Sari la conținut

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Si cateva detalii despre traseu.

Itinerar:
Bucuresti, DN1, Ploiesti, Plopeni, Varbilau[, Podu Ursului], Cosmina de Jos, Poiana Trestiei, Bustenari, Plaiu Campinei, Sotrile, Plaiu Cornului, Breaza[, Poiana Campina, Calinesti, Floresti], DN1, Ploiesti, Bucuresti.

Valea Varbilaului, Valea Cosminei, Valea Doftanei, Valea Prahovei.


Exceptand bucata dintre Podul Ursului si Cosminele, care poate fi exclusa, drumul e accesibil oricarui tip de motor si suspensie intr-o mare parte a anului.
Pe langa multitudinea de viraje, peisajul se schimba cu fiecare anotimp, venind la pachet cu aromele si culorile specifice.
Totusi recomand macar un mic ocol pana in Podu Ursului si retur - cateva curbe stranse, intr-o rampa destul de mare :) 

Calitatea drumului:
O portiune cu dale de beton de 1,5 km, din Cosminele pana in Poiana Trestiei.
Ceva rupturi de drum pana in Cosminele si in zona Sotrile.
Nisip si balegar, ca pe drumurile noastre secundare.
In rest asfalt bun si foarte bun.
Peste dealuri drumurile sunt inguste si e nevoie de atentie in curbe.
In cea mai mare parte drumul e liber.

Nivel de dificultate:
Mi se pare potrivit si pentru incepatori (nu la primul drum), pentru a exersa viraje pe drum inclinat, la viteza mica.

Popas/Puncte de belvedere:
Dupa Poiana Trestiei - aici este construit si un foisor cu bancute.
Inainte si dupa Sotrile.
Locurile sunt chiar pe drum.

Masa:
Dupa buget si timp, la Grill in Kauflandul din Campina sau la Havana in Breaza (era foarte bun acum cativa ani si Casa Bucatarului, in Nistoresti).


Enduro:
Portiunea Podu Ursului - Cosmina de Jos (ca o curiozitate aproape tot traseul apartine comunei Cosmina).
Nivel incepator. 
Doar pe vreme uscata.
Drum de caruta.
Se coboara in cea mai mare parte.

Ramificatii: sunt mai multe si ajung in Cosmina.
Zona in care ajung ursi si mistreti (cei din urma si-au dovedit prezenta printr-o arie bine râmata pe platoul de la final).

Punct de belvedere: la releu, de unde se vede frumos drumul prin Poiana Trestiei si in zare Bucegii (cu releul de la Costila).

Vegetatie: in general arbori tineri - foioase, livezi si putin pasune.
Fara sursa de apa potabila.
Punct de aprovizionare: magazin in Cosmina de Jos, la iesire din traseu.

Obstacole:
Traseul debuteaza cu pietris de rau, in strat gros si nebatatorit inca.
Imediat vine o zona framantata, mlastinoasa la ploaie.
Mai este o bucata de drum uda permanent, dar care se ocoleste printr-o gradina invecinata, prin stanga.

Sleaurile sunt uneori foarte inguste si am simtit cum tarasc bascula prin pamant, iar spatiul dintre sleauri este destul de famantat.
Coborarea de la releu este numai pe argila - praf gros pe seceta si clisa pe ploaie.

Ca fapt divers, am folosit Michelin Anakee Wild. Nu mi-a placut deloc. Crampoanele de contrapanta sunt prea mari si am alunecat lateral de mai multe ori. Regret mult T63-ul. E adevarat ca pe sosea nu e asa zgomot; in rest nimic special, ba chiar mai tari putin.

Editat de trasan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...