nu era frumos, dar era interesant. În același stil cu RC8. Modelul nou e "comun" și de la depărtare arată a chinezărie. Sau a Bajaj Pulsar.

 

image.thumb.png.6af99fe0c0923dfa7751a706faf2335e.png

pai e subiectiv.. da... mie unul mi se pare ca au dat o in bara grav rau... aceeasi senzatie de chinezarie am avut o si eu... am vazut o live we trecut... la fel... o chinazarie :)... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, Buggy a spus:

oricum arata groaznic noul model...se vede ca i au parasit designerul minune...

ramane sa vedem cum presteaza...desi nu am mari pretentii

si la wsbk au avut cateva sclipiri apoi s au dus la fund usor usor...

BMW nu a excelat niciodata la capitolul estetica. Din acest pdvd, motocicletele lor se esaloneaza de la anost la oribil... Ultimele GS-uri,... parca le-au mai dres un pic. 

Sclipirile despre care vorbesti, le-au avut cu Melandri. In rest doar vreo 2 titluri la stock 1000, dar acolo calitatea pilotilor este scazuta, astfel incat daca apare unul mai talent, castiga si pe scuter. Cat despre intrarea in MotoGp, nu au know how-ul necesar, astfel ca lipsa performantelor le-ar afecta grav imaginea. Baietii stiu asta si stau lin. 

Acum 5 ore, PzKpfW a spus:

 

 

În plus, nu se prea potrivește cu imaginea de marcă a BMW Motorrad, care face banul gros din vânzarea de R-uri și F-uri.

 BMW face banul gros in principal din vanzarile de R1200GS/R1250GS. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta am spus și eu: BMW vinde (de departe) cel mai mult din seria R (boxer) și F (parallel twin). Seria S are 3 modele, dintre care doar 2 sportive. Una s-a vândut oarecum bine, cealaltă spre deloc.

 

Între timp, Lorentho e supărat că s-a lovit la mână (am pus-o și pe alt topic, dar mi se pare oportună).

 

odkb20p6k5d21.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aahahah,asta si mic era bosumflat...acum cand e mare,vorba aia - numa se joaca :P

Acum 7 ore, PzKpfW a spus:

Din F1 au ieșit datorită crizei economice mondiale și pentru că efortul financiar necesar susținerii unei echipe oficiale era prea mare. Ar putea să revină însă ca motorist, tot timpul au avut rezultate bune. @Methoda vorbit despre era 2000-2009 când au avut cel mai puternic motor de pe grilă, însă mai impresionantă mi se pare performanța pe care au avut-o în "prima eră turbo" a F1 (1983-1988). Spre sfârșitul anilor '80 BMW reușise să scoată aproape 1500cp (!) din blocul M12 - un 4 în linie de 1500cc. Tehnologia utilizată era atât de avansată încât abia acum au început s-o introducă pe mașinile de stradă.

:agree:    Asta e pentru colegii care au impresia ca tehnologia s-a nascut cu japonezii.Sunt fumate toate de mult timp.

Aaa,normal ca nu intra in gp sau in F1 pt ca sunt convins a au facut calcule si nu e rentabil cu toata imaginea.Dar nici nu se pune discutia ca nu ar avea tehnologie.

Intra in schimb toti,ba nene da toti...in eFormula.

Asta e viitorul,nu avem ce face.Masini pe curent de la priza.Randamentul motorului electric e inegalabil.Fizica,nu te poti bate cu ea....si cehul ala cu motorul lui genial.Stii tu care :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

13 minutes ago, Method said:

Asta e viitorul,nu avem ce face.Masini pe curent de la priza.

 

Și ăsta e doar începutul... :) 

2 hours ago, xt600 said:

Cat despre intrarea in MotoGp, nu au know how-ul necesar, astfel ca lipsa performantelor le-ar afecta grav imaginea. Baietii stiu asta si stau lin. 

 

Eu cred că s-ar descurca destul de bine, nu asta le lipsește. Fac motociclete de aproape 100 de ani. Dacă și-ar pune la bătaie resursele umane și financiare, probabil că ar putea genera un prototip de MGP performant. Doar că în MotoGP nu câștigă neapărat cea mai bună motocicletă - s-a văzut bine chiar anul trecut. 

 

Presupunând însă că ar avea succes, ce ar câștiga efectiv din asta? Multă publicitate pe o nișă pe care vând un model și jumătate și nu au brand fidelity? Tehnologii dezvoltate cu mult cash dar care ar avea o aplicabilitate redusă în gama de motociclete de serie? Din nou, paralelă cu F1: din ultima aventură de aproape 10 ani (în cadrul căreia au fost tot timpul printre primii dar nu au câștigat nimic notabil) cu ce au rămas?

  1. Mult capital cheltuit pe ceva reclamă.
  2. Un motor auto excepțional (S85) dar destul de recunoscut pentru problemele de fiabilitate.
  3. Un motor moto performant dar cu succes nuanțat la public (seria K).
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@xt600...partea cu designul e subiectiva cum vb mai sus...mie unul mi a placut primul model de S1000RR...era altceva si mi a placut idea de o motoreta jumi juma...acum insa s au porcit rau...nu s cum naiba au reusit ..ca la masini stau bine in ultimii ani..

@Method...daca faci referire la mine nu mai nimerit ..nu cred nici pe departe ca tehnologia sa nascut cu japonezii...cunosc destul de bine istoria motoretelor si a masinilor...sunt o groaza de ingineri nemti care dupa razboi au tulit o in japonia asa cum de ex kawasaki are inn germania unul dintre cel mai mare centru de cercetare al lor...nu cred ca degeaba...plus ca da la formula 1 tin minte ca erau mai mereu in top dar nu prindeau ce era mai de valoare....acum nu pot sa contest poate  daca ramaneau castigau si campionatul...nu s ca formula 1 nu ma mai intereseaza de mult timp..

@PzKpfW,,,:))))...adica masini teleghidate scara 1/1...

Editat de Buggy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu la asa ceva faceam referire

bmw-4-se1.jpg

739521l-475x303-b-997c7b7c.jpg

powrocilo-bmw-serii-8.jpg

ce arati tu ...creca urmeaza ca nu le am vazut inca ...sau sunt alea cu autocolant pe ele :))....si da sunt cam urate ...RAU!!!:)

hai ca am deviat rau de la topic...sa ne fie cu iertare...da mai e o saptamana si incepe balamucu`

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai așa că iau și astea boala calandrului uriaș curând. Dar știu ce zici, se descurcă mai bine la desenat mașini decât motociclete.

 

Am derapat destul de larg în off-topic. BMW revine în WSBK (dar nu intră în MGP). Noul S1000RR e urât. Urmează lansarea Suzuki Ecstar poimâine.


Două detalii interesante la S1000RR WSBK 2019:

 

BMW-S1000RR-WorldSBK-test-Steve-English-
Frâna spate la ghidon, stil MGP. Nu știu dacă s-a mai folosit în Superbike.

BMW-S1000RR-WorldSBK-test-Steve-English-

Și frâne Nissin. Probabil că și veriunea de stradă folosește. În WSBK toată lumea folosea Brembo - mai puțin Honda, care mergea pe Nissin (fiind compania lor). Acum este și BMW.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...