Sari la conținut

Pantaloni moto softshell cu protectii


Lucian_M
 Share

Postări Recomandate

Va salut!

Este o firma in tara care produce echipament moto la comanda, inclusiv din softshell, jeans, camouflage etc. Am un lapsus teribil acum, dupa cateva minute de cutat pe net, am renuntat. Stie cineva despre ce firma ar fi vorba? Au atelier in tara, confectioneaza la comanda, au ceva protectii galben+negru, nu-s cine stie ce, insa mi-ar conveni pentru distante mici.

Idei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta era, frate, motojoy! Mai sa-mi plezneasca o vena cautand. Asa-i cand nu scrii pe undeva...

 

Faza e cam asa: mi-am luat (la o-ha) o pereche de pantaloni softshell de la Lidl, cu gand sa-i folosesc pe acasa, cand dau cu freza de zapada etc. Am observat ca-s foarte comozi, tin cald de ma sufoc (mai ales la interior), nu trece vantul prin ei, nici apa. Si stiam ca oamenii astia fac pantaloni si geci din acest material, asa ca mi-am zis ca nu mi-ar prinde rau. Eventual le pot trimite o pereche de pantaloni si o geaca, sa-mi fac un set fix cu masurile mele, sa nu merg la ghici. Am in plan sa rezolv iarna asta.

 

Dau o bere daca ne-om intalni!

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Softshell pt echipamente moto mi se pare contraindicat, mai bine o pereche de blugi sau cordura ceva. La o tavaleala cat de mica se face franjuri softshellul ala, cred ca si o pereche de blugi mai grosi fara protectii sunt mai buni. Eu ma gandeam intr-un timp sa iau o pereche de blugi mai sanatosi, cu cracul mai larg, si sa cos pe interior niste buzunare pt protectii la o croitorie si aia e. Cam asa se si fac, aia mai de figuri mai au si kevlar si alte materiale din astea spatiale. Dar daca tu vrei sa fii comod...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam sa le spun sa puna ceva material rezistent la abraziune pe esterior si in dreptul genunchilor. Daca au asa ceva, ma bag. Blugi moto nu prea prefer, insa as face o exceptie, mai ales pentru drumuri scurte. Nu prea ma inteleg cu blugii pe moto, am impresia ca efectiv imi intra materialul ala in piele, mai ales in zona fundului. Oi fi eu mai sensibil.

Voi lua legatura cu ei si, daca pot realiza ce le cer, incerc sa imi fac rost de un "costum". Daca nu, raman la echpamentul standard.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o geaca din softshell gros, destul de teapan. La 170/h, frigut (vreo 18-20 grade), cu blugi pe mine, trecea vantul ca prin strecuratoare. Prin geaca- DELOC! Parca eram blindat. Nu stiu ce brand e geaca, dar nu-i de pe la noi. Si de aici s-a nascut ideea: daca as avea un costum din acest material, cu protectii? Sa nu pun prea multe toale pe mine, sa fie destul un tricou cu maneca scurta, atat. Zilele astea trebuie sa capat niste raspunsuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Proba cu geaca am facut-o prin septembrie, intr-o seara, maxim 20 grade. Repet, prin bblugi trecea ca prin strecuratoare vantul. Prin geaca nimic. Asta la 170. Sa zicem ca pieptul era oarecum protejat de carenaj si parbriz, dar bratele erau destul de expuse. Si nu simteam nicio adiere de vant. Daca stateam pe loc insa, transpiram cu tricou cu maneca scurta pe dedesupt. Nu stiu ce fel de softshell este, dar e al dreq de bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine, eu nu am de gand sa stau la tricou. Dar cu un strat-max doua pe langa softshell, ar trebui sa supravietuiesc. Daca rezista si la ploi, ar fi si mai bine...sa nu mai stau cu foita de ploaie dupa mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plecând de la ideea de a purta doar echipament dedicat, mă întreb dacă acesta este întotdeauna şi omologat. De pildă:

https://www.mthelmets.ro/casti/geaca-jacheta-barbati-unik-racing-model-softshell-sf-01-culoare-negru-marime-s

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

12 hours ago, Rouleur said:

Plecând de la ideea de a purta doar echipament dedicat, mă întreb dacă acesta este întotdeauna şi omologat. De pildă:

https://www.mthelmets.ro/casti/geaca-jacheta-barbati-unik-racing-model-softshell-sf-01-culoare-negru-marime-s

Hmm...geaca aia e chiar faina. Pare super confortabila. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

I-am întrebat așa: cum e rezistenta la abraziune și dacă au protecții la șold. Nu mă grăbesc. Oricum îi vreau pe la primăvară, însă nu as dori să fie strâmți pe picior, gen colanți. Dar să aibă fermoar scurt pentru conectat geaca și 4 găici pentru bretele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A zia ca ii face la comanda. Si eu i-am zis de protectii pt sold si de buzunare laterale. Si a zis ca ii face la comanda oricum si poate sa ii puna.

Eu am nevoie de ei acu, ca oricum trebuia sa imi iai alti pantaloni. Vremea din UK imi permite :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A, deci nu o să fie mare lucru de pus un fermoar și niște gaici. De fapt, fermoare am vreo 3, cred, rămase de la geci. 

Bun, care îi primește mai întâi să pună poze.

Ceva talie înaltă la spate ar fi fain, am așa la pantalonii Adrenaline Gladiator și mă scutește uneori de purtat brâu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La pantalonii de speed am cusut fermoar cu ac și ață mai tare. In 5 minute. Nu a ieșit artă, dar nu se observă că nu trebuia să fie acolo. Asta nu e o problemă, cel mai mult mă interesează, virba cuiva, rezistența la abraziune. Știu cum se comportă materialul softshell, am pantaloni și geacă, nu trece vântul sub nicio formă. Ăsta e motivul pentru care aș lua așa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Lucian_M a spus:

Știu cum se comportă materialul softshell, am pantaloni și geacă, nu trece vântul sub nicio formă. Ăsta e motivul pentru care aș lua așa ceva.

 

Hm, e o diferenta sa ai pantaloni/geaca softshell la vant pe strada/munte unde ai vant rezonabil, poate doar rafale mai razlete, dar nu ajung la vitezele motocicletei, sau daca ajung tu nu ar trebui sa fii afara. 

 

Sunt foarte curios daca se pot comporta rezonabil si pot sa tina viteza de 100+ pe termen lung. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt obisnuit cu vantul la blugii cu kevlar ce ii folosesc acu. Softshell sigur va aduca imbunatatire. Si la Deauville am oricum protectie de vant ok.

Folosesc motorul zilnic pt munca ~50 mile dus-intors, deci o sa imi pot face o parere ok si o sa detaliez cand vad cum e

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am geaca de mai sus, la 170/h si puțin peste 20 grade nu se simte vântul. Purtata direct peste tricou cu mânecă scurtă. Pantalonii i-am luat în decembrie, nu i-am folosit pe moto, nu sunt în măsură să mă pronunț. Cei moto cred că sunt mai buni calitativ.

Ceva protecție in partea superioară are si vaca mea, dar oricum sub Deauville.

 

Nu mai vorbiți despre plimbări moto, că mă doare inima când mă uit pe geam. 😁 Și în plus cred că am ceva ruptură musculară la umărul drept, mă duc la doctor peste 30 minute pentru consult sau bilet de trimitere. Așa e când nu te uiți în buletin și ții musai să le arăți elevilor cum se execută corect AMO (aruncarea mingii de oină). Sper să nu fie nevoie de intervenție chirurgicală...

 

Cât vor ține pantalonii... se va vedea, că vor fi folosiți la plimbari nu prea lungi. Cu cei luați din comerț stau la -11 grade afară fără să simt frigul. Fără alți pantaloni termici.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...