Sari la conținut

Postări Recomandate

Acum 10 ore, petre81. a spus:

Trebuie sa ma gandesc un pic, cred ca blocarea pinionului planetar multiplica rotatia celuilalt. O sa ma uit pe o schita explodata a unui diferential.

Salut,am gasit ceva pe you tube,asa este,pun si linku 

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 13 ore, vlad58 a spus:

Cum adica prin frecare la diferential?

Pe la autovehicule exista in mare 2 tipuri de frecari: frecare de alunecare - ca la lagarele motoarelor (acolo insa cuzinetii se ung sub presiune), si frecare de rostogolire - rulmenti. Diferentialul e sprijinit pe rulmenti, si la functionarea normala, asa cum e prevazut pe autovehicule, aproape toata miscarea e asigurata de rulmenti. Atunci cand apar diferente de rotatie intre cei 2 arbori de iesire (planetari) se rotesc pinioanele satelit si cele planetare, care insa nu sunt prevazute cu rulmenti. Pana si intre pinioanele cutiilor de viteze si arbori mai nou se introduc rulmenti, chiar daca acolo exista miscare doar atunci cand treapta nu este cuplata, deci pinionul se roteste pe arbore fara sarcina. Acele inele de bronz despre care zice @petre81. le-am vazut pe la VW si, din cate am vazut eu, indeplinesc oarecum rolul unui LSD (Limited Slip Differential) si nu de sprijin pt piesele care se rotesc in viraj (constructiv sunt ca niste inele sincron si induc o frecare intre "trompa" planetarei si carcasa diferentialului), dar nu e obligatoriu sa existe in orice diferential. Blocand una dintre planetare apar in tot timpul functionarii masinariei frecari care in mod normal sunt sporadice, iar intensitatea lor e mult mai mare decat cea pentru care a fost proiectat sistemul. Este ca si cum nu ai avea rulmenti la roata, ci butucul s-ar invarti direct pe ax (drept ca intr-o baie de ulei in cazul de fata). Un timp rezista, probabil pana la capul satului.

Dpmdv vehiculul are mai multe vicii de proiectare, de la lipsa oricarei suspensii care limiteaza drastic contactul senilelor cu solul in cazul unui teren denivelat, la constructia sasiului (acea "scara" orizontala care nu asigura rezistenta suficienta la torsiune) si la sistemul de directie care, daca ar fi respectat principiul multor vehicule senilate, ar fi rezolvat extrem de simplu si franarea, trebuia doar ca pompele sa fie actionate independent cu 2 manete folosite si pt a vira.

Nu ma intelege gresit, apreciez efortul si faptul ca ai construit ceva cu forte proprii, sunt f putini cei care se incumeta la proiecte de genul, si mai putini cei care le finalizeaza, mi-am exprimat doar un punct de vedere tehnic!

Partajează acest post

Link spre post

consider ca este munca in zadar, aceste masinarii care sunt supuse unor mari eforturi in offroad ,nu rezista decat cateva minute...

Partajează acest post

Link spre post
Acum 16 ore, petre81. a spus:

Nahhh...laporoscopic😊

Salut,am gasit ceva pe you tube,asa este,pun si linku 

1547639538637-1699632973.jpg

Cam asa cumva

1547640724627-1484089280.jpg

Gata operatia,spalat interiorul cu motorina,am pus alt ulei,acu...sa vedem cum mere.Bucata decupata am sa o sudez la loc,da nu acum.

15476418753445456760.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Acum 3 ore, john17 a spus:

Acele inele de bronz despre care zice @petre81. le-am vazut pe la VW si, din cate am vazut eu, indeplinesc oarecum rolul unui LSD (Limited Slip Differential)

Nu pe acelea le-am mentionat, iar cele de la VW sunt gandite pt plecarea de pe loc pe gheata dar nu fac treaba, probat de mine. In figura de mai jos piesele mentionate de mine sunt notate cu litera J in coltul din dreapta sus:

633631749_Differential-ExplodedView.thumb.jpg.192b100bf3475f36a4bb48b14c890b83.jpg

Acum 3 ore, john17 a spus:

Dpmdv vehiculul are mai multe vicii de proiectare,

www.motociclism.ro, forumul unde intotdeauna exista nemultumiti.

Editat de petre81.

Partajează acest post

Link spre post

Siiii...Successsss!!!!! Este demultiplicare cât casa😊😊😊Acu...pot sa pun lama sa ma duc la impins pământ.Nu mai am timp astăzi,vin mâine cu un video.Săru-mâna pentru ajutor!

Partajează acest post

Link spre post
Acum 4 minute, pinnochio a spus:

Siiii...Successsss!!!!! Este demultiplicare cât casa😊😊😊Acu...pot sa pun lama sa ma duc la impins pământ.Nu mai am timp astăzi,vin mâine cu un video.Săru-mâna pentru ajutor!

Acum pleci cu a treia de pe loc, ca Rabele...

Partajează acest post

Link spre post

Noutati?

Ai iesit cu atelajul acum in weekend?

Partajează acest post

Link spre post

Încă mesteresc la el,nu este totul în regulă.Acuuu...mai trebuie să şi muncim,s-au strâns facturile😢.Oricum,este un proiect de durată,mai vreau lamă curătat zapada,troliu,cârlig remorcare,lumini față-spate.Mai trebuie electromotor nou😠.Vestea bună este că am mers cu viteza 5-a.Cred că  prinde 50 km/h.Lejer.

Partajează acest post

Link spre post
Acum 48 minute, pinnochio a spus:

Mai trebuie electromotor nou😠

Sa verifici neaparat, sau sa schimbi preventiv, bucsa de electromotor care vine in cutia de viteze. O scoti de acolo cu un tarod sau un surub pe care il infiletezi in bucsa.

Partajează acest post

Link spre post

Merge mai bine dracovenia😊 viteza 2-a

Editat de pinnochio

Partajează acest post

Link spre post

Ce misto e ...primesti turisti ?

Partajează acest post

Link spre post

Bunatati!😊 Au venit flansele care o sa-mi ajute la diferite tractari,sau montare unei lame pentru impins chestii.Le sudez frontal pe sasiu.

20190123_145459.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Acum 10 ore, pinnochio a spus:

Merge mai bine dracovenia😊 viteza 2-a

Poate ca telefonul amplifica sunetele dar imi da impresia ca are avansul de injectie cam mare, parca craune cam tare. Dar daca merge bine n-are rost sa umbli.

Partajează acest post

Link spre post

Mai trebuie un rând de profile pe senile.Între cele existente.

20190125_110100.jpg

20190125_110106.jpg

Am facut câteva,acu mă duc la pretenu Hornbach după saibe.

20190125_132906.jpg

Partajează acest post

Link spre post

Dupa montarea acelor profile,vireaza mai usor,motorul nu mai este asa solicitat în viraje.Chiar mergând în viteza 1 la ralanti,un pic smucesc ghidonu...si atelaju sare de khur.E fain😊.Acum încerc sa fac un fel de bord,cu indicatoare pe rezervor si incarcare.Si in sfarsit...contact cu cheie(tot de vw golf 1) pentru presiunea de ulei,am infiletet un manometru micut chiar in locul sondei de presiune a uleiului.Lucrurile simple sunt cele mai bune.

20190129_161630.jpg

20190129_170105.jpg

Partajează acest post

Link spre post

Decat voltmetrul termic mai bine pune temperatura apa/ulei si poti pune un voltmetru electronic sau mai bine un ampermetru

Partajează acest post

Link spre post

Ca si curiozitate,imagini termovizuale cu motorul funcționând.E un lucru bun termoviziunea.Tur...retur...radiator.Aveam ceva neclar.

img_thermal_1549098557694.jpg

img_thermal_1549098347185.jpg

img_thermal_1549098432808.jpg

Partajează acest post

Link spre post

Neclar le-a fost principiul termosifonului inginerilor vaginali cand au proiectat sistemul de racire altfel decat restul lumii :crack:

Partajează acest post

Link spre post
Acum 1 oră, pinnochio a spus:

Aveam ceva neclar.

Ce anume? Ai scos termostatul?

Partajează acest post

Link spre post
La 02.02.2019 la 19:27, petre81. a spus:

Ce anume? Ai scos termostatul?

Greşisem ceva😊,am remediat,acum e perfect.Acum pot să plec pe distanțe mari.Poate pe sfârşit de săptămână,ceva coclauri cu gropi şi bălți.

Partajează acest post

Link spre post

Parcurs astazi vreo 2 km,în afară de pana la una din cele 8 roti,nici o problema.Am folosit toate cele 5 viteze,urcat panta de...zic 45 grade,trecut ceva canale,bălti.Revenit bine acasa. 

20190210_150414.jpg

Partajează acest post

Link spre post

Bine bine gropi,santuri etc dar i-ai dat capat?

Partajează acest post

Link spre post

in orice caz, arata intr-un mare fel!

Frigider: normal ca i-a dat capat, pe cand a depasit iepurii de campie, le striga ''numa' atat puteti puturosilor?''

Partajează acest post

Link spre post

Este si carlig de remorcare,am dat 12 lei pe el😊

20190212_140755.jpg

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.