Sari la conținut

Motogp presezon 2019


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 512
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

4 hours ago, P T R said:

Huh?🙄

minibike?

 

https://www.crash.net/motogp/news/912409/1/marquez-needed-be-back-bike-injury-problematic

A apărut în mai multe locuri. Băiatul e în refacere și o ia ușor.

Partea proastă, din ce am citit până acum, este că pentru testele de la Sepang unul nu participă și celălalt e într-un picior (sau într-un umăr)... Honda nu începe anul prea bine. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se recupereaza amandoi la timp pt Qatar.

Marcel mai are putin de tras cu umarul dar pt el e floare la ureche.Accidentarea lui Georgel e putin mai naspa  si mult mai noua si poate nu va fi la maximul conditiei fizice in Qatar,dar oricum va fi fit pt Qatar.Va pierde insa timp de teste,care e crucial pt el.Deh...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu știu ce să spun... Am văzut și video-ul cu Marquez și acolo spunea că are încă probleme mari cu umărul, mai ales la intrarea în virajele de stânga. Recuperarea ar trebui să dureze, teoretic, 3-4 luni. Chiar și cu fizicul lui de fier, e cam la limită. El spune că nu își face probleme. Interesant mi se pare la Marquez grija asta pentru detalii, cum scria și @Method de câteva ori anul trecut. Cât de departe merge cu studiul și planificarea riguroasă în orice poate avea o legătură cu ținta sa. De aceea a călărit mobreta aia cât un chibrit, ca să vadă cum sta la momentul ăsta fără să se pună prea mult în pericol din punct de vedere al umărului afectat. E obsedat de detalii.

La Lorenzo, din cât am putut să înțeleg, poate fi într-adevăr o mare problemă cu scaphoidul ăla. Se pare că vascularizarea la osul respectiv e destul de proastă și ăsta poate fi un motiv pentru o recuperare foarte greoaie. Unii nu s-au recuperat niciodată integral.

Probabil că vor fi pe grilă în Qatar dar nu sunt convins că pot da 100%.

Editat de Kagemusha
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ce metode de recuperare au acces, vor fi recuperati in proportie de cel putin 90% la ora cursei. Mai nasol va fi cu sesiunile de teste. Chiar si asa, pe MM il vad in lupta pentru victorie.. Oricum, podium va prinde, cu mare probabilitate. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E foarte posibil să ai dreptate cu recuperarea. Doar că îmi amintesc de accidentarea suferită de Lorenzo anul trecut în antrenamentele de la Aragon. Recuperarea a luat vreo două luni, în condițiile în care fractura nu a fost atât de gravă ca acum. Înțeleg că și la umărul lui Marquez operația a durat patru ore întrucât afecțiunea a fost mai complicată decât au crezut inițial. M-aș bucura, evident, să fie recuperați încât să se poată bate la victorie, dar eu aș aștepta măcar până la testele din Qatar. Abia apoi aș arunca niscaiva bani la pariuri.

Până atunci, să-l vedem pe Marquez la Sepang, poate ne uimește iar...

Editat de Kagemusha
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Operatile la umar tot timpul dureaza cateva ore..o articulatie foarte complexa.

Recuperarea e lenta

Intre timp la sepang....

 

 

6pm use.jpeg.jpg

Editat de P T R
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma lamureste cineva ce inseamna bike 1 si bike 2 pentru Yamaha? Sau Bradley Smith bike 1/2 si 3/4?? Sa inteleg ca Yamaha a venit cu doua specificatii pentru bicla 2019 sau este vorba de versiunile 2019 si 2018? 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.crash.net/motogp/results/912452/1/sepang-motogp-shakedown-test-times-day-2-final

Au participat piloții de teste - mai puțin Pedrosa - și cei trei de la KTM. 

Bănuiesc că ai dreptate cu presupunerea. Cred că unii au încercat mai multe chestii pe motociclete diferite.

Și eu eram în ceață, tocmai citeam articolul cu poza asta acum 5 minute, dar nu zice nimic acolo despre ce ne interesează. 

Editat de Kagemusha
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E un shakedown,din cate am inteles participa pilotii de teste si echipele cu concesii,nu participa greii,e facut pentru a lua pulsul circuitului inainte de testul principal.

Banuiesc ca echipele mari l-au folosit pentru a gasi base setting,atat.

Timpii nu mi se par importanti,singurul lucru ciudat mi se pare diferenta de 1s dintre Zarco si Espargaro,dar e oarecum normal avand in vedere motoreta pe care era francezul anul trecut fata de cea actuala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@xt600: în link-ul de mai jos se spune câte ceva despre "bike 1" și "bike 2".

 

https://www.crash.net/motogp/results/912525/1/sepang-motogp-shakedown-test-times-day-3-final

 

Nu dau prea multe amănunte dar cred că motocicletele au specificații diferite. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Kagemusha a spus:

@xt600: în link-ul de mai jos se spune câte ceva despre "bike 1" și "bike 2".

 

https://www.crash.net/motogp/results/912525/1/sepang-motogp-shakedown-test-times-day-3-final

 

Nu dau prea multe amănunte dar cred că motocicletele au specificații diferite. 

Multumesc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marti incepe primul test la Sepang nu?

 

Sunt foarte curios si de moto-e....dar parca ei au doar 5-6 etape anul asta,nu incep odata cu ceilalti?....or fi ele grele,dar 200Nm cuplu....daca nu au tc cred ca vom vedea niste highside'uri de toata frumusetea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 hours ago, Method said:

Marti incepe primul test la Sepang nu?

 

Sunt foarte curios si de moto-e....dar parca ei au doar 5-6 etape anul asta,nu incep odata cu ceilalti?....or fi ele grele,dar 200Nm cuplu....daca nu au tc cred ca vom vedea niste highside'uri de toata frumusetea.

Testele la MotoE sunt pe 12-14 martie la Jerez. 

Dacă nu mă înșel, etapele de la categoria lor se vor desfășura numai în Europa. Poate pe viitor să atragă mai mulți bani și să aibă alte posibilități. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, PzKpfW a spus:

Multă iubire pe motoreta lui Maverick (încă unul care-l copiază pe VR46)...

 

7Cfu3Ys.jpg

True.Incearca si asta sa fie spiritual?

Asta chiar ca e weird.

Se regaseste pe sine sau ceva,e in cautari...ba isi schimba numarul ba se dezbraca si se linge cu cainii....kinky.Care e duma?de ce e dezbracat?Si care e faza cu cainele care il linge?Eu sa ma bati si nu pricep...

Acum 8 minute, Kagemusha a spus:

Testele la MotoE sunt pe 12-14 martie la Jerez. 

Dacă nu mă înșel, etapele de la categoria lor se vor desfășura numai în Europa. Poate pe viitor să atragă mai mulți bani și să aibă alte posibilități. 

A,deci doar pe europa?Sunt fan electrice,sunt foarte curios ce va iesi.Cred ca vor da cu ele de pamant de mai mare ti-e dragul....si sa vezi incendii de la bateriile alea,pffff.

Cica s-a bagat si Gibernau pilot...ne-am dat draq :crack:

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, P T R a spus:

Putin spionaj 😂

 

Nu inteleg ce spune sar arata multe detalii

 

 

Se intelege perfect.. :D :D . 

Motoreta arata bine, insa Suzuki imi place mai mult. A integrat mai bine aero in estetica motocicletei. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...