Jump to content

Cauciuc moto spate

bozomego
 Share

Recommended Posts

Salut. Detin un CBR 500R 2014 si vin cu urmatoarea intrebare : Daca in certificat am trecut dimensiunea la cauciuc de 160/60/17 , poate fi vreo problema daca pun cauciuc de 170/60/17 ? Nu doresc sa exagerez foarte mult , din cate am inteles pot pune si de 180/55/17 dar nu as fi atat de nebun deoarece tin si la siguranta mea ! Un 170 zic ca ar fi decent , nu ?

ar fi decent ca ce? ca look sau de ce? eu am avut anvelopa mai lata la er 6n  cu 20 pt ca asa s-a nimerit , insa tot timpul mi a dat cu virgula nitel. Forma gumei este mai bombata, aplecarile le faci brusc si nu treptat asa cum ar trebui, probabil scade si suprafata de contact a rotii cu asflatul, nu vei reusi sa folosesti marginile cauciucului si nici sa iti dai seama cum evoluezi . Eu am stagnat destul de mult din cauza asta pentru ca nu reuseam sa imi dau seama care sunt limitele motocicletei. De mers se poate merge, dar nu stiu daca are vreun rost.

Edited by Klaus Cata

in plus fata de cele mentionate mai sus, ar trebui sa stii ca nu sunt conforme, iar ITP-ul nu ar trebui sa il treci cu astfel de anvelope. La RAR, nici sa nu te gandesti ca treci (daca e cazul).

Daca le ai pripasite prin curte, nu le folosi. Cauta unele de 160 - daca ma invrednicesc sa le schimb pe ale mele (120/160 - cea de spate nu are uzura neregulata, are doar 8mii km si 9 ani - aproape neuzata) da-mi semn sa ma scapi de ele.

Nu merita zgarceala la anvelopa neconforma. Lasa privile din spare si ai grija de ghidonul tau.

Daca motocicleta ta a fost gandita pentru niste specificatii a pneului, de ce ai pune ceva mult mai mare?

Gandeste-te ca majoritatea motociclistilor interesati de manevrabilitate baga bani si timp in a regla suspensiile cat mai bine, calitatea pneului, presiune, etc.

Iar tu faci o miscare care iti da ciclistica peste cap, pentru ce? Care este considerentul?

Este un motiv intemeiat pentru care legea nu permite chestia asta, nu doar sa iti dea peste cap tie visele. Think about that!