Sari la conținut

V-ati propus sa faceti Alpii in 2019?


Ghita George
 Share

Postări Recomandate

Referitor la traseele postate, eu le-as modifica un pic in partea balcanica in felul urmator:

-iesire din tara pe la Drobeta , trecut direct in Serbia, evitat granita bulgaria-serbia ca nu vezi nimic frumos pe acolo si pierzi timp aiurea

- mers pe clisura pana la Veliko-Gradiste si apoi spre Belgrade , drumul pe clisura e virajat, are peisaje faine, asfaltul e acceptabil, sunt zone asfaltate recent , unele doar peticite(in caz de ploaie mai apar pietre pe drum)

-traversata Bosnia pana in Croatia zona Plitvice care merita vizitata (alocat macar 1 zi pentru vizitarea parcului); Bosnia are drumuri f faine de moto,virajate,  asfalt bun si foarte libere.

- Plitvice-Rijeka- Trieste

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu al meu, incarcat la 450 kg (doua persoane si bagaj), am bagat gaz de 9-10 mil in 3500 km. Destul de decent, as zice. Nu am tinut o evidenta stricta, dar cam asa iese. In jur de 5% iese consumul, daca nu mergi ca Rossi.

1615102784_Snap2018-12-18at23_12_58.thumb.jpg.01e8a6ee2744e346392f6874f5bde345.jpg

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 15.12.2018 la 19:21, Ghita George a spus:

 Ma enerveaza ca nu stiu cum sa fac traseul cand sunt pasurile inchise.

Google maps are pentru modulul trafic optiune sa treci data si ora plecarii.

Treci data din vara cand vor fi deschise si o sa iti arate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
La 15.12.2018 la 15:23, Ghita George a spus:

Probabil nu voi reusi in trei saptamani sa le fac. Ce astept de la topic? Poate incurajari , schimb de opinii

 

Doar sa parcurgi toate pasurile pe care le-ai marcat, se poate fara probleme in trei saptamani. Eu insa nu mi-as propune sa ma intind pe toti Alpii intr-o vacanta. Renunta eventual (de exemplu) la partea cu Alpii francezi anul asta si fa restul (Austria, Bavaria, Slovenia, Dolomiti) pe indelete. Daca ai putina rabdare sa te documentezi, o sa vezi ca sunt foarte multe locuri/obiective/pasuri/strazi panoramice in Alpi care merita parcurse/vizitate. Si toate astea le poti face/intelege numai daca stai mai multe zile in acelasi loc. Iar statul in acelasi loc (2-3 zile) inseamna multe alte avantaje: nu strangi/descfaci bagaje zilnic, calatoresti multe zile fara a avea motocicleta incaracata, nai putin stres la cautat cazari, pret mai bun la cazari, confort in general.

In partea de Italia sa incluzi si zonele lacurilor italiene (Garda, Iseo, Como, Maggiore), unde este foarte frumos atat in jurul lor cat si traseele intre ele.

 

Apoi la anu' de exemplu axeaza-te pe Franta si Alpii francezi unde de asemenea ai de vacut si vazut o gramada, pe langa clasica Route des Grandes Alpes, zona Verdon, zona Grenoble, multe canioane, Coasta de Azur, multe pasuri intre Franta si Italia etc. De asemenea acolo (zona granitei Fr/It) este un paradis off-road si ai astfel acces la niste peisaje de vis. Si cand zic off-road, nu ma refer la ceva extrem sau care sa necesite  anvelope sepcifice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

ce vad eu acolo sunt toti alpii + dolomitii + rga. nu se pot face intr-o singura tura.

ai putea face in 2 ture - una pasurile din zona bolzano, apoi dolomitii..cortina..pasurile de pe acolo. poti cobori usor la venetia si de acolo acasa pe la sarbi.

a doua tura poti face furka si ce mai e acolo pe sus si cobori la vale pe rga in 2 zile sa zicem, mai stai pe coasta cat stai si o iei inapoi pe unde vrei.

altfel nu vad cum acoperi tot intr-o tura, doar daca ai timp si buget nelimitat.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Deci fac partea cu Austria, Bavaria, Slovenia, Dolomiti. As sta vreo 2 , 3 zile la plaja la intoarcere. Ma uitam pe coasta Croatiei par locuri frumoase. Ati incercat ceva pe acolo ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Ai 5 locuri în care să mergi:

    • În Austria:

-Grossglockner 2547m 
    • În Italia: Bormio. 

-Cu Stelvio 2758m, Umbrail 2503m, Gavia 2618m la un loc. 
    • În Franța:

-Col de la Bonette 2715m, cu Cime de la Bonette 2800 la talpă. 
-Col de l'Iseran 2764m, lângă Val d'Isère 
-Col Agnel 2744m la granița cu Italia. 
Asta este crema acum.

Mai sunt câteva, mai înalte, în șantier.

În tot cazul, programează după 15 iunie. 
Altfel riști să fie închise.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 26.04.2019 la 20:20, george13 a spus:

Deci fac partea cu Austria, Bavaria, Slovenia, Dolomiti. As sta vreo 2 , 3 zile la plaja la intoarcere. Ma uitam pe coasta Croatiei par locuri frumoase. Ati incercat ceva pe acolo ?

stai pe coasta de azur, preturile nu sunt prohibitive iar diferenta este enorma. vezi pe la menton, antibe, chiar saint tropez, dar e f aglomerat acolo. cand am fost prima data ma asteptam sa fie un loc exclusivist, pentru snobi. cand colo, e mai degraba rustic si foarte prietenos. toate tarile astea din fosta iugoslavie au zone frumoase insa au pastrat ceva comunist care nu imi place.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...