Sari la conținut

Sfat achizitie casca integrala


andreidinca93
 Share

Postări Recomandate

Salutare!

Tocmai ce mi-am luat o motoreta Honda NC 750X si vreau sa imi cumpar si o casca. Restul echipamentului, geaca, manusi etc. o sa merg in magazine sa le probez si le cumpar direct de acolo. 

Dar consider ca la casca trebuie sa fiu ceva mai atent asa ca poate ma puteti ajuta si pe mine cu niste sfaturi.

Ce ma intereseaza la o casca este sa aiba o aerisire cat mai buna, sa aiba ochelari de soare si sa ii pot pune un sistem de cominicatie. 

Ma gandesc ca de protectie nu mai trebuie sa imi fac griji daca sar de 700-800 lei. 

Am cautat si eu pe net reviewuri si am ales cateva casti:

https://www.motoemotion.ro/Echipamente-moto-in-lichidare-de-stoc/casca-integrala-scorpion-exo-1400-air-solid.html

https://motodiscount.ro/Casca-Shark-Spartan-Blank-Negru-Lucios

http://www.shop4moto.ro/cumpara/hjc-fg-17-ohama-39

https://motodiscount.ro/Casca-Agv-K-3-Sv-Pinlock-Negru-Mat

https://bikermag.ro/icon/60338-casca-integrala-icon-airflite-rubatone.html

 

Acum unele dintre ele sunt din plastic altele sunt din fibra de sticla. Unele dintre ele au pinlock altele nu au.

Care dintre ele considerati ca este cea mai buna alegere pentru mine? Pozitia pe motocicleta este destul de dreapta.

 

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut prima casca HJC IS17. Am fost multumit de ea, se muleaza bine pe capul meu. Dar nu eram prea multumit de zgomotul la viteze peste 130. 

Se incadreaza in banii tai, chiar as merge pe ea daca ar fi sa aleg intre FG si IS. 

Foarte important! 

Mergi si probeaza. Acolo vei descoperi daca forma capului tau se pupa bine cu calapodul castii. Stai cateva minute cu ea pe cap. Daca te deranjeaza, te va deranja din primele clipe. 

De tinut minte e ca cu timpul buretii mai cedeaza putin. Putin. 

Conteaza foarte mult daca ai posibilitatea de a pune pinlock, eate foarte util in diminetile racoroase sau pe ploaie, nu te vei aburi si nu va fi necesar sa mergi cu viziera intredeschisa.  

Inca un plus il consider si pentru ochelarii de soare rabatabili. O viziers fumurie nu te ajuta pe inserat/noapte. 

Ventilatiile sunt rezonabile, eu merg mereu cu cagula, vara era mai greu, dar prefer sa spal cagula decat casca  

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Pandy  Multumesc de raspuns! Am probat Scorpion EXO 1400 si Shark Spartan si imi vin bine. AGV si HJC nu am probat. Pe cea de la Icon si eu ma gandeam sa o scot din ecuatie tocmai pentru ca nu are pinlock. Cele doua, pe care le-am probat, au ochelari de soare, cea de la Shark are chiar niste ochelari de soare care coboara foarte mult, sunt aproape ca o viziera interna.

@lokko_boy Mersi de sfat! 

HJC IS-17 vine cu pinlock inclus?

 

Editat de andreidinca93
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, andreidinca93 a spus:

@Pandy  Multumesc de raspuns! Am probat Scorpion EXO 1400 si Shark Spartan si imi vin bine. AGV si HJC nu am probat. Pe cea de la Icon si eu ma gandeam sa o scot din ecuatie tocmai pentru ca nu are pinlock. Cele doua, pe care le-am probat, au ochelari de soare, cea de la Shark are chiar niste ochelari de soare care coboara foarte mult, sunt aproape ca o viziera interna.

@lokko_boy Mersi de sfat! 

HJC IS-17 vine cu pinlock inclus?

 

Dap;ti-l monteaza baietii de la magazin :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu o sa-ti recomand sa incerci IS-17, e o casca foarte ok la banii ei. 

Pe de alta parte, cred ca e bine sa stii de la inceput ca e o diferenta semnificativa de confort intre o casca scumpa si una din zona de buget. Oricum, in timp o sa constati probabil ca vrei mai multe casti :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@lokko_boy Tu ai HJC IS-17? Am vazut un review in care zicea ca e optional dar era pentru piata din America de Nord.

@leopold  Si HJC IS-17 este o casca de buget, nu? Am intrat pe louis.de, probabil stiti de siteul asta, si HJC IS-17 neagra este 140 Euro, la noi am gasit-o doar cu grafica la 850 lei in schimb Shark Spartan neagra/alba este 320 euro si la noi este 1100 lei la motodiscount cu o promotie, si mai au si o extrareducere de 10% pana la sfarsitul anului. Daca e o diferenta atat de mare intre ele, nu e mai bine sa o iau pe cea de la Shark, Spartan, chiar si la 1100 lei?

@Lucian_M Ca protectie exista diferente intre cele mentionate de mine si cea pe care o ai tu? Pentru ca prefer sa dau 450 lei pentru o casca, in loc de 1000 lei, daca face acelasi lucru. Are ochelari de soare?

Editat de andreidinca93
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pune nitel frana :)

1. Casca o iei pe probate. Ideal (insa n-o sa te ajute multa lume) cu proba de drum. Ca sa stii tu, pe mobra ta, cum se aude, cum iti suceste capul la vant, cat e de comoda, samd. 

2. Casca neagra e ultimul lucru pe care l-as recomanda. Vrei sa te vezi, nu sa arati cool. In ordine, ar fi hi-viz, alba, galbena, etc...

3. Rolul major al castii e sa te protejeze cand dai cu capul de planeta. Cum o sa se comporte o casca, nu-ti spune nimeni cu precizie pentru ca nu-s doua accidente la fel. Exista niste teste standard, insa exista si niste critici destul de bine punctate contra testelor. E un subiect pe care trebuie sa citesti tu inainte sa dai banii si sa te decizi ce rating vrei sa aiba casca. Poti sa te uiti si cum arata diverse casti dupa accidente si sa tragi concluziile proprii.

4. Un rol deloc secundar al castii e preventia. Respectiv o casca comoda e mai sigura decat una incomoda, care te va deranja, obosi si provoca sa gresesti. Una cu camp vizual mai mare, tot asa e mai sigura. La fel una care nu se abureste, care nu te asurzeste, in care nu intra aiurea vantul, care nu te trage de cap la viteza, samd. Conteaza si comoditatea (facand abstractie de celelalte), e posibil ca o casca mai usoara sa fie mai incomoda ca una mai grea.

Una peste alta TU esti SINGURUL care e responsabil sa decida ce protectie vrei pe cap. Fiecare are bugetul propriu si criteriile proprii. Ce-mi convine mie e posibil sa nu-ti convina tie. Am vazut casti ieftine care pareau de carton, si nu le-as pune-n cap nici sa ma duc pana la paine, am vazut casti scumpe si bine cotate care pe mobra mea erau excesiv de galagioase. 

De shark nu stiu ce sa-ti spun. Arata a fi casti bune, ma interesase si pe mine varianta spartan carbon, insa cei de la magazin nu m-au ajutat sa fac un test de drum. Ori refuz sa dau genul ala de bani fara sa stiu daca imi convine produsul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andrei, protecția presupun că e mai slabă, dar dacă ce ai în vedere sunt tot din policarbonat sau termoplastic, cam tot aia e. A mea are ochelari de soare, dar cozorocul ăla face toți banii, mai ales cand soarele e sus. Mai contează și firma/brandul. Ce am eu e galben-fluor. Integral, nu porțiuni. Repet, asta am, nu că trebuie să te iei după mine.

 

A contat mult că puteam să îi fac retur. După primul drum am hotărât că rămâne, își merită banii. Viziera e enormă, am un câmp vizual foarte larg. Am scris câte ceva despre ea la MT Helmets, în topicul dedicat.

Tu decizi ce iei. Una mai scumpă e mai bună, cel puțin în teorie.

Nu știu dacă te ajută, alte poze nu am.

Screenshot_2018-12-30-00-48-34-277_com.android.browser.png

My review: 

 

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 15 ore, andreidinca93 a spus:

 

Fiind primul motor si prima casca nu ai cum sa iti dai seama ce inseamna o casca buna sau mai proasta. Asta o sa realizezi in mers dupa mai multa vreme, odata cu kilometrii si experienta acumulata. Mie mi-au trebuit vreo 2 ani sa inteleg, sa simt ce casca imi doresc si sa pot compara.

1.Nu cumpara online, chiar daca gasesti mai ieftin. Nu te lua dupa tot felul de teste si review uri, forumuri etc.

2.Completeaza-ti profilul sa stim din ce zona esti ---> iti putem recomanda magazine.

2.Mergi intr-un magazin si spune cati bani ai, cel care vinde va sti ce sa iti arate, ce numar sa iti dea etc. Casca se probeaza inainte. Pana la urma este un consumabil, asa ca nu o iei sa ramai cu ea, in timp o sa le tot schimbi pana intelegi ce vrei.

In principiu cu cat are mai multe optiuni (ochelari de soare, pinlock etc) este mai buna, la el si daca este mai scumpa. In segmentul asta de pret nu prea conteaza ce alegi, cam toate sunt la fel, calitatea incepe de pe la 400 euro in sus.

In segmentul asta de pret nu prea conteaza ce alegi, cam toate sunt la fel, calitatea incepe de pe la 400 euro in sus.

PS: Reciteste ce a scris colegul leopold.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, andreidinca93 a spus:

@lokko_boy Tu ai HJC IS-17? Am vazut un review in care zicea ca e optional dar era pentru piata din America de Nord.

@leopold  Si HJC IS-17 este o casca de buget, nu? Am intrat pe louis.de, probabil stiti de siteul asta, si HJC IS-17 neagra este 140 Euro, la noi am gasit-o doar cu grafica la 850 lei in schimb Shark Spartan neagra/alba este 320 euro si la noi este 1100 lei la motodiscount cu o promotie, si mai au si o extrareducere de 10% pana la sfarsitul anului. Daca e o diferenta atat de mare intre ele, nu e mai bine sa o iau pe cea de la Shark, Spartan, chiar si la 1100 lei?

@Lucian_M Ca protectie exista diferente intre cele mentionate de mine si cea pe care o ai tu? Pentru ca prefer sa dau 450 lei pentru o casca, in loc de 1000 lei, daca face acelasi lucru. Are ochelari de soare?

 

Dap,am IS 17.

http://www.shop4moto.ro/cumpara/hjc-is-17-cynapse-3581

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@leopold  Am probat Shark Spartan si Scorpion EXO 1400, le-am tinut pe cap vreo 15 minute m-am simtit bine in ele. Am probat mai multe casti dar in astea doua m-am simtit cel mai bine. Nu o sa imi iau neagra, cel mai probabil imi iau alba. Cei de la magazine m-au lasat sa probez casca in magazin, nu cred ca ma vor lasa sa plec cu ea la un testride. Dar daca imi cumpar una si nu imi vine ok o pot schimba, o sa verific ca o pot schimba inainte sa o cumpar.

@Lucian_M  Poate gasesc si ceva de la MT prin magazine, cand o sa mai merg sa probez si vad cum imi vine.

@l.u.v  Cumpar online dupa ce stiu exact ce model si dimensiune vreau sa imi cumpar. E mai simplu sa schimb sau returnez ceva cumparat online. Dupa cum a spus si leopold sunt slabe sanse sa gasesti un magazin care sa te lase sa probezi casca si pe motor. In magazinele in care am fost eu am putut sa stau ceva mai mult cu casca pe cap dar atat. Sunt din Bucuresti. Am fost in cateva magazine si am primit trei sfaturi diferite. La unul dintre magazine mi-a fost recomandata o casca de la Icon dar cred ca era ceva mai veche, deci am exclus varianta aia. La un alt magazin mi-a fost recomandat Scorpion EXO 510 si la alt magazin mi-a fost recomandat Shark Skwal 2 dupa care mi-a zis ca pentru 100 lei in plus fata de Skwal 2 imi pot lua Spartan care este o casca mai buna si este si din fibra de sticla nu este din plastic cum este Skwal 2 si EXO 510, aici nu aveau expus EXO 1400. 

De asta am si postat acest topic, pentru ca daca mergeam in magazine si cel putin doi imi recomandau acealasi model nu mai eram in dubii. La toate cele trei magazine am spus ca vreau o casca intr-un buget de maxim 1000 lei. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

Am un prieten foarte bun care foloseste  de aproape doi ani, pe o Yamaha Tracer 900 o casca Shark Spartan. Pana acum s-a declarat multumit de ea. Personal am fost la un magazin, impreuna cu sotia mea, ea a probat si modelul Skwal si Spartan. Parerea noastra este ca Spartanul este superior din mai multe puncte de vedere. Sunt convins ca nu este bine sa faci rabat la calitate, mai ales in cazul unei casti. Daca mai intra apa in cizme, sau trage vantul prin costum, nu-mi pare asa tragic ca momentul in care dai cu capul de asfalt si casca nu-ti ofera protectia necesara. Bafta in alegere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ai grija la planul tau, e posibil sa-ti puna conditii nasoale la retur - cum ar fi sa aiba tipla pe vizor. Eu pur si simplu m-am dus in magazin cu banii in buzunar si le-am zis ca las banii, dar vreau sa testez casca la drum. Unii au fost de acord, altii au zis ba, altii au zis ca nu se poate asta, in schimb ma pun in legatura cu cineva care a cumparat casca de la ei, ca sa probez. Evident, n-am cumparat de la categoria a II-a. Ah, si-am luat-o din magazin, chiar daca probabil economiseam ceva pe net. Faptul ca m-au ajutat merita.

De IS17 am fost foarte multumit cand era singura mea casca. Dupa ce am luat alta mai buna (si mai scumpa), am vazut si care-s dezavantajele. Am downgradat-o la ok, insa tot o consider a fiind o casca rezonabila, nu din carton de oua.

Tu nu te lua 100% dupa ce-ti spunem noi aici. N-o sa munceasca nimeni in locul tau 2-4-8- 24 saptamani ca sa iti dea bani pentru o racheta de casca. La fel, cand pici, n-o sa dea nimeni stop cadru la film, sa intre in locul tau intr-un spanac de casca. Tu trebuie sa decizi. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@MirceaB  Da si eu consider ca nu e bine sa faci economie la casca.

@leopold  Sper sa nu fie nevoie de retur. E foarte bine ca ai cumparat casca de la magazinul in care ai probat-o, asa ii sustinem si noi pe cei care ne pun la discpozitie magazine fizice, unde putem sa si probam un lucru inainte sa il cumparam.

Pana la urma am comandat Shark Spartan, alba. Si am comandat-o chiar de la magazinul in care am probat-o, motodiscount, unde angajatii au fost foarte amabili(sau cel putin cel cu care am discutat eu) Si la bikermag si motostation am dat peste oameni amabili. 

Va multumesc pentru sfaturi! Un an nou fericit!

Revin cu impresii cand reusesc sa dau si eu prima tura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

shark spartan carbon am folosit tot sezonul trecut si pot spune ca merita toti banutii.O casca super ventilata,usoara ,ochelarii coboara f mult si nu mai este nevoie de viziera fumurie iar nu in ultimul rand sa nu uitam de chin guardul retractabil care e super.Are o singura problema majora : grija mare cand ridici viziera sa nu o impingi tare in sus deoarece se rupe foarte repede piciorul superior de pe partea stg de la viziera

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Revin cu un review la casca. Am returnat-o! Am facut o comanda la motodiscount, destul de maricica, am luat casca, ulei de motor, filtru motor, filtru transmisie, filtru aer, cheie filtru motor, tankpad, stander si manusi de iarna. Casca pe care am primit-o a fost cea expusa, am fost la motodiscount sa dicut cu ei si au acceptat sa mi-o schimbe. Cea pe care am primit-o la schimb, sunt convins ca nu a fost nici ea noua. Stickerul de la spate unde era specificata marimea era jupuit pe margini, lipiciul de pe sticker era negru, cum se face de la utilizare, si scartaia groaznic cand o puneam pe cap sau o scoteam sau daca o atingeam in partea stanga. Asa ca am returnat-o.
Am fost in mai multe magazine sa probez casti, sa vad care imi vine bine pe cap, si cele de la AGV imi veneau ca turnate. Voiam sa cumpar un AGV K1 de United Motors. Dar parca tot voiam una care sa aiba si ochelari de soare. Si pana la urma am gasit chiar pe site la AGV, K5 S, la reducere 40%, nu am mai stat pe ganduri si am comandat-o. A venit in mai putin de o saptamana si a venit exact cum ar fi trebuit sa vina o casca noua. Adica nedesfacuta, nepurtata, cu accesoriile atasate de casca, nu rupte si puse in cutie, nu cu pretul pus pe viziera si dupa aia jumulit, cum era cea de la motodiscount, intr-o conditie excelenta, cum ar trebui sa fie o casca NOUA. Sunt foarte multumit de ea. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...