Sari la conținut
G.Tudor

Poluarea in Europa - In capitala doar cu EURO 6 ; dar la moto ?!

Postări Recomandate

Salut ! Ma uitam acum la niste baieti care vorbeau despre poluare, spuneau ca in 5 ani nu o sa se mai intre deloc in capitalele marilor orase( din europa)  cu masini Diesel iar cu benzina doar cu Euro 6.

Acum curiozitatea mea este, la motociclete cum este ? Pentru ca nu am gasit pe cineva care sa vorbeasca si despre asta, stiti ceva ?

Totusi nu am auzit pe nimeni sa vorbeasca de poluarea facuta de motoare, aia mica, asa cum este, dar totusi, exista. Deci ? Ceva pareri ?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate sa mearga pana in euro 4 , altfel ingenuncheaza Bucurestiul 

Daca ar fi pana in euro 5 inclusiv , te-ai claxona singur pe strada din plictiseala 😛

Partajează acest post

Link spre post

In 5 ani ajungem la euro 9 doar pentru a ne obliga sa schimbăm maşinile, suntem clienţi captivi obligaţi să procedăm cum vor ei.

Diferenţa de la 5 la 6 e minimă, în afară de sistemul start-stop care e idiot nu prea mai e mare lucru.

Partajează acest post

Link spre post

Evident ca vor fi exceptate de la regula masinile de la REBU si autobuzele din 1900toamna de pe rute limitrofe Bucurestiului.
La astea presupun ca "este piua"

Partajează acest post

Link spre post
Acum 3 ore, G.Tudor a spus:

Totusi nu am auzit pe nimeni sa vorbeasca de poluarea facuta de motoare, aia mica, asa cum este, dar totusi, exista. Deci ? Ceva pareri

Ce sa se vorbeasca daca e mica? O motocicleta polueaza de trei ori mai putin decat o masina, fie ea si euro15...

Partajează acest post

Link spre post
Acum 23 minute, petre81. a spus:

Ce sa se vorbeasca daca e mica? O motocicleta polueaza de trei ori mai putin decat o masina, fie ea si euro15...

Numai sa nu fie harley cu motor de 1200 cc si cu tobele goale.

Partajează acest post

Link spre post
Acum 35 minute, petre81. a spus:

Nu mai gasesti de cumparat bicla noua sub euro4.

Asa ca posibilitatea sa includa si draciile noastre nu este exclusa absolut deloc.

Insa , as usual , guvernu se trage pi poponeata si inca nu stie cum plm o sa sune noua reglementare in domeniu . este un haos total !

Partajează acest post

Link spre post
1 oră în urmă, Paca a spus:

guvernu

In principiu guvernul vrea bani, te asigur ca poluarea e ultima lor problema.

Partajează acest post

Link spre post

Absolut de acord cu tine 

Dar sunt fortati de Uie sa dea ceva in concordanta cu trendul 

Apoi ....daca ia harburili la 10 ciumpalaci cu non euro, euro 1 , euro 2 , ...din 10, 5 or sa cumpere ceva mai nou..sh mai nou, 3 raman la trans[ortul in comun si 2 or sa cumpere masini noi ....adica bani la buget :)))

Partajează acest post

Link spre post
Acum 1 oră, C210288A a spus:

Harlei rulz!

Partajează acest post

Link spre post
Acum 2 ore, C210288A a spus:

Poate de 1.9 (114 cubic inches), bo$$. Ala de 1.2 e pentru fetite, ce mama naibii...

Partajează acest post

Link spre post
Acum 44 minute, dionysos a spus:

Poate de 1.9 (114 cubic inches), bo$$. Ala de 1.2 e pentru fetite, ce mama naibii...

Nu am inteles niciodata boala asta cu dizelu, pana acum nu m-a depasit niciunul cu dizelu cand i-am alergat... iar la consum nu prea mai e nici o afacere pt ca pierzi mai mult la intretinere.

Partajează acest post

Link spre post
Acum 5 minute, petre81. a spus:

Nu am inteles niciodata boala asta cu dizelu, pana acum nu m-a depasit niciunul cu dizelu cand i-am alergat... iar la consum nu prea mai e nici o afacere pt ca pierzi mai mult la intretinere.

Eu ma refeream la motoarele de harli, nu la dieselul de pe masini. Aia sunt obsedati sa faca motoare de 1.9 cu 80 de cai si tehnologie din 1947 ;) si sa le mai si vanda cu 25-30k de euro ca motoare de "outlaws", de parca toti outlaws-ii sunt programatori de succes sau vedete de carton ca sa-si poata permite asa ceva...

Editat de dionysos

Partajează acest post

Link spre post
Acum 1 minut, dionysos a spus:

Eu ma refeream la motoarele de harli, nu la dieselul de pe masini. Aia sunt obsedati sa faca motoare de 1.9 cu 80 de cai si tehnologie din 1947 ;)

Nu sunt obsedati, doar exploateaza o nisa de piata formata din fitzobaicari cu bani.

Partajează acest post

Link spre post

0.9TCE rules :)

Editat de Cavaleru

Partajează acest post

Link spre post

Facusera aia de la Mythbusters un episod. Motocicletele polueaza mai mult.
Nu stiu astea mai noi... ei au testat cu ceva mai vechi, parca pana in anii 2000...

Editat de Kosh

Partajează acest post

Link spre post
Acum 41 minute, Cavaleru a spus:

0.9TCE rules :)

Prea subiectiv ...tu cand te duci sa tragi pe cineva zici ...stai sa iau mobra ...stii...avem nevoie de cuplu :lol:

Bre Kosh...nu este vorba numa de cantitate ..ci si de ce anume scoate ...de aia ai catalizatoare si alte tampenii neintelese de motociclisti 

Editat de Paca

Partajează acest post

Link spre post
Acum 9 ore, Kosh a spus:

Facusera aia de la Mythbusters un episod. Motocicletele polueaza mai mult.
Nu stiu astea mai noi... ei au testat cu ceva mai vechi, parca pana in anii 2000...

Studiul e subiectiv si nu ia in calcul multe variabile.

Partajează acest post

Link spre post
15 hours ago, petre81. said:

Asta am zis si eu, ca polueaza putin, insa daca dinfabrica a iesit ca euro 4... si astia dau lege ca ai voie cu minim euro 5 in bucuresti, ne-a pus pe dreapta.

foart IMPORTANT: Aici nu e vorba doar de motorele noi, pentru ca in germania de exemplu, nu ai voie sub euro 4 (masina) de ceva timp, fie ea inmatriculata acum 5 ani sau azi.

Deci nu conteaza cand cumperi tu motoru, daca nu respecta norma de poluare.. gata, ne plimbam pe centura...

Editat de G.Tudor

Partajează acest post

Link spre post

Euro 3,4,5 ,6...multa vorba pentru mai nimic. Ma intreb cum demonstreaza un posesor de motocicleta, fie ea si de generatie mai noua ca respectivul motor indeplineste normele de poluare Euro X. Mai toate taloanele sau cartile de identitate pe care le-am vazut, nu aveau trecut la numarul de omologare norma de poluare.

Partajează acest post

Link spre post
18 hours ago, Paca said:

Poate sa mearga pana in euro 4 , altfel ingenuncheaza Bucurestiul  Romania

Daca ar fi pana in euro 5 inclusiv , te-ai claxona singur pe strada din plictiseala 😛

cat la suta din parcul auto este euro 3 in jos? mai mult de jumate?
ar fi traficul la nivel de 1980 daca baga euro 4 in sus.
la euro 5 in sus o sa mearga pietonii pe strada ca 90% din masini ar sta parcate unde apuca majoritatea pe trotuare evident.
cu banii de un diesel euro 3 de acum ti-ai lua 100 de bucati...
chinezii ar cumpara fier vechi de aici cu 1 euro tona...
la euro 5 in sus putem fi siguri ca autobuzele o sa aibe rack de bagaje pe acoperis si remorca...
iar la metrou o sa angajeze daia de imping oamenii pe usa inauntru.

nu se poate, nu ai cum.

Partajează acest post

Link spre post

W124 2.5 td si tschus 😎 (de vreme buna tot rasfoiesc,sigur o sa gasesc)

Exista aceiasi varianta/portita si pt mobre (mai putin pt loverii de r1.. )

Partajează acest post

Link spre post
1 hour ago, jerry_mcrie said:

nu se poate, nu ai cum.

uitam ca suntem in UE si avem decizii de respectat ? si termene ? Eu nu am zis ca se intampla azi maine, dar din 2020 sunt multe motive rezonabile sa se aplice si la noi norma de euro 4 minim.

Ca vorba aia... niciodata sa nu spui niciodata.

Iar daca incepe cu euro 4, nu or sa se opreasca...

Partajează acest post

Link spre post
Acum 14 ore, petre81. a spus:

Nu am inteles niciodata boala asta cu dizelu, pana acum nu m-a depasit niciunul cu dizelu cand i-am alergat... ......

🤣Posteaza si tu la FUN , te incadrezi mai bine .

Editat de JUST4TNT

Partajează acest post

Link spre post

Parca in Paris au vrut sa interzica (sau sa limiteze accesul) motocicletelor NonEuro si Euro2. Si au iesit aia si au facut revolutie. 

Chiar daca prin niste orase din Europa s-a cam limitat accesul dieselurilor vechi si cativa producatori au anuntat ca nu mai produc auto diesel, la noi o sa mai dureze. O sa se bucure tot romanul cand Passaturile TDI din 2006 se vor vinde in Germania la pret de bicicleta de la Decathlon. La noi daca ar interzice noneuro, Euro2 si Euro3 ar fi pustiu pe sosele si ar iesi toti meltenii la protest, daca s-ar baga supraimpozitare pe aceste categorii, toate gioarsele vor fi abandonate in Bulgaria, cum fac vecinii ucrainieni cu masinile mai vechi de 8 ani: le abandoneaza la noi ca taxa de inscriere e de vreo 3.000 E. 

Asa ca la noi atata timp cat benzina se scumpeste de la luna la luna, toata lumea-i fericita - sunt bani care vin imediat la buget, in orasele mari traficul e infernal, deci se consuma multa benzina => nu are nimeni nici un interes sa decongestioneze traficul sau sa stopeze cresterea pretului benzinei. Asta e mai buna decat orice metoda de impozitare. Cat e impozitul la 1.9 TDI E3? Cam 200 de lei / an, nu?  Pai ala daca face 10k km, consuma in medie cam 800 de litri de motorina, adica aprox. 1000E. Din astia, jumatate se intorc la stat. Deci la o masina de 1000-1500E, tu platesti statului accize  de aprox. 500E / an. De ce ti-ar pune pumnu-n gat si sa-ti interzica sa circuli? Si-ar fura singuri caciula. Basca, de cand s-au scos tate taxele, s-au inmatriculat masini sh intr-o veselie. Oricine a avut 1500-2000 E si-a luat masina, sa fie acolo. 

Cat despre ce se intampla in Europa... pai daca nu ai treaba cu masina in mod frecvent pe acolo, eu zic ca n-avem de ce sa ne facem griji. Grecii nu or sa ne interzica accesul in Thassos daca venim noi cu masinile noastre Euro3... 

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.