Sari la conținut

Surub rupt


Tzitzicat
 Share

Postări Recomandate

  • Admin

1.Incalzesti bine cu un feon industrial zona si pe urma cu un mox sau un cleste reglabil de instalator.

2.Cu o panza bomfaier faci un canal in surub, incalzesti zona cu acelasi feon si il scoti cu o surubelnita lata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Initial am folosit un extractor

Am dat o gaura de cca 0.5 cm in surub, extractorul s-a "agatat" foarte bine

Mi-a fost frica sa incalzesc, nestiind cum va reactiona aluminiul

Piulita nu prea are in ce sa prinda, este rupt asimetric si punctul de sudura ar fi extrem de mic

Ma gandeam sa il tai cu o minifreza, sa il regauresc, sa folosesc din nou un extractor, incalzind de data asta 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

extractorul e conic si d-asta a rupt acolo. Poti continua gaura, bati un torx de calitate si incerci asa sa-l dai afara. Incalzit jugul cu feon industrial (daca nu e lacuit) si folosit o surubelnita de impact ar ajuta la desfacere. Si da gaura mai mica sa ramina mai multa carne pe margine.

Sudura in argon + piulita sau un alt cap de surub ar fi solutia corecta dar asta depinde si daca ai unde sa faci operatia.

Pentru sudura si daca o poti aduce in Buc, cauta pe forum Dynamite Brothers si ia legatura cu ei. Sigur te rezolva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa incerc cu un torx si cu sursa de caldura (aluminiul nu e lacuit)

Probabil ca daca as fi incalzit ar fi iesit de la inceput

Surubul nu e cel original, a fost inlocuit ulterior cand a fost adaugat un parbriz, capul fiind ras de cand a fost pus

Sudura .....imi e peste mana sa o transport acum, iar acasa nu am decat un aparat de sudura normal

Multumesc pentru sugestii

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat

Doar ca nu intra nimic acolo

E un surub inlocuit cand a fost pus un parbriz

A fost de la inceput decalibrat capul de strangere

Omologul lui de pe stanga a iesit de buna voie, avand capul intact

Asta mi-a dat incredere😄

Trebuia sa il incalzesc de la inceput

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3-4mm afara e boierie! Merge sudata piulita si daca e rupt la față, se baga electrodul/sârma prin gaura piuliței si se sudeaza de "bont". Been there, done that. Doar ca eu nu le prea am cu sudura, a mers muuuult mai bine cand a sudat cineva cunoscator. Daca e intepenit pe filet nu reusesti decat asa sau dand gaura fix pe centru pana il toci complet, doar ca in Al si la poziție cam slabe șansele sa nu distrugi filetul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la sudura, eu as incerca sa prind o piulita cu poxipol de metal.

Si vezi cu ce inlocuiesti... la jugurile la care am umblat pana acum suruburile erau de clasa 10.9 si 12.9, in timp ce in magazinele de bricolaj suruburile sunt de clasa 4.8 si 5.8. Ca idee, 5.8 rezista doar 50% din cat rezista 10.9. Dorel de la service se va jura ca "merge si astea bo$$, am pus 10000 si n-a avut nici pe dracu". Eu nu cred ca inginerii aia au pus suruburi mai scumpe doar de plictiseala, dar fiecare e liber sa-si puna ce considera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, john17 a spus:

3-4mm afara e boierie! 

Pentru unii e putin, pentru altii...prea mult😄

Asa o sa fac

O sa demontez jugul superior si ma duc la un atelier sa sudeze o prelungire

Daca totusi, nu iese, si se ajunge la gaurire integrala, care probabil va afecta filetul....crezi ca tine un surub cu o piulita si o saiba sub jug?

Asta ca sa nu majorez gaura din jug

Acum 3 ore, walking^human a spus:

Pana la sudura, eu as incerca sa prind o piulita cu poxipol de metal.

12.9 au fost suruburile

Astea nu stiu ca nu sunt marcate

O sa comand suruburi 12.9

Sunt 4 de inlocuit

Suportul parbrizului a fost prins si pe jugul superior si pe cel inferior

Cu poxipol, nu stiu ce sa zic

Imi e frica ca daca nu tine o sa ma incurce la sudat...dupa

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Cate teorii si nelinisti pentru un surub amarat! Ma intreb ce se intampla daca aveai o problema cu adevarat grava.

Daca nu vrei sa incerci cu incalzirea si scoaterea lui du.o la un strungar, mecanic auto / moto care iti rezolva treaba instant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Tzitzicat a spus:
Acum 11 minute, l.u.v a spus:

Cate teorii si nelinisti pentru un surub amarat! Ma intreb ce se intampla daca aveai o problema cu adevarat grava.

Daca nu vrei sa incerci cu incalzirea si scoaterea lui du.o la un strungar, mecanic auto / moto care iti rezolva treaba instant.

 

Am pus o intrebare....amarata

Mi s-a raspuns......spiritul forumului, nu?

Am apreciat, am raspuns (si tie dealtfel)............asa mi se pare normal

Mai multe pareri de la diversi colegi cu mai multa experienta

O problema cu adevarat grava este ca nu imi mananca pisica....apelez la veterinar😀

On topic: Multumesc colegilor pentru sfaturi

O sa il incalzesc cu siguranta, dupa ce voi gasi o metoda sa ma leg de el (sudura sau gaura)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate pisicii in primul rand! Ocupa-te intai de ea, fierul poate sa mai astepte. 

Cu poxipol 0 sanse, nu are cum sa faca priza atat de puternica incat sa deblocheze surubul. Sfatul meu e sa cauti un sudor dibaci care sa faca treaba finuț, fara sa topeasca tot pe acolo. In ultima instanta arelier de prelucrari mecanice care sa poata fixa piesa si gauri precis. Daca se strica filetul exista mai multe solutii, se poate majora sau baga o spira (Helicoil). Oricum ar fi fereste-te de Dorei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, john17 a spus:

Sanatate pisicii in primul rand! Ocupa-te intai de ea, fierul poate sa mai astepte. 

 

Ok😀

Dupa amiaza o demontez si caut un sudor (macar in buletin sa nu il cheme Dorel)

Merci

Dau o bere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...