Sari la conținut

Motogp presezon 2019


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

The fuck...asta inseamna (printre altele) ca au (si) mai multa putere.

Un lucru e sigur,Ducati n-a stat degeaba.Stacheta s-a ridicat putin fata de ieri,s-au cernut si au ramas Ducati'urile.

Si Miller e de urmarit anul asta,pentru ca are v.2019.Si el e in fata la timpi,acuma vad.

Acum 20 minute, P T R a spus:

Bv bagnaia locul 2 

Screenshot_20190208-075155_Samsung Internet.jpg

Bagnaia are cel mai mare potential zic eu din toti bobocii veniti anul asta.Pare ca va ajunge departe - sa treci de la motoretele "clasice" de moto2 direct pe monstrul de Ducati si sa fii deja atat de rapid - asta denota skill.Bagnaia si Mir.Ia sa il fi vazut noi pe maestrul Quartararo pe Ducati,cred ca radeau si curcile.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 513
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

S-a dat s-a dat,dar na,din 2016 pana acuma...si una e sa te dai alta e sa faci timpul ala.Cand tu vii la timpul celui de uzina...si al lui Bagnaia parca e v.2018,nu?...asta denota ceva skill.

Sa ne aducem aminte cat i-a luat lui Lorenzo sa fie competitiv pe Ducati.Eu il iau pe Dovi drept etalon,Lorenzo la inceput nu prea avea timpi peste Dovi oricat s-ar fi straduit,asta insa...nu am zis ca Bagnaia va rupe norii dar ca totusi e de urmarit.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clar vor sa si demonstreze,tipic varstei...dar iat ca potential au,vom vedea in cursa cum vor fructifica atuurile

 

 

Mai sunt 28 de zile pana incepe runda din qatar 😁

Michelin confirms that new tyre compounds (using new mixing tech) at Sepang this week (one front and two rear) have worked well and, if all fine at Qatar, will be used during 2019 season. However best time so far today by Petrucci was set with standard soft tyre.@Michelin_Sport

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și Yamaha are aero nou:

 

image.thumb.png.1e50b8774aee2ecf071597b6dfcf8063.png

 

Petrucci e la peste 6 zecimi de recordul lui Lorenzo de anul trecut. Cred că au început să-i dea a 6-a.

Carena Yamaha din alt unghi:

 

Dy3FY8jXgAARy_T.jpg

 

Carenă nouă și pentru Suzuki:

 

image.thumb.png.7e8f77e2ce5d7bac6327d758c8eb0829.png

 

Încă două poze cu carena de pe GP19:

 

image.thumb.png.6aa6d04871c7a56887f1bf1bb26d4718.png image.thumb.png.9be479ebe069e3088d102d379e4dc71f.png

 

Și Miller a primit carena:

 

Dy2mImGXgAABfK0.jpg

 

Pe care ulterior a spart-o, căzând în virajul 7, în timpul unei simulări de cursă. La fel ca și Petrucci, care a căzut în virajul 5:

 

Dy3PVzaVAAAtolR.jpg

 

Între timp, Iannone strălucește prin absență: a ales să nu testeze astăzi pentru că se simte rău de la antibiotice, ca urmare a unei infecții post-operatorii. SpeedWeek spune că și-a mai făcut o oprație estetică de lifting. Cariera lui merge din ce în ce mai bine.

 

Before & after:

 

2be295fb57954dbba10125145484a8b3.jpg c6cd1ff99716404b957869d7b0444625.jpg

 

Și câteva poze cu Bradl.

 

Dyy4gC-UYAAx9qO.jpg Dy3vx1ZUcAAJYGq.jpg Dy3vx1dVAAAq329.jpg

 

Nu se vede aici, dar se pare că la sfârșit de sesiune a testat o coadă modificată, cu un fel de saladabox. De urmărit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de noua carenă de la Ducati: s-ar putea să fie doar un model intermediar cu care vor să colecteze date. Dall'Igna a spus la prezentarea oficială că specificația finală a carenei cu care vor începe sezonul va apărea doar la testele din Qatar - peste 3 săptămâni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posibil, dacă tot "era motorul desfăcut". Faptul că a ales să facă genul ăsta de operație înainte de primul test al sezonului arată cât de entuziasmat este de noul rol de la Aprilia. Lucru pentru Brivio "l-a lăsat să plece și de la Suzuki" dealtfel. Ducati se pare că a făcut alegerea bună în 2016 când au decis să-l păstreze pe Dovi, chiar dacă în absolut era pilotul mai lent.

 

Cred că după acești doi ani cu Aprilia (dacă rezistă doi ani), pe Iannone scrie WSBK. Și cred că și el știe asta. De la Aprilia nu prea mai ai cum să urci înapoi spre echipele mari de uzină, mai ales când vezi flow-ul de talente tinere care vin în fiecare an din Moto2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 37 minute, P T R a spus:

Oricum....petrux pare sa confirme,sper sa o faca si in curse.in cele pe ploaie sigur 😁

asa ar fi frumos... acum nah un record nu inseamna mare lucru... dar sunt semne bune.... 

Cica Pedrosa mai intra iar la operatie... "stem cell".... si 3 luni e pe bara... au cam supt o Ktm... pe 2019...

Editat de Buggy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rossi despre Bagnaia (free video). Iar Bagnaia spune că este doar la 65% din nivelul unui pilot de MotoGP - se referă mai ales la "racecraft". 

 

Un clip din ziua 1 + ziua 2 (sound ❤️)

 

Și poză cu Petrux - care a declarat că cel mai "bun" (rapid) pilot din sesiunea de teste de la Sepang ar fi fost Viñales.

 

_ax20739_uc70494_high.topcontent_fullhd.

 

 

 

De remarcat în poza de mai sus faptul că Desmosedici-ul are elemente aerodinamice pe jambele furcii. Un lucru apărut dealtfel la sfârșitul sezonului trecut pe GP18, dar pe care l-am observat doar acum. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, PzKpfW a spus:

De remarcat în poza de mai sus faptul că Desmosedici-ul are elemente aerodinamice pe jambele furcii. Un lucru apărut dealtfel la sfârșitul sezonului trecut pe GP18, dar pe care l-am observat doar acum. 

Forma alungita e mai avantajoasa dpdv aerodinamic decat forma sferica a jambei,clar se va ajunge la acea solutie.

Ducati pare mai guturala,mai loud....more power?asa lasa sa se inteleaga si carenajul aero suplimentar.

Treaba cu paralelogramul eu insa nu o pricep...vor sa faca un fel de double wishbone adaptat la moto?Parerea mea e ca oricum bratul asta upside-down cu linkage inverted pt telescop nu e o mare solutie...e bine ca exploreaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

17 hours ago, Buggy said:

Rossi zice asa:

..................

"The Ducati's were impressive, we don't have Marc because of the injury. If we race tomorrow, we suffer."

cred ca la Lorenzo se referea defapt... 

Eu cred că a vorbit chiar despre Marquez. A vrut să spună că Marquez nu a fost printre primii datorită accidentării, nu că nu a participat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, Kagemusha a spus:

Eu cred că a vorbit chiar despre Marquez. A vrut să spună că Marquez nu a fost printre primii datorită accidentării, nu că nu a participat. 

posibil...dar faptul ca a zis "we don t have Marq..."....m am gandit la altceva..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

12 hours ago, Buggy said:

la ce paralelogram te referi?

 

Probabil tocmai la bara de torsiune dintre etrier și cadru/motor. Dacă o testează din nou probabil că are efectul scontat și plănuiesc s-o introducă.

 

12 hours ago, Method said:

Treaba cu paralelogramul eu insa nu o pricep...vor sa faca un fel de double wishbone adaptat la moto?Parerea mea e ca oricum bratul asta upside-down cu linkage inverted pt telescop nu e o mare solutie...e bine ca exploreaza.

 

E explicat destul de bine aici. TL;DNR: Desmosedici are ampatamentul mai mare, piloții folosesc mai mult frâna spate, există riscul să apară "rear brake hop". Prin bara respectivă, impulsul care poate duce la acel efect este transmis direct cadrului/motorului.

 

image.thumb.png.166fa69914caaddff7ce276923a0c8ec.png

 

 

Și o poză mai clară cu șurubul de pe ghidon

 

switch.jpg

 

 

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, PzKpfW a spus:

 

Probabil tocmai la bara de torsiune dintre etrier și cadru/motor. Dacă o testează din nou probabil că are efectul scontat și plănuiesc s-o introducă.

 

 

E explicat destul de bine aici. TL;DNR: Desmosedici are ampatamentul mai mare, piloții folosesc mai mult frâna spate, există riscul să apară "rear brake hop". Prin bara respectivă, impulsul care poate duce la acel efect este transmis direct cadrului/motorului.

 

image.thumb.png.166fa69914caaddff7ce276923a0c8ec.png

 

 

Și o poză mai clară cu șurubul de pe ghidon

 

switch.jpg

 

 

Am inteles,ii si ajuta pt franarea lor cu spatele.

Surubul ala eu zic ca e clar ca e suspension compresor la care tot fac referire jurnalistii :

In motocross/supercross a 'holeshot (first to turn one) device' is basically a kind of clip that holds the front fork in a semi-compressed position for the start of the race, therefore helping to reduce wheelies by putting more weight on the front.

When the rider brakes for turn one, the clip releases and the suspension works as normal thereafter.It certainly isn't a crazy idea to use something similar in MotoGP, experienced Honda crew chief Chris Pike tweeting that they had used such a device in BSB a decade ago.

Are logica.Compreseaza susp fata pt a cobori cg iar la prima frana revine la normal.Ducati n-a stat degeaba peste iarna,pare din ce in ce mai puternica.

Hai ca asta il dibuira,poate totusi o sa o rupa careva cum trebuie pana la urma sa vedem clar si ce e in salad box'ul ala :P

Eu tot in Petrucci am toata baza.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...