Sari la conținut

V-ati propus sa faceti Alpii in 2019?


Ghita George
 Share

Postări Recomandate

Anul 2018 am deschis topic despre Nordkapp si am fost. 11250 km , o luna de zile, a fost de vis.

Anul 2019 as vrea in Alpi. Cred ca 25 August plecarea. As vrea sa fac majoritatea pasurilor renumite. Iar nu ma lasa google map sa unesc drumurile fiind iarna cand nu sunt pasurile deschise. Asa ca le pun doar pe harta si vad eu pe urma😀. Am schimbat si motorul, am trecut de la BMW F650 la Suzuki V Strom 650.

https://www.google.com/maps/d/u/0/edit?mid=1507hxtadVzr5oMfYeL8upREHT2oRdQzn&ll=47.4303141163854%2C9.189595517526413&z=7

Probabil nu voi reusi in trei saptamani sa le fac. Ce astept de la topic? Poate incurajari , schimb de opinii si cine stie, poate se leaga cu altcineva traseul.

Acum vad ca sunt nou venit pe forum🙄. Cum asa ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut  George,

te voi  urmari  cu  interes  ,  pe  forum  si cu  V s trom.     Se suprapun  planurile  tale  peste  ale  mele  asa ca,,,,,,,,,,,,

Nu reusesc  sa intru  pe harta  ta  caci  accesul  este  limitat  , nu  este public

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma intereseaza pe mine cam ce trasee aveti de gand, ma gandesc la o perioada de 16 zile (cu tot cu plecat din bucuresti si ajuns inapoi acasa in astea 16zile) Am incercat sa ma uit pe net dar nu gasesc un traseu complet de facut intr-o anumita ordine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Personal nu am habar de niciun traseu, atata stiu, ca trebuie sa traversez Ungaria. Mai departe, s-a vedea. Prin Austria am mai fost anul trecut, dar nu mai retin pe ce trasee, deoarece totul era inspiratie de moment.

Dar ne sfatuim si vedem ce-o sa iasa.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1507hxtadVzr5oMfYeL8upREHT2oRdQzn&ll=45.86296659190272%2C16.234172349999994&z=5

 Nu stiu daca se vede acum. Am pus doar locuri, nu le-am legat in trasee.

 Cred ca e cam mult sa fac totul.

Editat de Ghita George
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai mai iesit in plimbari lungi (adic aminim o saptamana), stii ca mai mult de 3-400 km prin munti nu prea ai cum sa faci. Asta daca mai vrei sa si opresti, sa faci o poza, sa mergi relaxat, nu sa faci concurs. Cel putin eu asa am mers in anii trecuti. Dar stiu pe unii care au facut 900 km pe zi, deci nu e dracu' asa de negru. Dar nici nu-ti prieste concediul in ritmul asta. Pe Stelvio am stat relax, l-am urcat si coborat fara sa fac intrecere, poze la greu, stat sus in statiune pentru haleala si cascat gura, mai la vale ne-am oprit sa ne facem cafea (sa stiu eu ca am facut si baut cafea pe Stelvio). E superb traseul, vei ramane cu amintiri placute cu acest pas. Dar nu e singurul. BTW, cred ca stii ca ai nevoie in special de card pentru alimentari, mai ales prin Italia. Nu gaseam o benzinarie cu operator nici sa o impusc, iar rezervorul era aproape gol. Unele benzinarii nu mi-au acceptat cardurile prin Italia. In alte tari- nicio problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai facut concediu in Romania cu aproape toate pasurile, vreo 3600 km, Thassos- Grecia, Bulgarica . Experienta putina de altfel. Cred ca trebuie sa imi pregatesti un ungator, Lucian. Carduri am, dar cam goale acum😜. Ma enerveaza ca nu stiu cum sa fac traseul cand sunt pasurile inchise.

Editat de Ghita George
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se face si din ala.

Experienta am si eu pana la genunchiul broastei. Ma mai intrebau unii cum de am curaj sa plec asa departe cu motorul. Raspunsul era simplu: mai greu era sa ies pe poarta. Pregatirile durau destul de mult, in special sa pun mobra la punct dupa inima mea (am venit la Fabio in B ca sa verific jocul la supape, sincronizarea etc). Pentru excursii lungi trebuie in primul rand timp. Apoi sa prinzi vreme buna. Daca mai e si ceva fond monetar pe carduri, deja se schimba treaba.

Referitor la pasuri, nici eu nu stiu exact cum va fi, insa imi place sa iau lucrurile "din mers". La fel si cazarea si eventualele puncte de interes de pe traseu. Nu imi place sa fiu "la program".

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://kurviger.de/en?point=Bucharest%2C 010051%2C Bucharest%2C Romania&point=Szeged%2C Great Plain and North%2C Hungary&point=Großglockner%2C 9844%2C Heiligenblut am Großglockner%2C Carinthia%2C Austria&point=Passo Tre Croci - Son Zuógo%2C Strada Regionale 48 delle Dolomiti%2C 32043%2C Cortina d'Ampezzo%2C Veneto%2C Italy&point=Sella Pass%2C 38032%2C Canazei%2C Trentino-Alto Adige%2FSüdtirol%2C Italy&point=Passo Umbrail%2C 23038%2C Valdidentro%2C Lombardy%2C Italy&point=Stelvio Pass%2C 23032%2C Bormio%2C Lombardy%2C Italy&point=Splügen Pass%2C Strada Statale 36 del lago di Como e dello Spluga%2C 23024%2C Madesimo%2C Lombardy%2C Italy&point=Passo del Bernina (2330m)%2C Poschiavo%2C Grisons%2C Switzerland&point=Maloja Pass%2C 7516%2C Bregaglia%2C Grisons&point=Klausen Passhöhe%2C Klausenstrasse%2C 6465%2C Unterschächen%2C Uri%2C Switzerland&point=Gotthard Passhöhe%2C 6780%2C Airolo%2C Ticino%2C Switzerland&point=Grimsel-Passhöhe%2C 3999%2C Obergoms%2C Valais%2FWallis%2C Switzerland&point=Susten Hospitz%2C 3863%2C Innertkirchen%2C Bern%2C Switzerland&point=Furka Passhöhe%2C Furkastrasse%2C 6491%2C Realp%2C Uri%2C Switzerland&point=Simplon Pass%2C 3907%2C Valais%2FWallis%2C Switzerland&point=46.494847%2C8.156319&point=Chalet du col du Chaussy%2C 73300%2C Pontamafrey-Montpascal%2C Auvergne-Rhône-Alpes%2C France&point=Col du Galibier%2C 05220%2C Le Monêtier-les-Bains%2C Provence-Alpes-Côte d'Azur%2C France&point=Col du Lautaret%2C Provence-Alpes-Côte d'Azur%2C France&point=Col de la Bonette%2C 06660%2C Saint-Dalmas-le-Selvage%2C Provence-Alpes-Côte d'Azur%2C France&point=Colle di Tenda%2C Construction du 2nd tunnel de Tende%2C 12015%2C Limone Piemonte%2C Piemont%2C Italy&point=Col de Turini%2C Provence-Alpes-Côte d'Azur%2C France&point=Nice%2C Provence-Alpes-Côte d'Azur%2C France&point=43.821204%2C7.773358&point=43.839975%2C7.88269&point=43.898683%2C8.078872&point=43.964849%2C8.160783&point=44.017463%2C8.190588&point=Sector 2%2C Bucharest%2C Romania&locale=en&vehicle=motorcycle&weighting=fastest&additional_weighting=&ch.disable=true&use_miles=false&elevation=true&referer=motoplaner&layer=Esri Streets

Un program interesant dar nu prea stiu sa unesc punctele de interes sa fie cat de cat cursiv.

Cam jumatate fata de Nordkapp, 5500 km.

Editat de Ghita George
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alpii vreau si eu sa.i fac, acum cum o fi norocul si daca.mi permite domnita:))) habar nu am de traseu, probabil o sa merg in stilul propriu(unde ma prinde noaptea,acolo dorm), vorba colegului - cel mai greu este sa ies pe poarta dupa vedem

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

domnilor, mai jos aveti traseul din 2017( Grossglockner , Dolomiti, Stelvio, Gavia si multe alte pasuri, aprox 5500 km) cat si pe cel din 2018(  Routes des Grandes Alpes, Dolomiti, Stelvio, aprox 6500 km) ; cred ca le puteti considera o buna baza de plecare pt calatoriile domniilor voastre...
de asemenea va puteti inspira si de aici(selectati regiune, tara): https://www.dangerousroads.org/

https://drive.google.com/open?id=1MNkS-Qu8fa2nUlfNdATkhlv7QQI&usp=sharing

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=11vIESifPAfjuIKgoaiN98--sPcGO46kw&ll=45.539850898993066%2C6.718079331054696&z=7

 

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 31 minute, kappy666 a spus:

domnilor, mai jos aveti traseul din 2017( Grossglockner , Dolomiti, Stelvio, Gavia si multe alte pasuri, aprox 5500 km) cat si pe cel din 2018(  Routes des Grandes Alpes, Dolomiti, Stelvio, aprox 6500 km) ; cred ca le puteti considera o buna baza de plecare pt calatoriile domniilor voastre...
de asemenea va puteti inspira si de aici(selectati regiune, tara): https://www.dangerousroads.org/

https://drive.google.com/open?id=1MNkS-Qu8fa2nUlfNdATkhlv7QQI&usp=sharing

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=11vIESifPAfjuIKgoaiN98--sPcGO46kw&ll=45.539850898993066%2C6.718079331054696&z=7

 

Cate zile estimezi pentru fiecare traseu? Apuc ceva in 16 zile dus intors?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, DiarM a spus:

Cate zile estimezi pentru fiecare traseu? Apuc ceva in 16 zile dus intors?

suficient, iti ramane si timp de plaja, relaxare pe undeva; de ex, in 2017, 14 zile, noi am stat 2 zile La Garda si 2 zile in Dolomiti iar in 2018, 13 zile, am stat 2 zile pe lacul Leman(plaja, etc)
in 2017 am cheltuit cca 1100 eur( stat preponderent in campinguri, mancare din trista si local: pizza, meniul zilei, mancare gatita pe la Spar, Lidl, Carrefour
in 2018, cca 1400 eur+ 300 eur schimbat lant in Franta
ambele plecari au fost in ultima saptamana din iunie si inceput de iulie( nu este sezon si nu e foarte aglomerat, preturi ok), in ambele ture am prins doar cate o zi cu ploie, in rest cald, foarte cald...
folosit autostrazi la dus si la intors pt a scurta timpul, restul calatoriilor pe drumuri "secundare"

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca te ajuta cu ceva, dar la prima tura cu adevarat lunga am cheltuit 60 mil in 19 zile, pe o distanta de 4800 km. Cazare de la cort la 4 stele, mancare de pe unde s-a putut, inclusiv cate un restaurant. Asta in iulie-august 2017. Tari vizitate/tranzitate: Serbia, Croatia, Slovenia, Italia, Austria, Ungaria si spre casa.

In 2018 s-a mers mai putintel, 3500 km in 10 zile, pret cam 40 mil, din care vreo 9-10 au fost doar partea motorului (benzina). Cazare mai subtirel la cort, mai mult la pansiuni si hoteluri. In Podgotita am dat 20 euro pe noapte la o pensiune de statea mata'n  coada, nu alta.

 

Kappy a zis bine, cam aia e distanta e care o poti parcurge intr-o zi pe traseu montan. Poti sa ai racheta de mobra. Unii zic ca nu poti face touring sub 1000 cc, asta ca sa "simti placerea condusului". Vrajeala. M-am simtit excelent pe motorisca mea de 650. Separat, anul asta mi-am facut o asigurare la A24, a costat vreo 10-15 euro, daca nu ma insel, pentru 14 zile. Nu a fost nevoie sa apelez la ea, din fericire, dar m-am simtit mai bine sa stiu c ao am.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vreti sa ne strangem cativa pentru iesire in alpi eu ma bag ca oricum nu am cu cine merge. chiar daca mergeti 20zile+, merg cat pot si ma intorc mai repede acasa nu e problema. Doar sa va hotarati pentru perioada ca vreau sa imi imi iau concediu si in grecia :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apoi eu o tai dupa ce termin scoala, de la 15 iunie incolo. Le spun colegilor ca am de plecat si aia e, nu mai stau in activitate, ca oricum nu-s diriginte. Nu as vrea sa prind vreo perioada cu temperaturi inalte, cum e prin august (pe 17 si 24 am oricum nunti, deci e exclus sa plec).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...